april 2017 te Lausanne: Swiss time! THEMA 2017-4 I Geo-Info 57 CLGE General Assembly, Lausanne, 21-22 April, 2017 Groepsfoto CLGE. landmeetcursus aangeboden kregen. Bevrijd van 'ball&chain' opnieuw in het oranje op pad met de total station. Da's toch even wennen! Hoe mooi is het dan - en daar hebben we vanuit Nederland echt iets mee toe te voegen - wanneer we aan het einde van de dag nog een paar interes sante bijdragen te horen krijgen vanuit de Benelux. Martin Salzmann (Kadaster Nederland) en Ingrid van den Berghe (directeur IGN/Eurographics) gaven respectievelijk de stand van zaken weer, waarin door Salzmann het Boomregister.nl en de initiatieven rond vebeterdekaart.nl werden toege licht. Aandacht voor gezamenlijke verbeteringen. Ook werden de initiateven rond GeogWeb met availability, accessibility en connectivity toegelicht aan de toehoorders. Opvallend was de bewonde ring die de toehoorders uitspraken over de Neder landse benadering: openheid en samenwerking tussen de particuliere sector en de overheden, waarbij ook het onderwijswerkveld een onmis bare rol speelt. Van den Berghe stelde - hoewel qua onderzoeksvraag ressorterend onder het ministerie van defensie - de ontwapenende vraag: 'waarom hebben we nog een mapping-agency nodig?'. Zij hield een pleidooi voor het verbeteren van de zichtbaarheid en kwaliteit van geodata. Het moet als water uit de kraan zijn: zet de kraan maar open! Daarbij is een belangrijke rol weggelegd voor de data-broker, die de producent en koper van data met elkaar in verbinding stelt. Deze dient de markt en de gebruikersbehoeften te kennen en kan zo als een goede matchmaker optreden. Uiter- Het congrescentrum. aard na grondige kwaliteitscontrole van deze data, zodat er data-analyses kunnen worden uitgevoerd en er producten met toegevoegde waarde kun nen ontstaan. De bekende dilemma's tussen 'gratis is niet hetzelfde als waardeloos'. Daarbij kreeg ze door vragen en opmerkingen veel bijval van de aanwezigen: we hebben de afgelopen jaren een enorme toename van het gebruik van open data gezien en dit levert bedrijven mogelijkheden hun kosten te reduceren en het vrijgekomen geld te gebruiken voor innovaties. Voor meer informatie: zie www.cartoweb.be. Gouden driehoek De dag daarna begon de gezamenlijk vergadering van het CLGE; het is altijd een hele zit om de lange agenda af te werken: naast de begroeting van nieuwe leden, behandeling van de cijfers en de voortgangsrapportages vanuit de verschillende deelnemende landen gaat er heel wat Zwitserse tijd mee heen. Voordatje er erg in hebt is het zomaar weer tijd voor heti2-uurtje. Ook dat was opvallend strak georganiseerd deze keer: tijd voor een snelle staande hap, om maar niet teveel tijd te vermorsen. En door naar het volgende programmaonderdeel. Juist in die 'tussentijd' zou er tijd moeten zijn voor contacten, het aangaan van nieuwe verbindingen en het promoten van onze gezegende positie: we hebben het hier maar goed geregeld met elkaar, met onze gouden driehoek van overheid-kennis- instituten en bedrijfsleven. Natuurlijkis het ook hier regelmatig touwtrekken om de driehoekeen beetje gelijkzijdig te houden, maar hoe anders en hoe contraprod uctief is het elders soms geregeld. Veel bureaucratische regels bemoeilijken de groei van onze bedrijfstakin veel van de deelnemende landen. Gelukkig waren er halverwege de middag ook nog een paar mooie doorkijkjes naar het Galileo-project, toegelicht door Alina Hriscu: de toepassingenkant ervan en de PPP-initiatieven eromheen (Veripos, Terrastar, Fugro). Je merkt elke keer in CLGE-verband dat er op twee momenten energie in de tent komt: het eerste moment doet zich voor wanneer een van de gedelegeerden meteen bijdrage voor het voet licht komt waarin hij of zij zelf een betekenisvolle rol heeft gespeeld en het tweede moment dat dit gebeurt is wanneer er afstand van het formele pro gramma wordt genomen: dat kan een korte pauze zijn, dat kan tijdens een glaasje prikop het naast het conferentieoord gelegen terrasje zijn. Dan gebeuren de dingen. Men spreekt 'unbehindert', deelt antece denten en de werkelijke drijfveren om hier aanwezig te zijn krijgen betekenis. Vele deelnemers komen iets halen wat anderen niet kwijt willen. Het delen van kennis is in het programmatische deel nog steeds geen vanzelfsprekendheid. Juist daarom is het elke keer een verademing te merken dat het informele circuit een sterkere bijdrage levert aan het verste vigen van de verbanden dan het formele gedeelte van de bijeenkomsten. Ik begrijp steeds beter waarom deals op Europees niveau, na ellenlange overleggen daags, in de avonduren, turend over een rechaud pas worden afgehandeld. RoelofKeppel

Geo-Info | 2017 | | pagina 59