,-4» J rzstr- 2017-4 I Geo-Info 61 editie, waardoor de veranderingen goed zichtbaar worden. Die veranderingen worden in de bijgeleverde teksten (van de hand van Ormeling) toegelicht en verklaard. Digitale Bosatlas Uitgever Otto Venema positioneerde de atlas en gaf de overwegingen aan voor de ontwik keling van de digitale Bosatlas die hier mede werd gelanceerd (op de KNAG-onderwijsdag van 2016 hadden we er al even aan kunnen ruiken). Na de pauze kon, na een demonstratie van Marco van Egmond, geëxperimenteerd worden met de op de UB door Edu Hackenitz ontwikkelde viewer, waarbij met dus zowel synchronisch (alle kaarten uit een editie bekijkend) als diachronisch (een bepaalde kaart volgend door alle edities heen) te werk kon gaan. De cesuur is na de 36e druk gelegd, omdat daarna de structuur van de atlas veran dert door de toevloed van nieuw opgenomen thematische kaarten. Maar Venema toonde zich bereid na te gaan of de periode 1877 1939 die nu is vrijgegeven niet verlengd kan worden, bijvoorbeeld tot en met de 40edruk (1969) of tot 1980 zodat we op die manier met deze website beter aansluiting vinden bij het heden. Het adres van de website is bc.library.uu.nl/nl/bosatlassen-de-wereld- beeld-1877-1939. Daar zijn niet alleen de ver gelijkingsmogelijkheden en de begeleidende teksten te zien, maar ook karakteristieken van de verschillende edities en 'geografische verhalen' over de ontwikkeling. Na de pauze gaf ook Daphne Ariaens een nadere toe lichting op de digitale Bosatlas, waarna met assistentie van Menno Bolder hands-on met Figuur 2 - Het werken met de digitale Bosatlas in de Bucheliuszaal van de UB (foto: Bas van Hattum). de verrassende mogelijkheden van dit nieuwe leermiddel kon worden geëxperimenteerd. Er waren maar liefst twee tentoonstellingen georganiseerd: in de vitrines van de Boothzaal waren de highlights uit de geschiedenis van de Bosatlas bijeengebracht. Bijvoorbeeld de eerste druk en bijzondere collectors items zoals de Bosatlas die tijgers in Afrika toonde en de Bos-van Balen atlas die de moderne spel ling ook op de plaatsnamen van toepassing had verklaard (maar snel bakzeil moest halen vanwege de onvrede hierover in de regionale pers). In de kaartenzaal werd een meer syste matisch overzicht van de atlasgeschiedenis gebracht, waarbij naast alle opeenvolgende edities ook buitenlandse uitgaven van de Bosatlas en redactie-exemplaren (bedoeld om de veranderingen aan te geven die in de vol gende editie moesten worden aangebracht) werden getoond. Het was spijtig dat deze twee exposities alleen deze dag te zien waren! De website is vooral ontwikkeld voor het onderwijs. De makers hopen dat hij door scholieren zal worden gebruikt voor werkstuk ken waarbij wordt nagegaan wat de verande ringen zijn in een land, of in (onze kennis van) een werelddeel (de exploratie van Afrika) of een verschijnsel wereldwijd (telegraaflijnen, streekspoorwegen, miljoenensteden, stuw meren) of in de relaties tussen buurlanden. Bij de interpretatie van de daarvoor relevante atlaskaarten worden ze daarbij dus geholpen door de toegevoegde commentaren. Die com mentaren wijzen de scholieren ook op de vooringenomenheid van de atlas: het is een atlas voor de Nederlandse samenleving, en de redacteuren hebben zich aangepast aan de ideeën en opvattingen die in die samenleving heersen. De door de website bestreken periode omvat bijvoorbeeld ook het hoogtepunt van het kolonialisme en daarbij worden veel aspec ten van inheemse samenlevingen in gekoloni seerde ontwikkelingslanden genegeerd. De organisatie verliep vlekkeloos: het UEi- Bijzondere Collecties team aangevoerd door Maaike Wijnen had de logistiek, de verschil lende zalen en tijden van de presentaties goed georganiseerd. Bij het afscheid, na de afsluitende borrel, kregen alle deelnemers namens Noordhoff bveen nieuw collectors item mee: een verjaardagskalender waarop de geschiedenis van de Bosatlas in beeld was gebracht. Figuur 3 - Overzichtvan de Bosatlas-tentoonstelling in de kaartenzaal van de UB Utrecht (foto: Bas van Hattum). Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2017 | | pagina 63