Eerste bruikbaarheidsteste A__ Zo'n vijf jaar geleden is in Geo-Info het concept van vario-schaal geo-informatie beschreven (Van Oosterom en Meijers, 2012). In dit eerdere artikel werd de eerste echt geleidelijke vario-schaal structuur gepresenteerd: een delta schaal geeft een delta in de kaart (en hoe kleiner de delta schaal hoe kleiner de delta kaart). De afgelopen vijf jaar is er veel R&D verricht om het concept van vario-schaal geo- informatie te realiseren: ontwikkelen van prototypen en testen met echte data. In het kader van het Open Technologieprogramma (OTP van STW, Stichting Technische Wetenschappen) project 11185 'Vario-scale geo-information' is er de afgelopen jaren veel vooruitgang geboekt. De belangrijkste resultaten zullen in een serie beknopte artikelen worden behandeld. Dit is het vierde artikel in de serie. 62 Geo-Info I 2017-4 Door Radan Suba, Martijn Meijers, Peter van Oosterom, Mattijs Driel en Elmar Eisemann De ontwikkeling van de vario-schaal kaart prototypen zijn inmiddels zo ver dat eerste bruikbaarheidstesten mogelijk zijn. Recent hebben we een prototype ontwikkeld geba seerd op de ruimte schaal kubus ('Space Scale Cube', SSC). Het interactief omgaan (schuiven en zoomen) met 2D-kaarten gebeurt door het doorsnijden van de SSC. Het resultaat van deze doorsnijdingsope ratie wordt in real-time gevisualiseerd door efficiënt gebruik te maken van de Graphics Processing Unit (GPU) en geeft de gebrui ker een soepele indruk. We hebben een eerste bruikbaarheidstest ontworpen om de hypothese te valideren dat vario-schaal zorgt voor een beter kaartbegrip en meer intuïtieve interactie, resulterend in een snel lere en betere uitvoering van de taken. Introductie De huidige generatie interactieve kaarten zijn allemaal gebaseerd op multi-schaal representaties. Deze zijn daardoor niet opti maal voor een goede gebruikersperceptie. Een inzoom actie resulteert in het gebruik van een aantal discrete detail/ schaal niveaus (LoD's), elk met verschillende inhoud en representatie (styling). De abrupte over gangen kunnen leiden tot minder effectief kaartgebruik, mogelijk resulterend in vertraging of zelfs fouten bij het uitvoeren van taken. Het vario-schaalconcept daaren tegen slaat in kleine stapjes de resultaten van het kaartgeneralisatieproces op in de tGAP-gegevensstructuur. Vervolgens wordt de derde dimensie gebruikt om de schaal- overgangen te coderen, wat resulteert in een 3D-volumepartitie van gestapelde poly- hedra binnen de zogenaamde SSC. Kaarten worden gemaakt door deze 3D-partitie te doorsnijden met een vlak. Een geleidelijke zoom actie komt overeen met het soepel verplaatsen van het snijvlak; zie figuur 1. De volgende sectie beschrijft onze GPU- gebaseerde implementatie van het vario- schaal prototype, de 'Intersector' genaamd. Vervolgens presenteren we het ontwerp en de uitvoering van een eerste vario-schaal bruikbaarheidstest (waarin we de traditio nele multi-schaal aanpak vergelijken met de vario-schaal aanpak). GPU gebaseerde vario-schaal viewer De 'Intersector' gebruikt een pixel rendering benadering van de SSC, geïmplementeerd op de GPU. Een specifieke kaart (locatie en schaal) komt overeen met een 2D-pixel- raster ergens in de SSC; zie figuur 2. Bij het projecteren van een pixel in willekeurige richting geeft de binnenkant van het eerste polyhedrongrensvlak aan welke kleur (welk object) de pixel moet krijgen. Gebaseerd op deze waarneming zien we dat bij recht van boven naar beneden kijken (en alles boven het raster niet mee te nemen), de gewenste kaart wordt verkregen. Deze aanpak is ideaal voor de GPU, omdat het past bij de mogelijkheden van de grafische pipeline (per pixel berekeningen parallel uitvoeren voor taken als coördinaattransformaties, diepteberekeningen, enzovoorts), waarbij de polyhedra grensvlakken als driehoeken zijn aangeboden. Naast de basis functionaliteit zijn een aantal speciale effecten geïmple- Figuur 1 - Voorbeeld SSC data met een viertal horizontale snijvlakken (schalen).

Geo-Info | 2017 | | pagina 64