Tien jaar INSPIRE: wat leve Internationalisering De INSPIRE-richtlijn is vanuit de inhoud gemaakt Interview Rob van de Velde, directeur bij Geonovum Tien jaar geleden werd de Europese INSPIRE-richtlijn van kracht. Volgens Rob van de Velde, directeur van Geonovum, kan het belang van deze Europese richtlijn niet genoeg worden benadrukt. INSPIRE is onze gemeenschappelijke taal geworden voor data-uitwisseling in Europa. Maar INSPIRE is ook van invloed geweest op de ontwikkeling van onze eigen basisregistraties. En INSPIRE blijft belangrijk! "Want als tien jaar INSPIRE één ding heeft aangetoond, dan is het wel dat een gezamenlijke Europese aanpak ons veel verder brengt." Een gesprek over de kracht, tekortkomingen en de toekomstwaarde van een jubilerende milieurichtlijn. 4 Geo-Info I 2017-4 Interview door Rob Burkhard Milieu is per definitie een grensoverschrijdend vraagstuk. Luchtvervuiling stopt niet bij de grens. Vervuild water stroomt van het ene land naar het volgende. Het is niet voor niets dat dit een van de terreinen was waarop Europa als eer ste gezamenlijk beleid wilde ontwikkelen. In de aanloop naar dat gezamenlijke beleid ontstond al snel het besef dat er daarvoor ook gegevens nodig waren. Data uit alle Europese landen. Nog voordat het fenomeen open data bestond, besloten de lidstaten om de INSPIRE- richtlijn in het leven te roepen. Stapje voor stapje zouden alle gegevens die te maken hebben met het milieu in de Europese Unie digitaal uitwisselbaar worden. Afspraken wer den gemaakt over de vorm en vindbaarheid van deze gegevens. Drempels ten aanzien van het delen van data zouden zoveel mogelijk uit de weg worden geruimd. Zo zouden alle lidstaten kunnen profiteren van de groeiende verzameling aan milieu-informatie. In 2007 was het zover. De INSPIRE-richtlijn was een feit. Vanuit de inhoud opgebouwd "Tien jaar na de inwerkingtreding van INSPIRE kunnen we met bewondering terugkijken op de aanpak die voor INSPIRE is gekozen", vindt Rob van de Velde. "Bij het maken van de richtlijn had de Commissie in de eerste plaats de overtuiging dat het allemaal vanuit de inhoud moest gebeuren. Specialisten op het Rob van de Velde: "Voor het uitwisselen van infor matie en het kiezen van protocollen en standaar den kun je het beste aansluiten bij internationale afspraken. Tien jaar INSPIRE toont aan dat dat veel meer oplevert." gebied van bodem, lucht, water enzovoort, uit alle Europese landen, werden geraadpleegd en gevraagd hoe zij het meeste aan de milieu gegevens zouden hebben. Welke gegevens vonden zij het belangrijkste? Welke definities wilden zij hanteren? Zo zijn op basis van con sensus, van onderop, de belangrijkste ingre diënten voor INSPIRE verzameld. Voor de (door) ontwikkeling van onze eigen basisregistraties is dit nog steeds een waardevol voorbeeld." Het tweede element in de Europese aanpak is dat de Commissie met geduld, maar ook met vasthoudendheid is gaan controleren wat de lidstaten met de inmiddels vastgestelde verplichtingen hebben gedaan. En dat gaat door tot op de dag van vandaag. "Jaarlijks moet je als land rapporteren waar je staat", legt Van de Velde uit. "Daar gaat de Commissie heel systematisch mee om. En zo hebben we

Geo-Info | 2017 | | pagina 6