175 jaar TU Delft. Erfgoed in 33 verhalen Boek P.Th.L.M. van Woerkom (hoofdred.), 175 jaar TU Delft. Erfgoed in 33 verhalen, uitgave Histechnica Delft 2017, 200 pagina's, ISBN 978-94-028-0652-6 (niet in de handel, neem contact op met de uitgever). Science Centre Delft. Van de 33 verhalen gaan er zes direct over de geodesie. Het is haast buiten proporties, maar het is een vak met een rijk verléden: L. Aardoom, Het zonneprisma van Roelofs: Delfts vernuft en fabricaat; W.A. van Beusekom, Het waterpas instru ment van Caminada: ontwerp van L. Cohen Stuart (met de helaas achterhaalde zin snede: 'Het Caminada waterpasinstrument NWP nr 2. Van Ben van der Steen is nu te bekijken in het NAP-bezoekerscentrum in Amsterdam...'); M.J.M. Bogaerts, Nieuwe instrumenten voor de landmeetkunde; H. Ekkelenkamp, De repetitiecirkel van Borda en Lenoir; B.C. Root, Het Gouden Kalf: het zwaarte krachtsinstrument van professor Vening Meinesz; L. Aardoom en K.F. Wakker, Laserafstands- meting naar satellieten: 'Delfts aardewerk' op de Veluwe. Bij één van de illustraties van het artikel staat een foutief onderschrift. Het betreft de tekening van de laseraf standsmeter op p. 115, die abusievelijk hetzelfde onderschrift kreeg als de foto op p. 114. (Prof. Leen Aardoom mailde me: 'In plaats van zoals opgegeven: "De stralen- gang door de laserafstandsmeter (tekening TNO TPD)". Spijtig, ook omdat Wakker en ik de inzet van de TPD nog eens wilden markeren.') Verder wordt in de bijdrage over de optische telegraaf van de eerste directeur Lipkens ook gezegd: 'Daarnaast kent de verzameling enkele fraaie meetinstrumenten voor het landmeet kundig veldwerk die Lipkens persoonlijk heeft ontworpen'. Uiteraard wordt ook gememoreerd dat het Technisch Tentoonstellings Centrum (TTC) van de TU Delft in 1976 in het Geode- siegebouw startte (en in 1993 vertrok en even tijdelijk Techniek Museum Delft ging heten). Uiteraard zijn ook de andere bijdragen en de diversiteit van het totaal interessant. M.J. van den Hoven plaatste in 'Merkstenen uit het verleden - ijkpunten voor het heden' een foto van een gedenksteen en een in 2007 erbij onthuld schilderij over en van Frans van Hasselt. In De Hollandse Cirkel 2015-4, p. 163, schreef ik over deze Van Hasseltsteen: 'Intussen is deze verwijderd, gefixeerd in een krat opgesla gen en niet eens te fotograferen. Wie een eerdere foto heeft is daarmee welkom en terugplaatsen is een ideaal'. Die foto is er dus vast en de exacte tekst van de steen blijkt te zijn: 'Frans van Hasselt- pionier van het academisch studentenverzet-23 november 1940 - "Zalig zijn zij die vervolgd worden om der gerechtigheid wille'". De foto ernaast is van de plaguette uit 2014 aan het Oostplantsoen. Daarop staat de bijbeltekst niet meer: 'In dit voormalige gebouw van de Technische Hogeschool Delft kwamen op 23 november 1940 honderden studenten bijeen om te protesteren tegen de schorsing van Joodse docenten door de nazi's. Na een toespraak van de student Frans van Hasselt besloten ze spontaan te gaan staken. Het was de eerste massale staking in Nederland tegen de Duitse bezetting (1940-1945).' Ook herdenkingsregels 'gaan met de tijd mee' en vraagt dat niet minstens om oude stenen [te respecteren? Het is een mooi en boeiend boek en de tekst is zó van insiders - het boek bevat ook cv's van de schrijvers - dat daar voor mij geen kantte kening bij is te vinden. Dat geldt wel de beeld redactie inzake één foto. Van het 'professoren paleis' van Mijnbouwkunde (sinds 2010 ook voor Science Centre Delft) staat er tweemaal dezelfde anonieme, ongedateerde obligue luchtfoto in. Die bij het hoofdstuk over dat pand is daar een must, maar bij het voorwoord had ook wel het Geodesiegebouw uit de TTC- tijd kunnen staan. (Deze redactionele keuze heeft wel als voordeel dat zodoende ook het afgebroken pand Kanaalweg 3b van 'de MD' er tweemaal in staat, inclusief een vroeger kamerraam waarachter ik jaren werkte. Van de Prof. Schermerhornstraat was op de foto nog geen sprake!) En de poort op pagina 22 is de waterpoort uit Sneek en niet de Sneker Poort in Bolsward, locatie is belangrijk! Adri den Boer

Geo-Info | 2017 | | pagina 71