Internationalisering INSPIRE gaat vooral over de infrastructuur 6 I Geen twijfel over het belang van een gedeeld, Europees informatiestelsel Geo-Info I 2017-4 Meer weten over INSPIRE? Zie www.geonovum.nl of mail inspire@geonovum.nl. op de informatie die wij als overheid vanuit één punt aanbieden. Dat zoveel data nu open toegankelijk zijn, is te danken aan het Verdrag van Aarhus en het open data beleid. Maar voor de manier waarop we die data beschikbaar stellen, heeft INSPIRE de basis gelegd, de standaarden bepaald. Zonder INSPIRE waren we nooit zover geweest." Oplossen van concrete milieuproblemen Is er dan geen enkele kritiek op INSPIRE? Zeker wel. Een terechte opmerking is volgens Van de Velde dat bij de totstandkoming van INSPIRE nog niet direct naar de oplossing van concrete problemen toe is gewerkt. Er is gekozen voor een hele brede benadering. Alles wat aan milieugegevens beschikbaar kon komen, dat was welkom. Waren data niet beschikbaar, dan hoefden lidstaten die niet speciaal voor INSPIRE in te gaan winnen. Het is begrijpelijk dat het aanbod van data daardoor per land verschilt. In wezen is het ook een kracht van INSPIRE dat er ruimte is voor nationale verschil len. Een land als Italië zal meer gegevens over aardbevingen beschikbaar hebben, terwijl landen als Nederland of Engeland verder zijn op het gebied van overstromingen. Toch kun je stellen dat voor het oplossen van concrete problemen INSPIRE nu nog te weinig oplevert. Van de Velde: "Bijvoorbeeld: als we willen dat er een oplossing komt voor grens overschrijdende stikstofemissies, dan moeten we alle lidstaten vragen of opleggen om al hun emissies in kaart te brengen. Dat soort verplichtingen zijn in andere Europese richtlijnen vastgelegd dan INSPIRE. INSPIRE gaat vooral over de infrastructuur. Op dit moment kan het dus voorkomen dat je voor concrete milieuvragen nog niet alle informatie hebt. Misschien kun je binnen een thema alles vinden over Slovenië, maar nog niet alles over Duitsland. Er zitten gaten in de beschikbaar heid van gegevens." Meer focus en eenvoudiger "Die kritiek is dus terecht", vervolgt Van de Velde. En dat is momenteel de realiteit van Europa. "Maar juist omdat we een gedeeld stelsel, een gemeenschappelijke taal heb ben ontwikkeld, kunnen we nu makkelijker verder met de volgende stappen. Een van die volgende stappen is dat Europa nu de urgentie van bepaalde thema's moet vaststel len. Dat kan door het stellen van Europese prioriteiten gebaseerd op de al bestaande ver plichtingen rond milieurapportage. Maar het kan ook doordat landen onderling afspraken maken. Zoals is gebeurd rond luchtveront reiniging. Als wij in Nederland willen weten hoeveel luchtverontreiniging uit België of Duitsland komt, dan maken we met de Belgen en Duitsers nadere afspraken over het uitwis selen van luchtmetingen. En dat kan nu op basis van INSPIRE, onze gemeenschappelijke taal op het gebied van milieugegevens." Dat INSPIRE aantoonbaar nuttig is als instru ment in de aanpak van grensoverschrijdende vraagstukken, is niet al te lang geleden ook bevestigd na de uitgebreide doorlichting van Europese richtlijnen die onder leiding van Frans Timmermans is uitgevoerd. Daaruit is gekomen dat er geen twijfel bestaat over het belang van een gedeeld, Europees informatie stelsel. En dat INSPIRE aantoonbaar nuttig is. Aanbevelingen bij diezelfde doorlichting waren wel dat er nu meer focus moet komen op de bruikbaarheid van INSPIRE voor het oplossen van concrete milieuvraagstukken. Dit heeft geleid tot een prioritaire datalijst waarvan de Commissie heeft bepaald dat die er nu als eerste moeten komen, voor alle landen. Digitale transformatie? Aansluiten bij Europese afspraken! "Dus ja", benadrukt Van de Velde nogmaals, "Er moet meer focus en prioritering worden aangebracht. Maar de richtlijn voldoet aan de gestelde doelen en er zal verder mee worden gewerkt. Ook in de toekomst." En daarmee komen we volgens Van de Velde op de kern van het belang van INSPIRE. "Als je als overheid aangehaakt wil blijven bij de digitale transfor matie die de wereld momenteel doormaakt, dan moet je niet op een eilandje gaan zitten waar je alles zelf uitdenkt als land. Voor het uitwisselen van informatie en het kiezen van protocollen en standaarden kun je het beste aansluiten bij internationale afspraken. Tien jaar INSPIRE toont aan dat dat veel meer oplevert. En dat die internationale context meer kans biedt op een doordachte en toe- komstbestendige oplossing. De problemen in pakweg Denemarken of Spanje zijn niet zoveel anders dan in Nederland. Zorg daarom dat je kiest voor standaarden die dus ook worden ondersteund door leveranciers van systemen die ook internationaal worden ondersteund." Ook op strategisch niveau moet het besef doorsijpelen dat je het beste kunt aansluiten bij de dingen die we in Europees verband al hebben bedacht. Zeker ook als het gaat om het ontwikkelen van ambitieuze stelsels zoals de Omgevingswet, BRO en dergelijke. De digitale transformatie is per definitie een internationaal fenomeen. Internetontwik- kelingen en disruptieve bedrijven die met data willen werken, zullen zich aan interna tionale afspraken houden, maar zullen zich niet richten naar specifieke Nederlandse voorwaarden. De transformatie naar meer datagedreven beslissingen in beleid is niet iets wat in Nederland is uitgevonden. Zorg er dus voor dat je met de koplopers in Europa samen optrekt en gebruikmaakt van de dingen die al zijn ontwikkeld. De afgelopen tien jaar hebben bewezen dat dat werkt!" Referentie [1] Publieke Dienstverlening op de Kaart, centrale voorzieninc voor het ontsluiten van geodatasets van nationaal belang. PDOK is het resultaat van een samenwerking tussen Kadas ter, ministeries van Infrastructuur en Milieu en Economische Zaken, Rijkswaterstaat en Geonovum.

Geo-Info | 2017 | | pagina 8