Maak waar: herken de kansen en verzilver deze! THEMA Column 2017-4 I Geo-Info Bij het schrijven van deze column zijn het de laatste mooie weken voor de vakantie en is het werken aan de 'digitalisering' van de Omgevingswet enerverend te noemen. Critici roeren zich flink, onder andere naar aanleiding van het BIT-advies om te stoppen met de vernieuwing van de Basisregistratie Personen. Logisch dat er ook heel kritisch wordt gekeken naar de ontwikkeling van het Digitaal Stelsel Omgevingswet. Al is dat niet altijd motiverend. Het komt voor dat ik met mensen aan tafel zit die serieus voorstellen om het voorbeeld van de ontsluiting van ruimtelijke plannen in het Verenigd Koninkrijk te volgen: een startpagina met links naar websites van bevoegd gezagen. In het Verenigd Koninkrijk is het allemaal lokaal georganiseerd met een enorme versnippering in informatievoorziening tot gevolg: plannen, regelgeving, vergunningaanvragen; alles staat lokaal. De gebruiker trekt aan het kortste eind, want zie daar maar een overzicht van 'wat mag op een locatie'van te maken. Dit alternatief is natuurlijk een manier om risico's van grote ICT-projecten van de overheid te reduceren. Dat je daar mee een toch al vrij groot kind met het badwater weggooit, zou toch niet de bedoeling moeten zijn? Maar gelukkig zijn er ook positieve geluiden. De aanbe velingen uit het rapport: Maak Waar! (http://bit.ly/2on5tpR dat in april door de Studiegroep Informatiesamenleving en Overheid is gepresenteerd, versterken juist weer het idee dat we de goede koers volgen. In het rapport wordt ondermeer een lans gebroken voor "'Eén overheid' in dienstverlening en uitvoering naar en voor burgers en bedrijven". Het rapport beschrijft digitalisering als opdracht aan de overheden geza menlijk; het is een interbestuurlijke verantwoordelijkheid; de ontwikkeling en besluitvorming zal door gemeenten, Rijk en andere overheden hand in hand moeten worden opgepakt. Precies wat we met de ontwikkeling van het DSO beogen: niet een centraal ICT-systeem, maar keteninformatisering. Ook was het heel goed om dit in het Geo-Info thema nummer over de Omgevingswet (april 2017) nog eens door te nemen. Het enorme enthousiasme dat uit het brede scala aan artikelen naar voren komt, is indrukwekkend. Op zoveel plekken in Nederland worden de kansen die de wet biedt om dienstverlening en informatievoorziening op het gebied van ruimtelijke ordening en leefomgeving gezien en opgepakt. Vandaar ook dat een deel van de titel van deze column "Herken de kansen en verzilver deze!" een citaat is uit het interview met Pieter Meijer en Bert Uffen (managers bij het uitvoeringsprogramma Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO)). De oproep om aan te sluiten op het DSO is gericht aan het geo-werkveld: het mooie van het DSO is dat voor eindgebrui kers steeds activiteit en locatie leidend is. Daar komt bij dat het DSO open koppelvlakken biedt, waardoor het mogelijk is om toepassingen te ontwikkelen die daarop aansluiten. Het DSO biedt de basis. Uit de rest van het themanummer blijkt dat het werkveld inderdaad tal van kansen ziet, het DSO constructief kritisch volgt en al volop experimenteert. Zo zegt Heidi van der Vloet van de gemeente Eindhoven dat "de uitdaging voor de geo-community is om de oren en ogen open te houden en steeds na te blijven denken over uitvoerbaarheid en samenhang. Want zonder 'geo lego- grondplaat' is het lastig informatiehuizen bouwen en pas als de informatie gaat stromen, wordt de wet een succes" Ook het bedrijfsleven laat zich niet onbetuigd. Enerzijds is er kritiek dat er nog te weinig wordt ingezet op samenwerking, anderzijds zijn er ook bedrijven die al flink anticiperen en niet wachten op een uitnodiging. Het verhaal van Bart Huijbers, Simon Handgraaf en Victor van Katwijk van Geodan over de Vergunningchecker brengt heel mooi de uitdagingen van de huidige praktijk in kaart: "Geo-data zijn niet altijd toepasbaar voor een juridisch doel of ontbreken zelfs. Aan de regelge vende kant moet meer aandacht worden geschonken aan het correct en eenduidig verwijzen naar geografische locaties. De standaarden voor omgevingsdocumenten, die het Rijk op dit moment ontwikkelt, zullen daarin een wezenlijke rol vervullen. Als het lukt om de standaarden, de regelgeving en de geo-data allemaal op niveau te krijgen, zal het omgevings- recht werkelijk Eenvoudig Beter worden." Wim van Pijkeren van Arcadis stelt dat met de Omgevingswet geo-informatie een cruciale rol krijgt in de ruimtelijke inrichting. Dat de mega operatie om een goed functionerend DSO te realiseren een nieuwe dynamiek met zich meebrengt in het geo-werkveld. Een beweging van passief informatieverstrekkend naar het actief ondersteunen van 'decision support. Stuk voor stuk verhalen die mij uit het hart gegrepen zijn. Het sterkt me in het idee dat we op de goede weg zijn. Het stelsel zal niet in een paar jaar rond zijn, maar met de inzet van zoveel kennis en betrokkenheid vanuit allerlei overheids lagen, bedrijfsleven en het onderwijs maken we veel kans om een belangrijke ontwikkeling voor Nederland neer te zetten. Marjan Bevelander Beleidsmedewerker Digitalisering Omgevingswet Ministerie van Infrastructuur en Milieu Marjan.Bevelander@minienm.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 9