UNGEGN: vijftig jaar vergaderen Column 2017-5 I Geo-Info Sinds 1967 zijn bij de Verenigde Naties conferenties gehouden over de standaardisering van geografische namen. Het doel hiervan is de internationale communicatie te bev orderen en conflicten over plaatsnamen zoveel mogelijk te beperken. De instantie die daarvoor in het leven is geroepen is de United Nations Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN). Vanaf het begin hebben Nederlandse wetenschap pers in die groep deskundigen een belangrijke rol gespeeld. In 2017 werd tijdens de 11e conferentie van de UNGEGN in New York het 50-jarig bestaan gememoreerd. Hierbij was sprake van, evidente, Nederlandse betrokkenheid: prof. dr. Fer- jan Ormeling werd gekozen tot voorzitter van de conferentie. Daarmee trad Ormeling in de voetsporen van prof. dr. Dick Blok, die veertig jaar geleden de rol vervulde van voorzitter van deze conferentie. Blok, geboren in 1925, was als historicus en naamkundige verbonden aan de Universiteit van Amster dam en hij was directeur van het Meertens Instituut van de Koninklijk Nederlandse Academie van Wetenschappen. Ferjan Ormeling leidde vanaf 1989 de UNGEGN-werk- groep voor opleidingen, organiseerde in dat kader wereld wijd trainingen en cursussen over toponymie, creëerde een webcursus op dat gebied en verzorgde ter gelegenheid van deze 11de conferentie een handboek ten behoeve van de standaardisering van geografische namen. De UNGEGN is een van de zeven permanente adviescom missies van de ECOSOC, de Economic and Social Council van de VN. Het is een gezelschap van 250-300 mensen dat zich bezighoudt met het vraagstuk van standaardisering van geografische namen. De groep is ooit ingesteld om proble men met geografische namen (toponiemen) te voorkomen (ruzie over namen, communicatieproblemen vanwege meerdere naamversies voor dezelfde plaatsen). Ook speelt zij in toenemende mate een rol bij het koppelen van bestanden op basis van geografische namen. Die moeten dan natuurlijk op dezelfde manier geschreven zijn, niet alleen in het Latijnse alfabet, maar ook in andere schriftsystemen zoals Chinese karakters, Devanagiri, Cyrillisch of Arabisch. De UNGEGN bereidt telkens, op een tweetal tussentijdse sessies, de vijfjaarlijkse UN Conferences on the Standardization of Geograph ical Names (UNCSGN) voor, waarvan in 2017 dus de 11e editie plaatsvond. De conferentie werd gehouden in New York, er namen 65 landen aan deel, met 280 experts: taalkundigen, naamkundigen, geografen en kartografen. Wat is er bereikt tijdens deze conferentie? Er is een nieuwe vergaderstructuur afgesproken, en competenties zijn opnieuw zorgvuldig afgebakend. Dit met het oog op een nieuwe loot aan de stam van VN-organisaties, namelijk: de United Nations Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UN-GGIM). Een doorbraak tijdens deze conferentie was de overeenstemming over een conver siesysteem voor de omzetting van namen uit het Arabisch in het Latijnse alfabet. Voorts is er een programma opgezet om gestandaardiseerde geografische namen dienstbaar te maken aan het bereiken of realiseren van de Global Sustainable Development Goals van de VN. Het realiseren van die duur zame ontwikkelingsdoelen, zo blijkt in de praktijk, is namelijk mede afhankelijk van de beschikbaarheid van betrouwbare, actuele en volledige geografische informatie, en daarin vormen de geografische namen een hoofdcomponent. Daarnaast zijn veel technische best practices vastgesteld. In Nederland gebeurt overigens ook het nodige op dit gebied. De Commissie voor Buitenlandse Aardrijkskundige namen van de Nederlandse Taalunie en de Adviescommissie Aardrijkskundige Namen in Nederland van het Koninklijk Ned erlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG) houden zich bezig met vraagstukken op het gebied van toponymie. Daar wordt bij voorbeeld vastgesteld hoe Nederlandse versies (zoals Ber lijn, Peking, Zuid-Soedan) van buitenlandse aardrijkskundige namen moeten worden geschreven. En in KNAG-verband worden bij voorbeeld Nederlandse gemeenten die gaan fus eren, geadviseerd over nieuwe gemeentenamen. Ook van die beide genoemde commissies is Ferjan Ormeling voorzitter. Het is verheugend dat uitgerekend onder voorzitterschap van iemand uit Nederland - een relatief klein taalgebied uiteraard - in VN-verband wordt overlegd over mondiale stan daardisering van plaatsnamen. Het is moeilijk de verleiding te weerstaan tot speculeren over de relevantie van de typisch Nederlandse en in dit verband zo noodzakelijke vaardigheid van het 'polderen. Maar dat is natuurlijk niet het enige. Het is ook een internationale erkenning van de hoge kwaliteit op dit specifieke terrein van wetenschapsbeoefening. En dat geldt dan voor Nederland in het algemeen, en voor Ferjan Ormeling in het bijzonder. Het is dus in meer dan één opzicht een gelukwens waard. Reinder Storm Conservator Cartografie, Geografie Reizen, Bijzondere Collecties bij de Universiteit van Amsterdam. rstorm@uva.nl. Zie verderop in dit nummer een verslag van deze bijeenkomst (p.18 e.v.).

Geo-Info | 2017 | | pagina 19