Nederland leidde VN-conferent Verslag Van 7-18 augustus 2017 had in New York weer de UN Conference on the Standardization of Geographical Names plaats, de elfde sedert 1967, sojaar geleden, en de tweede onder Nederlandse leiding. Prof D.P. Blok zat de 4e conferentie voor in 1972 en Ferjan Ormeling werd dit jaar in New York door de deelnemers gekozen tot president van de conferentie. Waar komt deze erkenning voor de Nederlandse inbreng vandaan? 18 Geo-Info I 2017-5 UNITED NATIONS CONFERENCE ON THE STANDARDtZATfON OF GEOGR A P H IC AL N A M ES Het begin in de zestiger jaren Vanaf 1960 waren er bij de Verenigde Naties initiatieven om tot een gestandaardiseerde schrijfwijze van aardrijkskundige namen te komen: men werd geconfronteerd met ruzies en verwarring over namen, zoals over traditionele koloniale namen naast moderne postkoloniale namen of over exoniemen zoals traditionele Duitstalige namen voor Oost-Europese steden zoals Warschau en Breslau, die als revanchistisch ervaren wer den. Men koos voor het principe van de 'local names policy', dat wil zeggen het aanhouden van de schrijfwijze zoals die in het land zelf, waar het benoemde object voorkomt, wordt gehanteerd. Maar dan moet in dat betref fende land de schrijfwijze van de aardrijks kundige namen wèl gestandaardiseerd zijn. Topografische diensten gingen dus in de zestiger jaren 'best practices' ontwikkelen om namen in het terrein te verzamelen, ze op kantoor te bewerken, ze qua spelling voor te leggen aan een naamkundige instantie en die spelling na goedkeuring als dè gestan daardiseerde spelling te propageren. In 1967, dus 50 jaar geleden, werd, op basis van die initiatieven, de eerste VN-conferentie Conferentievoorzitter Ferjan Ormeling. voor de standaardisering van aardrijkskundige namen gehouden. Deze werd voorbereid door experts op het gebied van aardrijkskundige namen, de United Nations Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN). Nederland was bij die eerste conferentie vertegenwoordigd door Dr Dick Blok, directeur van het Meertens Instituut van de KNAW, Fer Ormeling, hoog leraar economische geografie bij de UvA, en Henri Dahlberg, hoofd van de kweekschool en aardrijkskundeleraar in Paramaribo. Bij die eerste conferentie werden de leidende uitgangspunten vastgesteld volgens welke de UNGEGN nog steeds opereert: de door elk land vastgestelde spelling van zijn aardrijks kundige namen moet door alle andere landen worden overgenomen. En als die namen in een ander schriftsysteem dan het onze worden geschreven, dan moeten we ze naar ons alfabet omzetten volgens een door de VN goedgekeurd systeem. Op die manier bereik je 'univocity', het bestaan van slechts één spel ling voor de naam van elk geografisch object in elk schriftsysteem. De conferentiedeelnemers met het logo van de conferentie. Nederlandse initiatieven In 1972 werd op initiatief van Nederland op de UNGEGN-conferentie resolutie II/18, Technical training of personnel, aangenomen, waarin werd gesteld dat er een proefcursus toponimie moest komen; op de UNGEGN-bijeenkomst in 1973 werd het voorstel voor een programma voor een dergelijke cursus door Nederland gepresen teerd. Er werd een werkgroep ingesteld o.l.v. Fer Ormeling Sr. om zo'n proefcursus te realiseren op het ITC, ten behoeve van cursisten uit ont-

Geo-Info | 2017 | | pagina 20