ie over aardrijkskundige namen UNGEGN structure UN Conferences on the Standardization of Geographic at Names (UNCSGN) 2017-5 I Geo-Info 19 UNGEGN Secretariat (UN Statistics Division} UN Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) UNGEGN Bureau UNGEGN liaison with scientific groups Country Names Toponymie Data Files and Gazetteers Publicity and Funding Divisions Top on y mic 1 ormi oology Romanizatton Systems 11 n gwsticf geogra phi cal divisions Training Courses In Toponymy Evaluation S Imniemonlanon Exonyins Task Team for Africa Pronunciation Geographical Mamas as Cultural Kent Toponymie Guidelines Coordinator De structuur van de UNGEGN. wikkelingslanden. De Nederlandse regering was bereid de helft van de daarvoor benoodigde kosten te betalen. De cursus werd in 1974 uit geprobeerd in Suriname waar Dirk Blok, samen met de Surinaamse vertegenwoordigers Henry Dahlberg en Justus Wekker ook het bijbehoor- ende veldwerk organiseerden. Dit was bedoeld om de beste methode te vinden om namen te verzamelen onder mensen zonder schrift: de Bosnegers in het bovenstroomse Tapanahony gebied van de Aukan en Ndyuka Marrons. Ondanks al deze voorbereidingen trok de VN zijn aanbod de andere helft van de proefcur- sus te betalen in. Als alternatief bedacht men toen om cursus sen in de ontwikkelingslanden zelf te geven. Het land dat een cursus wilde organiseren moest voor de plaatselijke kosten zorgen en de vliegkosten van de docenten. Uitein delijk was het aan de goede relaties tussen Ormeling Sr. en Indonesische kartografen te danken dat dat land in 1982 een internationale toponimie-cursus organiseerde voor mensen uit Zuidoost-Azië, met een team van docenten waaronder Blok en Ormeling - zonder dat dit de VN een cent kostte. Ormeling zou later nog een cursus in Marokko en een tweede cursus in Indonesië organiseren. Daarnaast zetten de Nederlanders in UNGEGN- verband in op de reductie van het gebruik van exoniemen (van de plaatselijk officiële schrijfwijze afwijkende Nederlandse spellingen voor buitenlandse aardrijkskundige namen). Een eerste stap daarbij was het vaststellen van een lijst van -gestandaardiseerde- exoniemen. Dat heeft in Nederland uiteindelijk geleid tot de lijst van buitenlandse aardrijkskundige namen die nu door de Nederlandse Taalunie wordt onderhouden. Blok is vooral trots op zijn rol bij het aannemen van een aantal cruciale resoluties door de UNGEGN, zoals van die over de acceptatie van het Pinyin omzettingssysteem van Chinese karakters naar het Latijnse alfabet, die over het vervaardigen van Toponymicalguidelines (zie hieronder) en die over de aanvaarding van het GOST 1983 omzettingssysteem voor Russisch Cyrillisch naar het Latijnse alfabet. Nederlands-Duitse samenwerking Binnen de UNGEGN zijn de leden zowel geogra- fisch-taalkundig (in divisions) als thematisch (in werkgroepen) georganiseerd. Binnen thematische werkgroepen buigt men zich bijvoorbeeld over de beste methoden om bestanden van aardrijkskun-

Geo-Info | 2017 | | pagina 21