Algemeen management bij data-acquisitiebedrijven (2) De besluitvorming omtrent de PMC's kan en mag de eind verantwoordelijke nietdelegeren! Het eerste deel van dit artikel, gepubliceerd in Geo-Info nummer 3, 2017, gaat in op de verschillende aspecten van algemeen management van Geo-ICT bedrijven en data- acquisitiebedrijven en bevat enige algemene opmerkingen. Dit tweede deel gaat in op de prioriteiten die moeten worden gesteld en bevat de slotopmerkingen. Huisvesting 24 I Geo-Info I 2017-5 Uiteraard is het voor de eindverantwoordelijke niet mogelijk om continu aan alle aspecten van algemeen management voldoende aandacht te geven. Daarom zal hij/zij prioritei ten moeten stellen. Om te beginnen heeft een aantal aspecten van algemeen management maar af en toe aandacht nodig. Missie, visie en strategie Als missie, visie en strategie van het Geo-ICT bedrijf of data-acquisitiebedrijf, vaak na een intensief, moeizaam en tijdrovend proces, eenmaal zijn vastgesteld, hebben ze vaak een tijd lang maar weinig afzonderlijke aandacht nodig. Een of twee keer per jaar (vast tijdstip) Door Jos Anneveld een onderhoudsbeurt is meestal wel vol doende. Wel moeten missie, visie en strategie altijd als onderdeel worden meegenomen in de andere beslissingen, vooral bij beslissingen over wat we niet doen. Aandacht voor huisvesting is, in het geval van huur, vaak maar één keer per vijf jaar nodig, tegen het einde van een huurtermijn (in het geval van koop is meestal nog minder vaak aandacht nodig). Het is verstandig om de huur direct al bij aanvang van de huurtermijn aangetekend op te zeggen, om niet meer aan de opzegtermijn te hoeven denken. Maar in de korte tijd dat het zinvol is om aan de huur (of koop) aandacht te geven, moet dit ook wel intensief gebeuren! Het is belangrijk om dan het goede aantal vierkante meters te schatten, omdat het desbetreffende geo-bedrijf voor lange tijd huurt. Het is meestal niet verstandig om een voorschot op uitbreiding in de toe komst te nemen, omdat het in veel gevallen onzeker is of deze uitbreiding ook echt nodig is en de ondernemer vaak van nature geneigd is te optimistisch over groei te denken. Financiën Financiën heeft altijd de aandacht nodig van de hoogste baas. Immers, uiteindelijk is de eindverantwoordelijke ervoor verantwoorde lijk dat voldoende winst wordt gemaakt. Het spreekt vanzelf dat een geo-bedrijf voldoende winst moet maken voor een gezond rende ment voor zijn kapitaalverschaffers, om risico's te kunnen nemen en om in zijn toekomst te investeren, met andere woorden om zijn continuïteit te garanderen. Productie van geo-software en geo-data De eindverantwoordelijke dient enige affiniteit met de desbetreffende productie te hebben (en zijn of haar rechterhand veel). Ten eerste kan de eindverantwoordelijke dan door drogredeneringen vanuit de uitvoering heen prikken, die enkel tot doel hebben de deelbelangen van de productie te dienen. Ten tweede kan de eindverantwoordelijke dan helpen om kritische projecten in het spoor te houden of te brengen. Zo kan de eindver antwoordelijke helpen de geleverde kwaliteit continu te verbeteren. Dit levert hem of haar extern en intern gezag op. Een belangrijke externe component is dat het gaat om het kwaliteitsimago van het bedrijf naar de markt. Ten derde moet de eindverantwoordelijke gefundeerd kunnen beslissen wat in eigen huis gedaan moet worden en wat structureel uitbesteed kan worden. Het is belangrijk dat zoveel in eigen huis wordt gedaan, dat voldoende kennis in huis blijft om de wensen van de klant naar de productie te vertalen en de uitbesteding te begeleiden, waaronder het belangrijke aspect van de borging van de kwaliteit. Ten vierde is het uiteraard belangrijk om een reëel beeld van de kosten te hebben. Door

Geo-Info | 2017 | | pagina 26