26 I Geo-Info I 2017-5 een nieuw marktsegment wil betreden, kan dit een argument zijn om een ander (deel van een) bedrijf met bijbehorende klanten over te nemen. In dit verband is het goed te noemen dat in NRC de prikkelende opmerking stond dat "bijna elke branche te maken krijgt met bedrijven met business modellen als de start ups Airbnb en Uber-taxi". Waarom zou dat in onze branche niet zo zijn? Kwaliteit Bij Airbnb en Uber-taxi draait het om de slimme inzet van ICT, vooral het gebruik van apps. De hoeveelheid eigen personeel is bij deze bedrijven zeer gering en zij maken veelvuldig gebruik van derden-professionals. In de Geo-ICT en data-acquisitiebranche past een enkel bedrijf in deze tendens, al wordt bij mijn weten gebruikgemaakt van de e-mail en (nog) niet van apps. Langer bestaande bedrij ven in de Geo-ICT en data-acquisitiebranche verdedigen zich met het argument dat alleen zij kwaliteit kunnen garanderen. Kwaliteit is zeker een issue, maar kwaliteit wordt minder belangrijk gevonden bij het verdwijnen van de kennis over hoe kwaliteit moet worden gemeten (de Baarda-methode van toetsen). Naarmate het belang van kwaliteit vermindert, neemt het belang van de ogenschijnlijk mak kelijk te meten prijs toe. Het vervelende is dat de kwaliteit vaak verbor gen zit in de kleinste details (the devil is in the detail) en dat (het gebrek aan) kwaliteit vaak pas blijkt op een stressmoment. Langer bestaande bedrijven beschikken meestal wel over een kwaliteitssysteem, dit is bij start-ups veel minder vaak het geval. De door de bedrijven met een kwaliteitssysteem geleverde kwaliteit neemt doorgaans in de loop der tijd toe, omdat lessons learnt in het kwaliteitssysteem worden geïmplementeerd bij volgende projecten. Een deel van de markt is verdwenen voor de Geo-ICT bedrijven en de data-acquisitiebedrij- ven, namelijk waar een zeer hoge technische kwaliteit niet zo belangrijk is. Dit deel van de markt is succesvol overgenomen met initiatieven als Google Maps, Google Pro en Google Earth. Overnames Overnames rechtvaardigt een artikel op zichzelf! Toch moeten ook hier een paar opmerkingen worden gemaakt. Een overname zal zich doorgaans niet zo vaak voordoen. Het spreekt vanzelf dat een overname, vroeg of laat, altijd een 'Chefsache' is. Daarvoor zijn diverse argumenten. Een mogelijke overname betreft de missie, visie en strategie van een bedrijf. Er is veel geld mee gemoeid, alleen al omdat een overname veel geld kan kosten als deze niet het beoogde effect heeft. Ook moet volgens de WOR, artikel 25, eerste lid, onder deel b, advies aan de ondernemingsraad wor den gevraagd bij een voorgenomen besluit tot overname. Uitgangspunt is, dat het over te nemen bedrijf een positieve bijdrage moet leveren aan de positionering van het over nemende bedrijf. Vaak zal het over te nemen bedrijf over goede PMC's beschikken die het overnemende bedrijf zelf niet heeft, maar wel moet hebben, voor een gezonde toekomst. Dit zien we veel bij start-ups in de Geo-ICT en data-acquisitiesector, die worden overgeno men door langer bestaande bedrijven. Zie ook de opmerkingen over Airbnb en Uber-taxi. Ook voor data-acquisitiebedrijven wordt het Geo-ICT aspect steeds belangrijker, maar voor deze bedrijven is het erg moeilijk om een Geo-ICT bedrijf voor overname te vinden dat qua cultuur past bij het overnemende data- acquisitiebedrijf. En als de cultuur niet aansluit, dan lopen de overgenomen medewerkers weg. In zo'n geval heeft het overnemende bedrijf, vaak voor veel geld, wel een Geo-ICT bedrijf, maar zonder medewerkers! Met andere woorden, het overnemende bedrijf heeft een lege huls in handen! Wanneer een dergelijk gevaar reëel is, verdient het aanbeveling om de Geo-ICT eenheid zelf op te bouwen. Kwaliteitszorg, organisatie en personeelszaken De cultuur van een bedrijf wordt in belangrijke mate gedragen door hoe het zijn personeels zaken en zijn kwaliteitszorg invult. Uit dien hoofde is het dus belangrijk dat de eindverant woordelijke er in goed overleg met de onder nemingsraad zijn of haar stempel op drukt. Dat wil niet zeggen dat hij of zij er ook veel tijd aan moet besteden. Als er goede mensen zijn voor personeelszaken en kwaliteitszorg, binnen of buiten het bedrijf, kunnen zij veel oppakken. Zij moeten wel duidelijk beleid van de eindverantwoordelijke meekrijgen. Bij personeelszaken gaat het om beleid betref fende instroom, doorstroom en uitstroom van personeel. Sommigen beweren dat beleid wordt gevormd door de manier waarop men per casus handelt, met andere woorden dat personeelsbeleid sterk casuïstisch is. Anderen zijn van mening dat personeelsbeleid wel degelijk in algemene termen te formuleren is. Ik ben het voor een groot deel eens met laatstgenoemde groep: personeelsbeleid is voor een groot deel in algemene termen te formuleren. Het is maar voor een klein deel casuïstisch. Wat kwaliteitszorg betreft, is het belangrijk dat de eindverantwoordelijke proactief aangeeft hoe het bedrijf zich qua kwaliteit moet positioneren; met andere woorden of een hoge kwaliteit moet worden geleverd of een lagere (tegen een lagere prijs uiteraard). Dit werkt natuurlijk door in de wijze waarop de kwaliteitszorg wordt ingericht. De auteur heeft goede ervaringen met het moni toren van kritische projecten. Het is een keuze, wanneer men een project kritisch noemt. Het ligt voor de hand een project kritisch te noemen wanneer het verlieslatend is, maar er kunnen natuurlijk andere criteria worden gekozen. Voor kritische projecten kunnen verbeterpunten worden geformuleerd. Het is goed de voortgang daarvan wekelijks te volgen. Communicatie met aandeelhouder en ondernemingsraad De communicatie met aandeelhouder en onder nemingsraad is -vanuit het bedrijf gezien- in grote lijnen een samenvatting van het voor gaande en geeft het totale bedrijfsbeleid weer. Daarom moet deze communicatie altijd worden gecoördineerd door de eindverantwoordelijke. Ook bij initiatieven van aandeelhouder of ondernemingsraad is het uiterst belangrijk dat de hoogste baas het eerste aanspreekpunt is. Slotopmerkingen Algemeen management van een Geo-ICT bedrijf of data-acquisit iebedrijf omvat veel aspecten. De eindverantwoordelijke moet daarom prioriteiten stellen. Sommige zaken hebben maar af en toe intensieve aandacht nodig. Andere aspecten moet de eindverant woordelijke zelf afhandelen en weer andere kan hij of zij delegeren binnen of buiten het bedrijf. In het geval van delegeren is het wel belangrijk dat de hoogste baas zoveel moge lijk denkwerk zelf verricht, om het beleid zelf te kunnen bepalen en, in het geval van delege ren buiten het bedrijf, uitgaven te besparen. Referenties [1] Zie Wikipedia, Sterkte-zwakte analyse [2] Jos Anneveld, Marketing en sales bij GEO-ICT en data acqui sitie bedrijven, GEO-INFO 2017 - 1, blz. 24 e.v. [3] Zie Wikipedia, BCG-Matrix. mr.ir. Jos C. Anneveld heeft bijna 25 jaar directie- en managementfuncties bekleed bij een gerenommeerd geodetisch ingenieursbureau, in de GEO-ICT sector en bij een landmeetkundige en kartografische afdeling binnen de overheid. Hij heeft veel literatuur en artikelen gelezen over ondernemerschap en management en, naast andere leiderschap- en managementtrainingen, het Advanced Manage ment Program gevolgd aan de Harvard Business School. Voornoemde kennis en ervaring vormen de basis van dit artikel. Hij is te bereiken via jos.anneveld@aerovision.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 28