Prof.dr.ir. M.J.M. Bogaerts (1934-2017) In Memoriam Het is 1958 als een tweedejaars TH-student in het geodetisch zomerkamp te Gronsveld aandachtig luistert naar een instructie over het gebruik van de Wild RDS tachymeter in het geaccidenteerde Zuid-Limburgse landschap. Vanaf de zijlijn is dit een momentje uit het leven van professor Theo Bogaerts, die op 10 september 2017 te Rotterdam overleed. 2017-5 Geo-lnfo 33 Sedert 2002 met emeritaat, kreeg hij tijd voor een terugblik, leidend tot zijn memoires "De loopbaan van een zondagskind". Deze zag hij als bijdrage aan de geschiedschrijving over de Nederlandse geodesie in de 19de en 20ste eeuw in 2012 verschijnen in de reeks Geode- tisch-Historische Monografieën van Stichting De Hollandse Cirkel. De tweede helft van de 20ste eeuw was voor de geodesie een periode van transitie. Wetenschappelijk-technische ontwikkelingen in het algemeen leidden in de geodesie tot nieuwe werkwijzen, zoals elektronische directe afstandsmeting, automatische registratie van waarnemingen en verwerking van de uitkom sten en aarde-omspannende 3D-ruimtelijke plaatsbepaling door middel van satellieten. Sedert najaar 1961 zag geodetisch ingenieur Theo Bogaerts het allemaal gebeuren en nam hij er aan deel. Aanvankelijk als weten schappelijk medewerker van prof.ir. G.F. Witt in diens leerstoel Planologische Geodesie. Met een vooruitziende blik had Witt, via het hem bekende ruilverkavelingsproces, de automatisering van de kadastrale kartering en informatievoorziening op het oog en dit in combinatie met de inwinning van gegevens, het veldwerk; niet meer in het gebruike lijke meetlijnenverband, maar met directe richtings- en afstandsmeting, in voerstraal- verband. Met Gronsveld en de handige Wild RDS mogelijk in herinnering, werd dit voor Theo aanleiding tot het ontwerp van een automatisch registrerende tachymeter, pièce de resistance bij diens promotie in 1969, deze werd gevolgd door een prototype van een hanteerbaar 'total station': ART. In retrospect waren deze landmeetkundige producten 'slechts' hulpmiddelen om een bredere visie te concretiseren. Focuste Delfts geodetisch onderzoek traditioneel op de inzet van precisiemetingen in groot verband, volgens Theo ging het, meer plaatselijk, uitein delijk om "de relatie tussen mensen en grond": vastgoedinformatie. Deze visie zorgde ervoor dat hem in 1976 als hoogleraar de verzorging van "De Leer der Vastgoedsystemen" werd toevertrouwd. Met die opdracht werd hij gangmaker inzake diverse landelijke overleg structuren; in acroniemen: GBKN, SSVI, CCGM, SOVIK, NexpRI, OTB en RGI. Daarnaast vervulde Bogaerts adviesfuncties in internationaal verband, o.a. voor de EU en de Wereldbank. Nog vóór zijn Delftse inauguratie in oktober 1977 werd, met succes, een beroep op hem gedaan om het decanaat van de Afdeling der Geodesie - sedert 1975 op de locatie Thijsse- weg - op zich te nemen. Geen geringe taak in een tijd van bezuinigingen en reorganisaties, met voorwaardelijke financiering van het onderzoek en koppeling van de inkomsten aan studentenaantallen. Iets dat, zijn inspan ningen ten spijt, zou uitmonden in opheffing van Geodesie en verdeling van de werkeenhe den over andere faculteiten. Na Gronsveld werd derdejaars Theo Bogaerts in 1958 secretaris van het Landmeetkundig Gezelschap Snellius; een leerschool voor latere activiteiten in het geodetisch verenigings- en commissieleven in binnen- en buitenland. In zijn werk ontmoette hij, naast mede-, ook tegenstanders en werd zijn zelfbewuste handelen niet alom of steeds gewaardeerd. Bij zijn afscheid in 2002 verenigden 'vriend en vijand' zich in een door zijn medewerkers Henri Aalders en Elfriede Fendel geredigeerd Liber Amicorum "There is more than geo metry". Als gewaardeerd docent verwierf hij van Snellius het erelidmaatschap. Elsje, zijn echtgenote, zou in 2015 overlijden. Jarenlang was hij haar mantelzorger en had Theo de geodesie moeten laten liggen, maar had hij die - evenals in 2012 terugblikkend - recentelijk weer opgepakt met "een ooggetuigenverslag" van "De overgang van analoog naar digitaal in de grootschalige topografie". Helaas heeft hij publicatie daarvan door Stichting De Hol landse Cirkel niet meer mogen beleven. In professor Bogaerts verloor geodetisch Nederland een man die in de 20ste eeuw een onuitwisbare bijdrage leverde om het vak dichterbij de samenleving te brengen. Prof.dr.ir. Leen Aardoom

Geo-Info | 2017 | | pagina 35