Proven ierspiein EZ K Rotterdam CS - Conrsdsiraat WC+1 Metro Nlvo -1 Delfts eelein Lijnbaan 2017-5 I Geo-Info 37 ruimtes, en dat geldt zeker ook voor de kartografie ervan. Maar niet bij ProRail, want die heeft nu 3D-panelen van hun grootste stations laten fabriceren, compleet met braille aanduidingen voor alle belangrijke ruimtes en voorzieningen. En leverancier Tactile Visions heeft een mooi huzarenstukje opgeleverd. Hoewel de kaart maar een paar millimeter hoog is, wordt de hele stationsruimtestructuur verrassend duidelijk als je die 'betast' (zie foto). Over de trappen en deuren kan geen twijfel bestaan, en dankzij braille aanduidingen is ook duidelijk waar het winkelcentrum en de taxistandplaatsen zijn. Zelf vraag ik me af of ik geblinddoekt zo de taxi zou vinden, maar als je gewend bent aan blindheid zal het een verademing zijn. De kaart is tevens voorzien van felle, con trasterende kleuren. Je zou zeggen dat dat voor blinden niet veel zin heeft, maar onder de noemer "visueel gehandicapt" vallen ook de kleurenblinden, en ook daar heeft Tactile Visions rekening mee gehouden. Dus ook kleurenblinden hebben baat bij dit mooie innovatieve product. Kortom, een goed voorbeeld van effectieve 3D-kartografie. CenlfLirr Tram Nccrcpijl Marijn Bosma (BosmaGrafiek.nl, info@bosmagrafiek.nl) Inhoud. Het enige wat ik mis is de aanduiding van perrons "A" en "B". En natuurlijk de locatie van de piano! De ingangen van de stations zijn getekend bij de buitenmuren van de stationsgebouwen; goed voor de oriëntatie. Maar tegenwoordig is de echte ingang van het spoordomein bij de OV-chipkaartpoortjes. Ik stel voor om de stationshal-binnen-de-poortjes anders weer te geven dan de rest. Zichtbaar. De openbare stationspassage bij Utrecht CS heeft een andere kleur dan de stationshal. Mooi voor lezers die kleuren kunnen zien, maar voor visueel gehandicapten moet het verschil in "grijswaarde" veel sterker. Voelbaar. Voor blinden is een goed beginpunt essentieel voor de oriëntatie. Als deze kaart op een vaste plek in de stationshal hangt, is "Hier staat u" goud waard. De verdiepingen en trappen zijn goed in reliëf weergegeven, maar het sym bool voor "Roltrap" voelt onduidelijk. De buiten muren van het stationsgebouw zijn op de meeste plekken goed voelbaar. Het totaalbeeld kan nog verbeteren door de ingangen kleiner (schemati- scher) te maken. De opstaande kaderrand mag weg. Deze plattegronden zijn een stimulans om braille te leren! Soraya, een braillelezeres bij het Muzieum, vertelde dat zo'n voelbare plattegrond in combinatie met de legenda in braille duidelijk genoeg is om zelfstandig op reis te gaan. Voelbare plattegrond van Rotterdam CS. Staatsbosbeheer maakte er onlangs eentje bij een wandelroute speciaal voor die doelgroep aangelegd. Aan de andere kant heb ik er zelf niet eerder eentje kunnen voelen en na wat googelen lijkt me het initiatief van Prorail heel innovatief. Het VN-verdrag voor gelijke rechten voor mensen met een beperking dat vorig jaar werd geratificeerd moet ervoor gaan zorgen dat toegankelijkheid geen gunst is, maar de norm wordt. De pilot van de stationskaarten moet dan ook worden gezien als een uitwer king van het verdrag. Het moet een uitdaging zijn geweest om de kaarten te ontwerpen. Zouden de regels die je hanteert bij het maken van een reguliere visualisatie ook hier toepasbaar zijn? Of zijn er andere uitgangspunten nodig? Het kleur gebruik is fel, wat best ongewoon is voor kaarten. Visuele hiërarchie ontbreekt daardoor. De toevoeging van reliëf, waardoor je ele menten kunt onderscheiden met je vingers, maakt dat textuur, normaal gesproken een lastige grafische variabele, de hoofdrol speelt. Andere uitgangspunten dus. Er zijn echter ook overeenkomsten. Zo is de inhoud van de kaart goed afgestemd op de gebruiker. Het element "geleidelijn" staat zelfs bovenaan in de legenda. Ook lijken belangrijke, kleine elementen zoals trappen groter weergegeven. Jan-Willem van Aalst (Imergis.nlen Opentopo.nl, info@imergis.nl) Alle goede intenties ten spijt worden blinden en slechtzienden vaak vergeten in openbare

Geo-Info | 2017 | | pagina 39