Gaat geo-gender- revolutie langzaam of niet? 'Gebrouwen door vrouwen. Heeft misschien toch het vrouwelijk deel van de Geo-Info-redactie hier iets mee te maken?' Die vraag stelde Harry Bronkhorst op pagina 45 in Geo-Info 2017-4. Moet om dit blad bij de tijd te laten lijken er soms ook aandacht zijn voor feminisering en al dan niet nieuwe definities van al dan niet binaire 'genders'? Voorlopig schrok ik ervan dat een artikel als 'De eerste vrouwelijke Kadaster-landmeters' uit 2016 wel van ondergetekende man zonder herenfiets-met-stang moest komen. Schreven ook niet drie andere evenmin jonge heren over 'Kaartjurken anno 2016'? Bij leven en welzijn werk ik er op een komende AV eens graag aan mee: de komst van de eerste vrouwelijke hoofdredacteur. Dat de eerste-zijn geldt niet alleen voor Geo-Info, maar ook voor haar voorgangers. We lopen niet achter, zo dacht ik ook op dit punt bij het samenstellen voor het internationale themanummer van mijn artikel 'Vakverenigingsmedia bij de buren'(Geo-Info, 2017-4). Dit nummer bevat een sterkere diversiteit aan artikelen dan een dikker themanummer. Te lezen is - onder meer - dat in 1942 bij de Haagse Topografische dienst volgens een NSB-krant "voor direct geplaatst konden worden eenige jongens in de leeftijd van 14-16 jaar als hulpkracht in de drukkerij. Bovendien is er plaats voor eenige meisjes van 14-16 j., liefst met eenigen aanleg voor teekenen." Verhuisd naar Utrecht vroeg men in 1944 in de Utrechtsche Courant meisjes van 14-18 jaar voor "piccolodienst, plakwerk, eenvoudig teekenwerk en administr." Verder vervolgt Jos Anneveld nu in dit nummer 2017-5 zijn 'Algemeen management bij Geo-ICT bedrijven en data-acquisitiebedrijven' uit nummer 2017-3. De colofon bevat de kop Bladmanagement. Dat is ook algemeen, maar toch lijkt het ene management het andere niet. Opvallend afwijkend is ook dat het Bladmanagement in de anonieme handen is van MOS bv en Jan van de Vis van MOS bv de advertentie-exploitatie doet. Mijn suggestie is om aan dat eerste minstens José Broekhuizen toe te voegen. Uit jaarverslagen is niet op te maken wat de ledenverdeling naar sexe is. Die verdeling van bestuur en redactie is wel bekend. De laatste is zelfs te zien aan de pasfoto's op deze pagina. Binnen de niet-patriarchale redactie lijkt het vrouwelijke aandeel al sinds de start van Geo-Info méér dan naar rato van het aantal leden. (Maar circa 4% is vrouw) Meer ook dan je op basis van de tijdschriftfoto's van GIN- themagroepen zou verwachten.Het aantal vrouwelijke schrijvers en GeoBuzz- sprekers neemt wel toe. Vrouwen worden steeds vaker geïnterviewd en dat is nog een stap hoger op de professionele ladder.. Laat dit blad zich verder maar blijven identificeren als niet-binair en a-gender. 2017-5 I Geo-Info

Geo-Info | 2017 | | pagina 3