Gaat topografische dienst Utrecht verlaten? 42 I Geo-Info I 2017-5 „-u—4/v=r KA.&. HUrj VAM DEM ARBEID - UTRECHT Later suikerzakje van onderkomen van Opnemings- dienstin WOU (www.zwingelspaan.nl/suikerzakjes). productiemiddelen, maar historialia waren. In de inleiding van dit meerjarenverslag van directeur Von Frijtag Drabbe heet het ongewenst om de verslagen van de Duitsers over 1940-1943 én dat van de waarnemend directeur over 1944 te beschouwen als offici- ele documenten. 'Mitsdien zal zo goed mogelijk over de periode 1938-1945 een verslag mijnerzijds volgen', aldus de directeur sinds 1947, maar dat gebeurde niet meer! Utrechtse huisvesting Volgens de brief van de Wehrmachtsbefehlsha- ber van 21 november 1943 aan Raumungskom- missar Oberführer Hogendörfer heeft verhuizing van de Topografische Dienst naar Utrecht een technisch motief: daar zat al 'das Kriegskarten- und Vermessungsamt Utrecht' in het pand Oudenoord 12. Het ging op Oudenoord en Ondiep in Utrecht beide om door de Wehrmacht gevorderde en daarvóór dankzij de bezetting deels in onbruik geraakte panden van het RK Werkliedenverbond (vanaf 1945 de Katholieke Arbeidersbeweging (KAB) geheten). Had niet het Nederlands epis copaat op 3 augustus 1941 geprotesteerd tegen de ondertoezichtstelling van de katholieke vak beweging en haar drukwerk? Hadden daardoor de rk-arbeiders niet massaal hun lidmaatschap verder opgezegd en waren niet zo'n 140 katho lieke bladen toen verboden? Werd ook de daar geredigeerde en gedrukte Volkskrant per oktober 1941 niet opgeheven? Het 'Huis van den Arbeid' (toen Oudenoord nr 12, sinds 1986 nr 340) was pas in oktober 1940 klaar en ingewijd door kardinaal Jan de Jong. De drukkerij Lumax (Licht) werd in 1918 al door de Katholieke Arbeidersvak bond opgericht en drukte veel katholieke uit gaven. Lumax hield eind jaren 70 op te bestaan, maar het iconische pand is er nog. Afgaand op het bijschrift bij de hierbij overgenomen foto werd de drukkerij minstens deels leeggeroofd voor de Topografische Dienst hem betrok: 'De roversklauw van den bezetter verhinderde de op handen zijnde viering van het zilveren Lumax- jubileum. Met niets ontziende 'Gründlichkeit' werd het schone gebouw ontluisterd en leeggeroofd.' 'Het ligt voor de hand te veronderstellen dat de drukkerij van de dienst aan het Ondiep gehuisvest werd met de machines uit Den Haag, want Lumax zelf had immers niets meer', aldus een boek van de architectuur-historica van de gemeente Utrecht uit 2005 (overigens in de paragraaf met die vreemde kop 'De cartografische afdeling van de NSB"). Deze publicatie meldt ook: 'Het is bekend dat er voor het personeel speciale vrachtwagens werden ingezet om hen te vervoeren van Den Haag naar Utrecht en terug.Wel is bekend dat veel kaartmateriaal in de allerlaatste periode nog vernietigd is door de bezetter. Toen de oorlog voorbij In de oorlogstijd Is door herhaal de bonmardenn'iilen hel gebouw van de Topografische dienst aan de Fiin- cessegracht te Den Haag ernstig beschadigd; deswege werd door de druk der omstandigheden deze dienst overgeplaatst naar de druk kerij „Lumax" aan het Ondiep te Utrecht, Daar nam deze afd. drie kwart van de ruimte in beslag en bii voortduring ie er vanwege de Knth. Arb. Beweging, wier dtirkko- rü ernstig in haar ontwikkeling werd belemmerd, bij de minister op aangedrongen de Topografische dienst te doen verplaatsen. In dit verband kan thans melding wor den gemaakt van liet feit, dat de min, van Wederopbouw de gemeen te Delft heeft verzocht enkele nog ongebruikt staande gebouwen van de Technische Hogeschool ter beschik king te stellen om er de topografi sche dienst onder te brengen. Daar deze leegstaande gebouwen 'hans in orde worden gemaakt voor bewoning, is do conclusie gewet tigd dat binnen niet al te lange ;i1d de Topografische Dienst Utrecht metterwoon zal verlaten. Utrechtsch Nieuwsblad, 17 september 1947 (de verplaatsing naar Utrecht was anders dan hierin vermeld is van voor de bombardementen). was, werd de van oorsprong Nederlandse dienst in september 1945 gewoon weer in werking gesteld.' Na WOII zou de dienst veel langer in Utrecht blijven dan gewild en gedacht. Op 20 novem ber 1945 schreef generaal Kruls, Chef van de Generale Staf, aan wat toen weer de minister van Oorlog heette een brief op poten. Het ministerie van O, K en W zou het al in herstel zijnde Haagse pand gaan betrekken, zo had hij gehoord en dat was funest voor de Topografische Dienst. De onbetrouwbare minister zag geen reden tot ongerustheid en dat werd netjes gearchi veerd! Op 3 juni 1948 zou toch in het Algemeen Handelsblad staan: 'Zoals bekend werd het gebouw van de Topographische Dienst aan de Prinsessegracht te Den Haag toegewezen aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen.' Op 21 februari 1947 vroeg de KAB - steeds geconfronteerd met uitstel van teruggave van hun pand - om vast een stuk kelder te mogen gebruiken. De dienstleiding schreef hun minister dat dat echt niet kon. Op 22 maart 1947 schreef die via de Genie dat 'kaarten en stenen' wel naar een Utrechts militair kledingmagazijn konden. De dienst antwoordde opnieuw geen enkel deel van Oudenoord 12 te kunnen ontruimen. Het moet afzien zijn geweest: machines van de dienst en de Lumax-drukkerij stonden tegen elkaar aan in dezelfde zaal. In juli 1947 versche nen er drie verhalen in De Volkskrant dankzij de KAB-voorzitter Adrianus de Bruijn (de latere KVP- minister). Directeur Von Frijtag Drabbe - zelf ook katholiek- was woedend. De stukken hadden het Interieur van de drukkerij en uitgeverij Lumax (Ondiep 6) te Utrecht: drukkerij met de door de bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog gevorderde machines, ca 1945, collectie Het Utrechts Archief 119207. Ook opgenomen in het 30-jarig-jubileumboek 'Van Vonk tot Vlam' van Lumax, Utrecht 1947. GEFORDERT BWALri &AC D| ft WFHn*ACk1 GEVORDERD tHJOf Oi WflIMAOfP

Geo-Info | 2017 | | pagina 44