2017-5 I Geo-Info Oproep validators 47 Koos Krijnders bij De Wereld Draait Door. De Wereld Draait Door Vervolgens start het Rode Kruis op vrijdag een inzamelingsactie en zoeken ze bij 'De Wereld Draait Door' een ander soort item. Via een verwijzing van het Rode Kruis komen ze uit bij Maarten en mij. Ik zat eindelijk rustig thuis de mail te beantwoorden; mijn helpdeskbox die helemaal vol zat (en nog steeds!). Maarten en ik besloten om dat samen te doen. Ik ben bezig de bestaande situatie vanuit Nederland in beeld te brengen en hij kan vertellen hoe het er nu uit ziet op Sint- Maarten. Maarten was ook de eerste die weer terug was. En dan kun je goed laten zien wat je met de verzamelde informatie kunt doen. Wat voor vragen kunnen we beantwoorden met al deze kaarten? Dat mogen we aan anderhalf miljoen tv-kijkers vertellen. Een ongelofelijk praktische vraag De dronebeelden zijn nog maar net ontvangen of de eerste vraag van het Rode Kruis komt: "We sturen een schip met bouwmaterialen richting Sint-Maarten. Kun je zeggen hoeveel vierkante meter golfplaten we moeten bestellen?" Een bestellijstje voor de bouwmarkt, maar dan voor 60.000 mensen... Dit zijn de vragen waar je het voor doet. Maar dan moet je natuurlijk wel goed weten wat de situatie voor de ramp was, zoals het aantal m2, het type huizen, wegen en gebouwen. De vraag naar typen huizen en gebouwen heb ik meteen bij Antea en later ook het Kadaster gelegd. Antea belt namelijk met het aanbod om 3D-beelden te maken. Een prachtig aanbod, maar ik kom met een andere vraag: "Kunnen jullie, op basis van de orthofoto van de Fransen, auto matisch genereren of iets een golfplaten dak is, bestaat uit dakpannen, asfalt of beton?" Ik heb nog geen classificatie, dat moeten we nog verzinnen. Ik heb nog geen beeld van andere vragen die het Rode Kruis kan stellen, maar misschien is een 3D-beeld van de oude situatie nuttig, omdat we geen muren hebben en ook deuren, ramen en muren kapot zijn. Je kunt niet zeggen: "Voor 30.000 huizen bestellen we alvast 'even' 30.000 deuren." Van verbeterde kaart naar bestelling bij de bouwmarkt in 3 dagen Het is maandag en op woensdag/donderdag moet de bestellijst de deur uit. Het tijdspad is dus krap: het Kadaster test nu hoe ze automatisch dakbedekking kan genereren. Ondertussen moet ik morgenavond een verbeterde OSM kaart klaar hebben, zodat de kaart die het Kadaster gebruikt verbeterd kan worden op basis van de luchtfoto's van IGN. Vervolgens moet het Kadasterin de loop van de nacht het type dakbedekking genereren, zodat de bestellijst woensdag en donderdag de deur uit kan en de inkopen mee kunnen op een schip dat binnenkort richting Sint-Maarten vaart. En zo gaat het verder. Inmiddels is het half oktober. De drukte rond Sint-Maarten is nog lang niet weg. En je zou het haast vergeten, maar ondertussen staan Nepal en Bangladesh ook nog steeds boven aan de priori teitenlijst. Er komen nog aardbevingen in Mexico City, orkaan Maria raast langs 'onze' eilanden, maar veroorzaakt de grootste schade in Puerto Rico, er is een aardverschuiving in Sierra Leone, etc. Natuurlijk levert niet alles evenveel werk op voor Koos, de lopende klussen rondom St. Maarten, Nepal en Bangladesh zijn al genoeg werk voor drie mensen. Maar ook die andere landen moeten worden gemapt. En hoe zit het met het mappen om rampen vóóraf te kunnen inschatten? Tja, die krijgen even een lagere prioriteit. Er is voldoende werk voor Koos, de studenten en collega's bij sic.giobal en uiteraard ook voor ons thuis. Want heel Holland mapt. Heel veel mensen willen bijdragen aan goede doelen, het liefst iets praktisch. Missing Maps is hier heel geschikt voor, zoals wel blijkt uit alle hulp die aangeboden wordt na de oproep in de media. Iedereen kan meedoen. Alleen, interpretatie van satellietfoto's is niet altijd makkelijk en ook niet eenduidig. Daarnaast moeten wegen en waterlopen aansluiten om routes te kunnen bepalen. Tags moeten kloppen, etc. Het is dus van belang om te valideren. En (goede) validators, daar is altijd een tekort aan. Bij de lezers van Geo-Info moe ten toch wel wat kennis en kunde zijn, dus: meld je aan bij Koos, koos@krijnders.nl. Waarom validators nodig? Dit gebeurde bij Sint Maarten Op maandag 18 september stuurt Koos een mail aan zijn mappers om de OSM-kaart van Sint Maarten te valideren. Op dinsdag na de lunch krijgen we een nieuwe mail: "Gisteren heb ik een mail gestuurd met het verzoek taak 3573 te valideren. Dat is ook gebeurd en vrijwel gereed. Maar het is niet goed gegaan. Er zijn tiles goedgekeurd door onervaren mappers (althans dat is mijn indruk) waar echt nog het een en ander aan te doen is. Mij is gebleken dat onder andere de validation tool van JOSM niet is gebruikt. Ook is er gevalideerd op basis van oude BING beelden - die zijn uit 2004. Daar is de kwaliteit dus sterk achteruit gegaan. Wat ons (ik krijg dit alleen echt niet voor elkaar) nu te doen staat is alles opnieuw valideren: het overzicht ben ik kwijt en heb daarom een nieuwe taak (3592) aangemaakt met een beperkt aantal tiles. Dit moeten we dus opnieuw weer nalopen. Om de kans op herhaling van dit ongerief wat te verkleinen is deze taak "private" gemaakt. Oftewel: wanneer je je aanmeldt voor deze taak moet ik even toestemming geven. Daarmee hoop ik te voorkomen dat opnieuw wat ongelukjes gebeuren." Dit is een goed voorbeeld van wat Koos in het gesprek al een aantal keer meldt en wat ik zelf ook heb gemerkt in de afgelopen maanden. Ten eerste zijn meer goede validators nodig. Daarnaast is een goede handreiking of misschien een korte e-learning nodig, met voorbeelden en tips. Dit gaat de komende maanden zeker een vervolg krijgen. En de mapathons spelen een grote rol, dit is de beste manier om te leren mappen en valideren. Houdt de mapathons in de gaten voor de keren dat er ook een inleiding in valideren met JOSM wordt gegeven.

Geo-Info | 2017 | | pagina 49