Geodata in Atlassen volop Daar waar je anderen wilt overtuigen, kan een kaart heel functioneel zijn De meeste lezers van dit blad zijn geo-informatici. Voor jullie is het vast inspirerend om te weten wat er allemaal met dergelijke informatie gebeurt. En dat is heel veel. In dit artikel praten we jullie graag bij over de praktische toepassingen van de Atlas Leefomgeving en de Atlas Natuurlijk Kapitaal. Vanuit wat beschikbaar is als open data maken wij een selectie en tonen die mét uitleg. We zijn een portaal en fungeren daarmee als intermediair tussen geo-informatici en gebruikers. 4 Geo-Info I 2017-5 Door Grieta Spannenburg Kaarten in de vitrine Je kunt beide Atlassen zien als een toonzaal. Een uitstallingsruimte waar iedereen laag drempelig kan kennismaken met geodata die gaan over milieu, duurzaamheid, biodiversiteit en gezondheid. Een plek ook waar je verder kunt zoeken, waar je steeds dieper in ach- tergrondinformatie terecht komt. Wie echt meer informatie van een bepaalde kaart wil (bijvoorbeeld de achterliggende data), wordt doorgelinkt naar het Nationaal GeoRegister. Als zijnde etalage, zullen veel bezoekers niet al teveel kennis van geo-informatie hebben en de Atlas-selecties als toereikend beschouwen. Bovenal horen wij van onze gebruikers dat zij de kracht van kaarten ontdekken. Het idee van 'plaatje-praatje' heeft grote voordelen. Niet voor niets luidt de uitdrukking: een beeld zegt meer dan duizend woorden. Daar waar je anderen bijvoorbeeld wilt overtuigen, kan een kaart uitermate functioneel zijn. Naast overtuigen wordt kaartmateriaal ingezet voor het duidelijk maken van ambities en het aanzetten tot handelen. Margot Ribberink, weervrouw en een van de stuwende krachten achter een duurzaam Nijmegen, zet de Atlas Natuurlijk Kapitaal onder andere daarvoor in. Margot: "Kaarten en achtergrondmateriaal kunnen mensen activeren in het energie- transitieproces." Doelgroep: iedereen De Atlas Leefomgeving [i] bestaat inmiddels tien jaar en vierde afgelopen mei z'n tweede lustrum. De Atlas Natuurlijk Kapitaal [2] is twee jaar in de lucht. Bekendheid krijgen onder de doelgroep kost tijd. Zeker omdat onze doel groep heel breed is. We zijn er voor iedereen; zowel voor de inwoner op zoek naar milieu- en gezondheidsinformatie als voor de beleidsma ker, de adviseur, de student en wie dan ook. De afgelopen twee jaar zijn we veel op pad geweest om de bekendheid te vergroten en potentiële gebruikers te spreken. Naarmate de tijd vorderde, kregen we steeds vaker berichten van mensen die (een van) de Atlassen zowel kenden als gebruikten. Niet zelden treedt die groep vervolgens op als ambassadeur in hun eigen netwerk. Voor ons is dat mooi, op veler vlak. Niet alleen krijgen we zo meer mensen die onze sites bezoeken, ook krijgen we steeds meer zicht op alle wensen die er De kaart 'Stedelijk hitte-eiland effect in Nederland'. Hoe roder, des te meer zomerhitte ook tijdens de nacht blijft hangen. Een fraaie kaart om stedelijk klimaatbeleid op in te steken.

Geo-Info | 2017 | | pagina 6