in gebruik Scholieren vinden het zelf aan de knoppen zitten belangrijk 2017-5 I Geo-Info 5 Kaarten kunnen helpen bij het scherp krijgen van ambities. Zoals deze samengestelde kaart van bomen, struiken en lage vegetatie. Vinden de inwoners dat er genoeg groen is? Kunnen er meer groene verbindingen komen? Hoe is de groene connectie met de omgeving? leven. Dit geeft ons de mogelijkheid om in de toekomst almaar beter op de gebruikers aan te sluiten. Zeg maar; te bieden wat ze zoeken en waar ze wat mee kunnen. Alle wensen worden tegenwoordig geregistreerd en heel binnen kort starten we met een gebruikerspanel. Dat gaat ons zeker helpen om vraaggestuurder te werken. Want is dat niet wat geo-informatici en wij willen, dat we van nut zijn? De inwoner In het zesde Geo-Info nummer (2016-6) van vorig jaar lieten wij een aantal fictieve vragen van een inwoonster de revue passeren. Een vrouw uit Delft, bezorgd over geluidsover last en luchtkwaliteit. Daarmee toonden we een voorbeeld vanuit de oorsprong van de Atlas Leefomgeving; het beschikbaar maken van milieu- en omgevingsdata voor een groot publiek. Een taak die voortkomt uit het ver drag van Aarhus. En zo fictief waren de vragen niet. Bij onze helpdesk komen met regelmaat vragen binnen van bezorgde burgers. Afgelo pen zomer nog vroeg een dame ons: "Ik heb astma, waar kan ik het beste naartoe verhui zen?" Zij woont in een van de grote steden van ons land, heeft longklachten en het gevoel dat deze ziekte door luchtvervuiling erger is geworden. De Atlas geeft geen advies bij dit soort vragen, maar kan wel inzicht bieden in de kaarten en informatie die zij zou kunnen bekijken. Via onze helpdesk hebben we haar gewezen op de luchtkwaliteitskaarten (fijnstof [3], stikstofdioxide [4], roet [5]) en op de groen- kaarten [6]. Immers, een groene omgeving wordt in verband gebracht met een positief effect op gezondheid. De groenkaarten bestaan uit struiken, bomen en lage vegetatie. Als je die drie elementen combineert, krijg je een kaart die het groen in Nederland fraai in beeld brengt. Uiteraard hebben we haar tevens verwezen naar de achtergrondinforma tie (de MeerWeten-pagina's). De adviseur Een aantal adviesbureaus gebruikt informatie uit de Atlassen. Een bekende is Movares, een groot ingenieursbureau dat Atlasinformatie inzet bij het maken van een quickscan. Deze scan bestaat na zorgvuldige invulling uit een roos en assen waarmee inzicht wordt gegeven in de relatie tussen gezondheid en omgeving. De invoer bestaat voor een deel uit informatie vanuit de Atlassen. Camiel Dijkers, consultant van Movares, is vooral gecharmeerd van het overkoepelende karakter van de Atlas. "Doordat je thema's kunt combineren, ga je verbanden zien." Die verbanden zijn belang rijk. Zeker in het licht van de Omgevingswet Weervrouw Margot Ribberink werd vooral verrast door de hittestresskaarten in de Atlas Natuurlijk Kapitaal. die er aan zit te komen en in de geest waarvan veel overheden al moeten werken. Tijdens de voorbije zomer kwamen de hit te ka a rte n [7] van de Atlas Natuurlijk Kapitaal uit. Deze waren een groot succes en haalden landelijke publiciteit. En waarom? Omdat nu eens op kaart in één klap zichtbaar werd waar de knelpunten zitten en waar juist de positieve effecten worden behaald. Ook hier geldt weer dat van een beeld een grote signaalwerking kan uitgaan. Voor Margot Ribberink, betrokken bij 'Nijmegen Green Capital 2018' waren het dan ook deze kaarten die haar op de Atlas Natuurlijk Kapitaal brachten. "Ik hou sowieso erg van kaarten in allerlei vormen. Bij deze kaarten dacht ik: 'gaaf, dit helpt echt bij de bewustwording en overtuiging van mensen.'" Andere kaarten die haar aanspreken en die zij inzet bij haar werkzaamheden zijn de fijnstofkaarten en de overstromingskaarten.

Geo-Info | 2017 | | pagina 7