6 I Laat je het mensen op een kaart zien, dan lok je een reactie uit Geo-Info I 2017-5 Naast de atlas in boekvorm, kunnen de Atlaswebsites prima op school worden ingezet. Docent Jelle Kabbes: "Als we overstromingskaarten en hoogtekaarten combineren, gaan ze bij elkaar kijken wie het eerst water in huis heeft." Foto door Jelle Kabbes. "Laat je het mensen op een kaart zien, dan lok je een reactie uit. Dan zie je dus echt dat het niet vanzelfsprekend is dat we hier met droge voeten wonen." Maar, kaarten alleen zijn niet genoeg. Zeker niet als je alle mensen wilt betrekken bij je doelstellingen. Volgens Margot zul je voor wat betreft bewustwording altijd met elkaar moeten praten. Kennisover dracht, maar ook laten zien dat er winst te behalen is met besparingen. Zij ziet dan ook de meerwaarde van de praktijkvoorbeelden die op de Atlas Natuurlijk Kapitaal staan. Je moet blijven uitleggen waarom je bepaalde acties onderneemt. De gemeente Anderhalf jaar geleden plaatste de provincie Brabant gezondheidskaarten op de Atlas Leef omgeving. Hoewel we her en der wel horen en begrijpen dat het vrijgeven van data eng is, was het voor de gedeputeerde van Brabant, Johan van den Hout, een uitgemaakte zaak. In het bestuursakkoord van het college stond dat gezondheid een belangrijke rol moet spelen. "Als we een gezondere provincie willen, zullen we eerst moeten weten hoe het er nu voor staat," aldus Johan. Voor hen is er dus een duidelijk doel aan de openbaarmaking gekop peld: een schoner en prettiger leefklimaat. Inmiddels proberen we gemeenten te onder steunen bij hun omgevingsvisies. Want ook daarin kunnen de Atlassen behulpzaam zijn. Zo heeft de gemeente Ede haar Stadsvisie Ede vormgegeven aan de hand van vijf leidende principes. Vanuit de Atlas hebben we meege dacht welk kaartmateriaal vanuit de Atlassen ondersteunend kan zijn bij het uitdragen van die visie. Daarbij namen we ook een aantal kaarten mee uit de Nationale EnergieAtlas [8], waarin het gaat over de potentie van gebieden voor verduurzaming van energie. Momenteel is men bij Ede begonnen met het bouwen van een online magazine, waarmee zij de omgevingsvisie gaan uitdragen. Dave Alberts, projectleider: Het mooie van een online magazine is dat het verhaal erbij kan. Het ver haal kan verteld worden en de links naar de Atlas worden onderdeel van het magazine. Hoe dieper je in de info gaat, hoe meer extra informatie je krijgt." De docent We hebben contacten met allerlei hogescho len, onder andere om de Atlas gebruiksvrien delijker te maken bij een aantal doelgroepen. Maar de Atlassen zelf worden ook ingezet in het onderwijs. Er worden minor-projecten uitgevoerd met HBO-studenten rondom stikstof in natuurgebieden en het inzetten van natuurlijk kapitaal in gemeenten. In het middel baar onderwijs vormt de Atlas een middel voor lessen aardrijkskunde. Zo is Jelle Kabbes een fervent gebruiker van de Atlas Leefomgeving. "Het mooie is dat je leerlingen bijbrengt hoe je zaken aanschouwelijk kunt maken. Het gaat om de interpretatie van kaarten en het ontwikkelen van inzicht. Vooral het zelf aan de knoppen zitten is een belangrijk element. Daardoor is het een autonoom proces, waarbij je zelf op zoek kunt gaan naar uitkomsten. Vaak gaan leer lingen op zoek naar uitersten, naar extremen. Ze speuren naar waar een bepaald fenomeen heel sterk voorkomt. De hoogste, de natste, de plek met de meeste lichthinder. Vervolgens kun je gaan vergelijken én conclusies trekken." Tot slot Vanuit de Atlassen hopen we dat het aantal actieve gebruikers alleen maar gaat toenemen. Daarvoor blijven we volop bezig met het uit breiden, actueel en toegankelijk houden van beide portalen. Ook voor wat betreft functies en mogelijkheden staan ons nog genoeg uit dagingen te wachten. Maar dat kaartmateriaal een steeds prominentere plek gaat innemen in ons leven, dat lijkt onmiskenbaar. Aldus ook een aanmoediging en dankbetuiging aan geo-informatici. Referenties [1] www.atlasleefomgeving.nl/home [2] www.atlasnatuurlijkkapitaal.nl/home [3] bit.ly/2y3Nisc [4] bit.ly/2wASdOj [5] bit.ly/2fWRAeZ [6] bit.ly/2xXl2r4 [7] bit.ly/2y3Ü8hn [8] www.nationaleenergieatlas.nl/ Grieta Spannenburg is Contentmedewerker Atlas Leefomgeving bij het RIVM. Zij is bereikbaar via Grieta.spannenburg@rivm.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 8