Over Geo-kunstjes en goed luisteren Column 2017-5 I Geo-Info De tijd dat we gemakkelijk konden imponeren met geo-kunstjes is een beetje voorbij. Natuurlijk kunnen wij nog steeds imponeren met mooie kaarten en 3D-visualisaties, maar we worden intussen zodanig overspoeld met hightech hoogstandjes dat daar bijna schouderophalend naar wordt gekeken. Mooie gelegenheid om weer terug te gaan naar de echte kernwaarden: kennis van ruimtelijke processen, analyse, loca tion intelligence en data. En nog mooier is het om hierbij actief de dialoog aan te gaan met nieuwe doelgroepen die ons nog minder goed kennen en die staan voor grote uitdagingen. Uitdagingen waar geo het verschil kan maken. Maar dat vergt wel een andere attitude: geen vertoon van geo-kunstjes, maar luisteren! Op 14 september jongstleden was zo'n dialoog in de Agri- food Plaza, Den Bosch: "Agrifood meets Geo', georganiseerd door Ruimteschepper, ZLTO en de HAS Hogeschool. Centraal stonden de uitdagingen waar de agrifood sector mee te maken heeft. En die zijn immens. Het publiek, zo'n 140 deelne mers, was een mengeling van het geo-werkveld, professionals uit de voedselketen, maar ook de toekomstige geo-generatie: studenten Geo Media en Design van de HAS Hogeschool. Eerst werd een beeld geschetst van de uitdagingen in de agrifood sector, het voedselsysteem dat onder druk staat. Het moet diervriendelijker, gezonder, transparanter, en circulair door hergebruik van hulpbronnen. Het moet bovendien eerlijker voor de boer. En dat speelt allemaal ook nog eens in een complexe internationale context. Kortom, de sector staat voor een uitdagende en moeilijke transitie. "Kan geo hierbij helpen, en hoe?" was de vraagstelling. Frederike Praasterink, lector future food systems van de HAS Hogeschool, gaf een mooi inzicht in de complexiteit en de uitdagingen in het voedselsysteem. Wisten we bijvoor beeld dat 70 van het voedsel wereldwijd wordt verbouwd door "smallholders', hele kleine boeren met amper een gezond inkomen en fatsoenlijk toekomstperspectief? Teelt adviezen, via eenvoudige apps, gebaseerd op geo-informatie kunnen ervoor zorgen dat opbrengsten voor die boeren sterk verbeteren en en-passant zorgen voor een betrouwbare basis voor kredietverschaffing. Zo kan geo-informatie helpen om patronen te doorbreken. Maar je kunt ook denken aan het ontwikkelen van innovatieve regionale circulaire voedsel systemen zoals thans wordt onderzocht voor Noord-Brabant. Geo-informatie speelt hier een belangrijke rol bij de plan vorming, bijvoorbeeld bij het bepalen van locaties voor het verwaarden van reststromen uit de voedselketen. Frederike deed dan ook een dringend beroep op het geo-werkveld, om met hun kennis en creativiteit beter zicht te krijgen op de oplossingsrichtingen. Geo is een onmisbare schakel bij het inzichtelijk maken van de circulariteit/reststromen van het systeem, het monitoren en modelleren van de impact van de keten op de leefomgeving, maar ook bij het slimmer en duurzamer produceren (smart farm management). Dat er in Nederland in de agrifood sector intussen veel met data, ICT en ook geo-informatie gebeurt vertelde Marcel van Rijsingen. Zijn bedrijf verwerkt groenteproducten van ruim 500(!) professionele groentetelers in Nederland, België en Duitsland. Ze leveren dit vers vanaf het land aan de groen- teverwerkende industrie in vrijwel heel Noordwest-Europa. Hetgehele proces, van grond tot mond, is (geo)data gestuurd. Dat gaat zover dat elk potje groente herleidbaar is naar de teeltlocatie inclusief de teelthistorie. Een mooi voorbeeld hoe het geo-werkveld kan leren uit de praktijk van de agrifood! Elies Lemkes, directeur ZLTO, gaf aan dat de toekomst van de boer extreem ICT- en data gedreven zal zijn: precisieland- bouw, waarbij elk plantje precies die behandeling krijgt waar door deze optimaal groeit met minimale input. Een extreme vorm van geo-ICT. Ook hier een oproep aan het geo-werkveld om zich te verbinden aan deze innovaties. Er is nog veel werk te verzetten om (geo)data en ICT breed geïmplementeerd te krijgen bij de boer. Een groeimarkt waar onze sector zich pro-actiever mee zou moeten bemoeien. "De boer op met geo-informatie'! Dat 'luisteren' ons best goed afgaat, bleek in een achttal compacte agrifood/geo-challenges, een dialoog tussen het geo-werkveld en de agrifood sector. Welke vragen leven er en hoe kan geo helpen? Denk hierbij aan onderwerpen als klimaatadaptatie, feeding the world, smart farming in praktijk, ondernemen met natuur, nieuwe logistieke voedselketens, open/big data voor de boer en inwinning met drones en satellieten. De challenges leverden een mooie oogst die kernachtig werd verpakt in een achttal pitches door de HAS-studenten, en die bovendien rijp genoeg was om verder op te pakken door de studenten. Het was hierbij mooi om te zien hoe de toekomstige generatie een demonstratie gaf in kernachtig samenvatten van complexe discussies. Gewoon een kwestie van goed luisteren! Theo Thewessen Lector Location Intelligence HAS Hogeschool Directeur Geodan

Geo-Info | 2017 | | pagina 9