Minecraft biedt unieke mogelijkheden voor het aardrijkskundeonderwijs om leerlingen kritisch te laten nadenken over onder andere crisisbestrijding Nederland nu 34 ha groter 10 Geo-Info I 2018-2 Figuur3 - Voorbeeld3 leerlingenontwerp Marker Wadden fase2 in Minecraft. een casus over de Marker Wadden. In Apel doorn boog men zich over het vraagstuk van de klimaatbestendige stad. Beide projecten waren een groot succes. Docenten gaven aan enthousiast te zijn over de mogelijkheden van Minecraft om kinderen enthousiast te maken voor abstracte, ruimtelijke vraagstukken en over de werkzaamheden van Rijkswaterstaat. De hoogwaardige, gerealiseerde ontwerpen geven daarnaast aan hoe betrokken de leerlingen bij de opdrachten waren. SPINlab heeft het de meerwaarde van Minecraft voor het doceren van duurzaam ruimtelijk ontwerp in het middelbaar aardrijskunde-onderwijs nauwkeurig omschreven in twee studies[i]. Toekomst In 2018 is SPINlab wederom van plan om met Rijkswaterstaat enerzijds en de scholen anderzijds een project te beginnen, waarin leerlingen met behulp van Minecraft moeten nadenken over oplossingen voor complexe, Rijkswaterstaat-gerelateerde vraagstukken. Twee thema's zijn hierbij gedefinieerd: 1. Klimaatbestendigheid en de Nederlandse weg- en waterinfrastructuur; 2. Crisismanagement en calamiteitenbestrij ding na een (natuur)ramp. In de driehoek SPINlab - Rijkswaterstaat - Scholen pogen we dit jaar een betekenisvol project over crisismanagement en klimaatver andering voor het Aardrijkskundeonderwijs te realiseren. De opdrachtgever (Rijkswaterstaat) daagt jongeren uit om kritisch na te denken over methoden, technieken en ruimtelijke interventies, die Rijkswaterstaat helpen met het klimaatbestendig maken van de Neder landse infrastructuur. Met name de stijgende waterspiegel in de zeeën en rivieren, en de dalende bodem in de veengebieden, maakt ons land kwetsbaar voor overstromingen en verzakkingen. Daarnaast wordt een educatief project geïnitieerd over calamiteitenbestrij ding en crisismanagement als gevolg van een (natuur-)ramp. Minecraft biedt voor het aardrijkskundeonderwijs unieke mogelijkhe den om een grootschalig incident met groot gevaar voor de waterkwaliteit na te bootsen, om zodoende de leerlingen kritisch te laten nadenken over de crisisbestrijding met verschillende hulpdiensten. Door jongeren door middel van Minecraft te betrekken bij bovenstaande 21ste eeuwste uitdagingen, krijgen zij een beter en genuanceerder beeld van de activiteiten van Rijkswaterstaat. Bovendien bieden de aan geleverde leerling-ontwerpen interessante input voor professionals die zich dagelijks hard maken voor het klimaatbestendig maken van de Nederlandse infrastructuur. Kortom, dit project biedt een unieke kans om de kloof tussen experts en de jonge generatie op een bijzondere en innovatieve manier te dichten. De besproken projecten laten zien welke mogelijkheden reeds bestaan met behulp van onder andere Minecraft. Heeft u ook interessante ideeën voor nieuwe projecten of modules? We komen graag met u in contact. Referenties [1] Opmeer, M., E. Dias, L. Tangerman, H. Scholten, Minecraft in Support of Teaching Sustainable Spatial Planning in Secondary Education. Lessons Learned from the Marker Wadden-project; Opmeer, M., E. Dias. H. Scholten, Investi gating the Affordances of Commercial off-the-shelf games in mitigating the development of disaffected emotions in secondary geography education. Lessons learned from small-scale research on teaching sustainable spatial plan ning with Minecraft. Mark Opmeer, MPhil, is Promoven dus aan de Vrije Universiteit. Hij is bereikbaar via info@edugis.nl. Anne Faber, is BSc. Student-Assistent EduGIS aan de Vrije Universiteit. Zij is bereikbaar via info@edugis.nl. In Geo-Info nummer 2, 2016 stond een arti kel van Adri den Boer: 'Grondruil met België. Per 1 januari 2018 is de grens rechtgetrokken en zijn stukjes land uitgewisseld. In het relatiemagazine Terzake, nummer 2018-1, van het Kadaster eindigde het artikel 'Grens aange past om orde beter te handhaven' als volgt: 'De afspraken met onze Belgische collega's werden vastgelegd in een Memorandum van Overeenstemming en een Tractaat. Dit werd op 28 november 2016 officieel ondertekend door de beide koningen. Beide parlementen gingen daarna akkoord met de grondruil. Kadasterbe stuurder Frank Tierolff: "Wij hebben binnen de kaders van de verdragen die daarvoor gelden binnen beide landen, in een constructieve en zorgvuldige samenwerking een voorstel gemaakt voor een grensaanpassing. En ik denk dat die manier van samenwerken vrij uniek is in deze tijd." En zo is ons land op 1 januari 2018 ook ruim 34 ha groter geworden. Zonder wapengekletter' Redactie Geo-Info

Geo-Info | 2018 | | pagina 12