Landelijk 3D-model voor Bij de aanleg van een nieuwe weg of spoorlijn is het wettelijk verplicht om geluidsonderzoek te doen. Bij overschrijding van de normen moet de overheid geluidsmaatregelen treffen, zoals het plaatsen van geluidsschermen of de geluidsisolatie van woningen. Hetzelfde geldt bij wijziging van de infrastructuur en de toename van verkeer. Ook voor het verbeteren van de leefbaarheid in Nederland worden - in het kader van de zogenoemde geluidssanering - geluidsmaatregelen toegepast. Geluidsadviseurs berekenen de geluidsbelastingen met 3D-computermodellen. Maar het maken van deze modellen is tijdrovend. Kan dit werk niet geautomatiseerd worden met big- data en computerkracht? 12 Geo-Info I 2018-2 Door Henk de Kluijver en Tom van Tilburg Figuur 1 - Landelijk gD-model voor Geluidsstudies. Om deze noot te kraken zijn wij, Henk de Kluijver (geluidsspecialist) en Tom van Tilburg (Geo-ict'er), bij Geodan aan de slag gegaan. En er zijn behoorlijke stappen gezet. Een eer ste resultaat was een 3D-model voor een geluidsstudie ten behoeve van de geluids sanering in de Bollenstreek, in opdracht van de Omgevingsdienst West-Holland. Na deze succesvolle praktijktest gaan de servers van Geodan in 2018 aan de slag met de opbouw van een landelijk 3D-model. Met een landelijk 3D-model kan geluidsonderzoek efficiënter, dat wil zeggen: sneller en met minder tijdro vend handwerk worden uitgevoerd. Dat wil niet zeggen dat het werk van de akoestische experts in Nederland nu volledig weg wordt geautomatiseerd. Het belangrijkste werk blijft uiteraard voor de geluidsdeskundige, namelijk het op een innovatieve manier zoeken naar goede maatregelen om het bestaande geluidsprobleem in Nederland optimaal aan te pakken en het voorkomen van nieuwe geluidsproblemen bij nieuwe ruimtelijke ont wikkelingen. Voor dit werk, waarvoor juist de akoestische expertise van de specialist nodig is, is nu, dankzij verdergaande automatisering, meer ruimte. Geluidmodellering met AHN als basis Met behulp van laseraltimetrie vanuit vlieg tuigen (LIDAR) wordt al jaren de hoogte van Nederland ingescand. Het primaire doel voor de inwinning van dit Actuele Hoogtebestand Nederland (AHN) is de strijd tegen het water. Maar ook in de strijd tegen decibellen blijkt het AHN goud waard te zijn. In Amsterdam staan de Geodan-servers te stampen om de terabytes aan data te verwerken. Aan de ene kant gaan er grote datasets, zoals het AHN, in. Aan de andere kant komen er kant-en-klare 3D-modellen uit. De conversie-software is ontwikkeld door een combinatie van geo-ict expertise en geluidspecialisme. Voorheen was het nodig om in het veld de hoogtes van gebouwen en het maaiveld verloop op het oog in te schatten. Het model werd met de hand ingeklikt (in 2D) op de digitaliseertafel en daarna werden de hoog ten ingetypt. In de loop der tijd heb ik (Henk) zelf jaren met de hand digitale 3D-modellen ingeklikt. Maar de tijd van geluidsspecialisten kan beter worden besteed aan het werkelijke probleem, namelijk het bedenken van goede oplossingen voor geluidsknelpunten. De komst van digitaal kaartmateriaal (na 2000) was al een verademing voor de geluidsspecialisten. De winst hiervan zat in 2D maar nog niet in 3D. Vanaf het moment dat het AHN vrij beschikbaar kwam, werd het ook al snel ingezet voor geluidsmo dellering. De meerwaarde bleef in eerste instantie beperkt. Vooral het goed model leren van gebouwen kon nog niet worden geautomatiseerd en handwerk bleef nodig. In de loop der jaren nam de resolutie toe in het AHN2 en het AHN3. Zou de automati sche generatie van 3D-geluidsmodellen nu dan mogelijk zijn?

Geo-Info | 2018 | | pagina 14