Geluid en geluidsberekeningen 2018-2 I Geo-Info 15 II Geluidsonderzoeken zijn grotendeels gebaseerd op berekeningen. Wordt er dan niet gemeten? Voor de bepaling van de rekenregels is uitgebreid gemeten aan geluidsoverdracht en de geluidsemissie van de bronnen. Dit is verwerkt in de rekenvoor- schriften. Rekenen heeft het voordeel dat toekomstige situaties, zoals een bouwplan, met een computersimulatie in beeld gebracht kunnen worden. Ontstaan en overdracht van geluid Voor onderzoek naar geluidsbelastingen is in de eerste plaats het geluidsvermogen bij de bron van belang. Bij verkeer bijvoorbeeld is dat gerelateerd aan het type voertuig (vracht wagen of personenauto), de verkeersintensi teit, de snelheid en het soort wegdek (denk aan straatklinkers versus stille asfaltsoorten). Bij de geluidsbron brengen trillingen de lucht in beweging en het geluid plant zich in de lucht voort als drukgolven. Aangekomen bij het oor worden deze geluidsgolven via de gehoorgang, het trommelvlies en de gehoorbeentjes, naar het slakkenhuis geleid. Daarin komt het basilair membraam in trilling en neuronen op dit membraam worden geac tiveerd en vuren elektrische pulsen richting de hersenen. We nemen geluid waar. Ons gehoor is een prachtig systeem. Dat is een ander interessant onderwerp. In dit artikel bespreken we echter vooral het pad tussen de geluidsbron en het oor. Van de geluidsbron naar de ontvanger (rekenpunt) neemt het geluidsniveau af. Duidelijk zal zijn dat dit door de afstand komt. Ook kunnen er geluidsschermen/-wallen en/ of gebouwen zijn die de ontvanger afscher men voor het geluid. De geluidsoverdracht over harde bodemoppervlakken (bijvoor beeld water) is sterker dan over grasland. Hierbij is ook de gemiddelde bodemhoogte geen correcties nodig. Alleen nog her en der een puntje op de -i-. Het was vrijwel direct inzetbaar in ons onderzoek. Dit heeft Geodan mooi voor elkaar. We waren blij verrast met de kwaliteit van het product." Digitaal Stelsel Omgevingswet met landelijk 3D-geluidsmodel binnen handbereik In de toekomst zullen we ten aanzien van de automatisering van geluidsstudies nog verdere ontwikkelingen gaan zien. Een com binatie van het 3D-model met de gegevens van geluidsbronnen ligt voor de hand. Het is voor Rijkswaterstaat en ProRail momenteel al van invloed. Daarnaast zijn de windrichting, windgradiënt en temperatuurgradiënt in de lucht en de energieoverdracht aan de lucht zelf relevant voor de geluidsoverdracht. Een ander belangrijk aspect hangt samen met het golfkarakter van geluid. Omdat geluid een golf is, buigt het ook wat om objecten heen. Ook door de wind- en temperatuureffecten kan geluid, onder de juiste meteorologi sche omstandigheden, achter een gebouw of geluidsscherm komen. Bij geluid zijn Figuur 7 - Geluidssimulatie met een golfmodel met diffractie van geluid bij/over schermtop (geen scherpe schaduw). wettelijk verplicht om deze gegevens vast te leggen in zogenoemde geluidregisters en te publiceren. Met de Omgevingswet zal de registratie en publicatie van de geluidgegevens worden verbreed naar provinciale wegen, gemeen telijke wegen en industrie. Logischerwijs wordt een 3D-model van Nederland en alle registraties van geluidsgegevens onderdeel van het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). Door de beschikbare basisgegevens - waarbij het AHN essentieel is - en de snelle technische ontwikkelingen van de laatste jaren is een landelijk 3D-model nu binnen handbereik. daardoor geen haarscherpe schaduwen, zoals bij licht. Een manier om geluid door te rekenen, aansluitend bij het fysische karakter van geluid, is met een eindig elementenmodel van de golfvoortplanting. Maar voor de berekening van omgevingsgeluid is dat praktisch geen mogelijkheid. Het model en de rekentijden zouden volledig uit de hand lopen. Daarom wordt in veel geluidsbere- keningssoftware, gekozen voor een andere insteek, waarbij geluid benaderd wordt als 'stralen' (stel je lichtstralen voor) met correcties voor bovengenoemde 'buigings effecten'. Ook wordt gerekend met reflectie van geluid tegen bijvoorbeeld de gevel van een gebouw. Deze 'stralenbenadering' is ook de insteek die gebruikt wordt in de in Nederland veel gebruikte Standaard Reken methode 2-software. De rekenformules en modelleringsmethoden die we daarvoor gebruiken, zijn voor een belangrijk deel gebaseerd op uitgebreide onderzoeken in de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw en vastgelegd in de al genoemde Reken- en meetvoorschriften. Henk de Kluijver is zelfstandig geluidsconsultant en expert op het gebied van verkeerslawaai. Henk is bereikbaar via Henk.de.kluijver@geodan.nl. Tom van Tilburg is geo-ICT specialist en developer bij Geodan Research. Hij is te bereiken via Tom.van.Tilburg@geodan.nl. Figuur 8 - Geluidssimulatie met een stralenmodel in 3D (Unity).

Geo-Info | 2018 | | pagina 17