Visualisatie van data bela 'Data betekent informatie en daarmee kan het beleid beter afgestemd worden op de werkelijkheid. In de ideale situatie vormt het beleid zich dan naar de dagelijkse praktijk' Ook de overheid vergaart en gebruikt data om beleid op af te stemmen, calamiteiten voor te zijn, of om beslissingen op te baseren. De gemeentes Nijmegen en Almere en Hoogheemraadschap van Delfland vertellen hierover meer. 18 Geo-Info I 2018-2 Door Niels van de Graaf Data inzichtelijker maken Paul Geurts is Informatie Architect bij de gemeente Nijmegen. "We zijn twee jaar geleden gestart met het opzetten van een goed programma om data-gestuurd te gaan werken. Dat kan nu, omdat we de afgelopen jaren veel data goed hebben opgebouwd. Nu we met de eerste concrete projecten bezig zijn, richten we ons ook op de privacyvraag stukken." In Nijmegen worden data (nog) niet gebruikt als middel om beslissingen te nemen. "We maken wel analyses en proberen die infor matie te benutten in het beleid. Bijvoorbeeld een voorspellende analyse over bijstandsfraude. Zo weten we beter wat we nu moeten doen om erger te voorkomen. Beslissingen nemen we op basis van intuïtie, data en professionaliteit." Geurts stelt dat visualisatie van data vaak bijzonder prettig en vooral werkbaarder is. "Neem als voorbeeld de openbare ruimte; data over klachten én de planning van benodigd onderhoud tonen we op een kaart, waardoor we onze onderhoudsplanning flexibeler kunnen inrichten. Grafieken en kaarten helpen om grote hoeveelheden data inzichtelijker te maken." Geurts raadt andere gemeentes aan ook meer data-gestuurd te gaan werken. "Data betekent informatie en daarmee kan het beleid beter afgestemd worden op de werkelijkheid. In de ideale situatie vormt het beleid zich dan naar de dagelijkse praktijk." Raad informeren Gerhard Dekker, manager onderzoek statis tiek in Almere, vertelt dat de gemeenteraad besloten heeft om meer informatie-gestuurde besluiten te nemen. "Daarbij is het belang rijk dat de raad ook goed geïnformeerd is. Wordt er bijvoorbeeld in een raadsvergadering gesproken over zzp'ers in Almere, dan zorgen de data ervoor dat zij van tevoren weten hoeveel zzp'ers de stad heeft, wat zij doen en waar zij zich bevinden. Dat zorgt direct voor een duidelijk beeld en is tijdbesparend, omdat alle raadsleden over deze informatie beschikken vóór de vergadering." Dekker stelt dat de aanpak van Almere om de raad vooraf zo breed mogelijk te informeren, innovatief is. "We werken natuurlijk ook met diep techni sche berekeningen om, bijvoorbeeld, een Paul Geurts, Informatie Architect, Gemeente Nijmegen

Geo-Info | 2018 | | pagina 20