ngrijk voor begrip 'IMAGEM helpt ons met datavisualisatie oplossingen om de informatie te begrijpen en vervolgens de patronen en verbanden te zien die ertoe doen' 'We kiezen voor de meeste aansprekende vorm van visualisering' 2018-2 I Geo-Info Alous Spaanderman, Gegevenscoördinator bij Het Hoogheemraadschap Delfland prognose te geven over het aantal uitkerings gerechtigden in Almere over vijf jaar, om een betere begroting te kunnen maken." Dekker zegt over visualisatie van data: "We kie zen voor de meest aansprekende vorm. Soms Slimme inzet systemen Alous Spaanderman is gegevenscoördinator bij het Hoogheemraadschap van Delfland. Zij vertelt; "We verzamelen data door het inmeten op de grond, vliegen/scannen, luchtfoto's, bouwtekeningen, projectplannen en vergunningen, en gebruiken deze voor watersysteemanalyses. Daarnaast is het ook belangrijk om beslis singen te nemen zoals peilbesluiten, vergun ningen, handhaving of maatregelen nemen bij een calamiteit, of om het beleid op te baseren." Bij een calamiteit, zoals waterover last, maakte Delfland een begin met het nemen van beslissingen op basis van alle beschikbare data. "We ondersteunen dat door slimme inzet van systemen (LCMS en 3Di) en net-centrisch werken. 3Di is speciaal ontwikkeld voor beslissingsondersteuning in het waterbeheer betreffende waterveiligheid (overstroming), wateroverlast, calamiteitenbe- heer en ruimtelijke planvorming." Spaanderman stelt dat datavisualisatie helpt om de informatie te begrijpen en patronen en verbanden te zien die ertoe doen. "Met de inzet van GIS wordt al veel gevisualiseerd en worden ook data-analyses in beeld gebracht. Ook in het hierboven genoemde 3Di worden prachtige en realistische 3D-stereo visualisaties getoond. In de televisieserie 'Als de dijken breken' is dit met 3Di zeer realistisch in beeld gebracht. Daarnaast wordt ook gewerkt aan real-time visualisatie in slimme dashboards." Niels van de Graaf is Market- manager Overheid bij IMAGEM. Niels is bereikbaar via niels.vandegraaf@imagem.nl. Gerhard Dekker, Manager Onderzoek Statistiek, Gemeente Almere een PowerPoint presentatie en soms een interactief systeem met 'live' gegevens. Bij een buurtgesprek is het handig om met virtual reality brillen door de wijk te lopen, maar zo futuristisch hoeft het niet altijd te zijn. Soms is een spontaan gesprek voor de supermarkt beter dan tweehonderd pagina's statistieken."

Geo-Info | 2018 | | pagina 21