Out of my geo-comfortzone: routeoptimalisatie in de logistiek O cu CU CU CU "O Column <u Z 2018-2 I Geo-Info 25 Nog maar 26 jaar oud, toch voelt het alsof ik er al een heel carrièrepad op heb zitten. Het begon allemaal zoals het hoort Na mijn geo-bachelor volgde ik een geo-master en ging ik werken bij een geo-bedrijf. Voordat ik het door had, zat ik gevangen in mijn geo-comfort zone in het, toch kleine, GIS wereldje. Overal kwam ik steeds dezelfde mensen tegen en hoorde ik vergelijkbare verhalen. De woorden geo en GIS vlogen me om de oren. Totdat dit me begon te irriteren. Al snel merkte ik dat ik mijn geo-kennis op een andere manier wilde inzetten. Ik wilde op zoek naar uitdagingen buiten mijn kleine wereldje. Ik wilde met mijn kennis werk processen verbeteren. Ik wilde niet meer praten in onze eigen geo-taal en uitleggen wat GIS is, ik wilde de taal van de klant leren. En dankzij Geodan kreeg ik die kans! Een jaar had ik de eer om met mijn ruimtelijke bril mee te helpen bij het optimaliseren van de ritten van het PostNL Autobedrijf. Dat was best even slikken in het begin. Al snel bleek dat de logistiek ook een heel eigen woordenboek heeft, waar ik nog maar weinig woorden uit kende. De software waarmee ik moest gaan werken, oogde ontzettend complex en de kaarten waarvan de software gebruik maakte, deden mijn cartografisch hart een beetje bloeden. Ik kreeg meteen déja vu's naar de lessen cartografie van hoe het niét moet. Maar beetje bij beetje werd ik enthousiaster over de logistieke planningspuzzels die ik mocht oplossen. Met elke nieuwe uitdaging groeide de drive om routes nóg efficiënter te maken. Mijn ruimtelijke bril bleek een gouden combi met de logistieke kennis van mijn PostNL collega's: we vulden elkaar aan en leerden van elkaar. Ik heb de kennis van het 'wat' en het 'waar, zij de kennis van het 'hoe' en 'waarom. Maar hoe pas je die ruimtelijke kennis dan toe in de logis tiek? Hierbij refereer ik graag naar een mooi voorbeeld van hoe anderen dit doen. Picnic is in mijn ogen een 'one to watch' in de categorie geo logistiek. Deze online supermarkt zet op disruptieve wijze de traditionele supermarktketen op zijn kop. Eén van Picnic's grootste successen is het 20-minuten tijdven- ster. Hoe krijgen ze dat voor elkaar? Juist, met behulp van heel veel geo-informatie. Ook al zullen ze dat zelf misschien niet op die manier herkennen. Picnic verbeterde voor haar eigen processen de wellicht bekende traditionele TSP (Traveling Salesman Problem) analyses. Picnic rijdt immers alleen in de stad en met die kennis konden algoritmes worden geopti maliseerd voor stedelijke uitdagingen. En geloof maar dat je nauwkeuriger je aankomsttijden kunt voorspellen als jij weet op welke verdieping jouw klant woont, waar de stoplichten en files staan en waar je wel en niet kunt rijden. Het kaartje dat ze beschikbaar stellen aan klanten waarmee je uiteindelijk real-time kunt zien waar jouw chauffeur zich bevindt, maakt het helemaal af. Ook Picnic heeft nog genoeg logistieke uitdagingen. En dat is wat mijn werk zo leuk maakt. Het boek routeoptima lisatie kent geen einde. Met nieuwe ontwikkelingen in onder andere de e-commerce worden logistieke uitdagingen steeds groter en complexer. Er zijn altijd weer nieuwe manieren te vinden waarmee netwerken kunnen worden gecombineerd en routes nóg efficiënter en makkelijker kunnen worden gepland. Dat kunnen wij, als geo-vakgenoten, ook niet alleen. En ik vind het ontzettend leuk om hier samen met klanten over na te denken. Zonder de input en samenwerking van klanten zal onze meerwaarde minimaal zijn. En dat geldt zeker niet alleen voor logistiek. Daarom denk ik dat onze comfort- zone misschien wel één van onze grootste valkuilen is. Ik zou iedereen willen uitdagen: probeer het eens. Denk na waar jouw kennis nog meer van waarde is. Ga eens naar een ander soort evenement en verban de woorden GIS en geo uit je woordenboek. Je zult merken dat je dan pas echt leert luisteren naar de klant, en dat je op deze manier de mooie kanten van ons vak optimaal kunt benutten. Step out of your geo-comfortzone! Nikkie den Dekker Business consultant Nikkie.den.dekker@geodan.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 27