van ThiemeMeulenhoff Ferjan Ormeling Promotie Nicolas de Hilster 2018-2 I Geo-Info Adri den Boer Overhandiging van het eerste exemplaar van de Alcarta schoolatlas aan astronaut André Kuipers, door initiatiefnemer Maarten Boddaert (links) en uitgever Eric Razenberg (midden). (Foto: Maarten Mooijman) de ruimte heeft kunnen zien van de aarde, en hij verbond dat heel knap aan de problemen zoals desertificatie, overbevolking, de beperkte hoeveelheid landbouwgrond en de ontbos sing van het regenwoud, geïllustreerd met onder andere tijdseries van satellietbeelden, waarop je als het ware Borneo 'life' ontbost zag worden. We weten nu dat België er uit de ruimte oranje uitziet en niet Nederland (van wege de speciale snelwegverlichting die men er heeft), en dat de helderste punten - als men 's nachts in een satelliet over Europa heen suist - de kassen in het Westland zijn. We zagen Straat Malakka dichttrekken door de rook van de afgebrande ladangs op Sumatra, en Straat Hormuz door de mist. Kuipers toonde hoe de puntirrigatie in Saoedi-Arabië (er is nog voor 10 jaar water) er vanuit de ruimte uitzag, evenals de door irrigatie zichtbare landsgrens tussen Israel en Egypte. Het werd met vaart voortreffelijk door Kuipers gebracht, en hij eindigde keurig door te stellen dat een atlas helpt bij het onderkennen en oplossen van de door hem getoonde problemen. Er was geen gelegenheid voor het stellen van vragen over de atlas, maar na afloop was het plezierig borrelen, en aan de hand van de uitgedeelde exemplaren van de nieuwe atlas kon men zich overtuigen van de kwaliteiten ervan. In het komende nummer van Geo-Info volgt een bespreking van de atlas. De titel van zijn dissertatie luidt: 'Navigation on Wood. Wooden Navigational Instruments 1590-1731. An analysis of early modern western instruments for celestial navigation, their ori gins, mathematical concepts and accuracies' Op woensdag 9 mei 2018 om 13.45 uur sluit Nicolas de Hilster zeventien jaar onder zoek naar nautische instrumenten voor de plaatsbepaling op zee af met een promotie in de aula van de VU in Amsterdam. Nicolas de Hilster heeft in zijn woonplaats Castricum het bedrijf Starmountain Survey Consul tancy BV en is sinds enkele jaren redacteur van het tijd schrift De Hollandse Cirkel. In 2014 deed een ploeg met replica's aan boord van Zr-Ms Snellius proeven voor de studie van De Hilster (Omslagfoto De Hollandse Cirkel, december2015).

Geo-Info | 2018 | | pagina 37