A J'Hi Expositie Fries Land 2018-2 I Geo-Info 47 enorme plattegronden, stadsplattegronden meestal, gebaseerd op de Falk-plattegronden die ik ook nog steeds verzamel. In groepen 7 en 8 van de basisschool schreef ik zelfs een drieluik aan werkstukken over mijn fantasieland, inclusief grafieken, uitgeknipte 'foto's' en plattegronden natuurlijk. Ik ben dan ook trots op deze plattegrond. Als ik meer kaarten kan maken en er mijn brood mee kan verdienen, wie weet wat voor moois ik nog meer kan maken? De huidige plattegrond, echter, kent een aantal verbeterpunten die ik voor de volgende versie wil aanpakken. Er zijn een aantal ontwerpbesluiten gemaakt die de leesbaarheid en bruikbaarheid blijkbaar ondermijnen. Nadat ik de kaart ging uitge ven (ik moest in korte tijd ook leren een webshop op te zetten), ben ik me eens gaan verdiepen in het maken van betere plattegronden. Het boek 'Paris: Underground', door Mark Ovenden, bevat een handige lijst van do's en don'ts voor goed vervoerskaart-ontwerp. Eén belangrijke noot is de richting van de tekst. Op de Snelwegkaart staat deze horizontaal of onder een hoek van 450 of -450. Aangeraden wordt om één graad te kiezen en daarbij te blijven. Het iefst natuurlijk horizontaal. Ook zijn er routes die onder een knooppunt een bocht maken; dit maakt het voor de kijker moeilijker om de lijn te volgen. Daarnaast staan alle verzorgingsplaatsen er met naam in; informatie die eigenlijk achterwege kan blijven. Dat maakt de kaart een stuk cleaner. Meer informatie op een plattegrond maakt niet altijd een betere plattegrond. Zo is de alom bekende plattegrond van de Londense Under ground tegenwoordig een rommelige kaart die veel vragen oproept. Zelfs zoiets als de benaming van de nieuwe Elizabeth Line zaait enige verwar ring. Het is immers een treindienst met afwijkende regels van de reguliere metro. En toch lijkt het met die naam eenzelfde dienst Maar goed, ik dwaal af. Het grootste verschil tussen een metroplattegrond en een snelwegplattegrond is de informatie die erop moet. Een metroplattegrond heeft geen 'last' van afritnummers, maar uitzonderingen (openingstijden bij de metro of afritconfiguraties bij snelwegen) zijn er bij beiden. De huidige kaart voorziet enigszins in deze informatie met teksten op de achterzijde, die je moet vinden door de afrit te zoeken in de index en het bijbehorende num mertje op te sporen. Een beetje omslachtig. Experimenten met speciale symbolen voor halve Haarlemmermeerafritten of splitsingen voegen te veel complexiteit toe aan de kaart. Rijrichting speelt ook nog mee én afritnummer plus -naam voegen al veel toe aan het beeld. Taak is om de juiste balans te slaan tussen infor matie die er wel en niet op moet. Alleen afritnum mers ontnemen de lezer de mogelijkheid zich te oriënteren. Alleen afritnamen kunnen verwarring zaaien, omdat niet alle afritten een 'logische' naam hebben. Zo werd mij gevraagd waarom afrit 'Utrecht-Noord' ontbrak, terwijl die afrit 31 'Maarssen' betreft, die wel degelijk op de kaart staat. En alle bestemmingen per afrit opnemen op de Snelwegkaart zou weer te veel informatie zijn. Een goede plattegrond ontwikkelen blijft een kunst. Dit heb ik ook gemerkt bij het ontwikkelen van een andere kaart: een plattegrond voor een gebouw van de Hanzehogeschool Groningen. Deze was nodig, omdat de discussie over beweg wijzering te lang duurde. Inmiddels is Mijksenaar hier ingestapt en zal dit ongetwijfeld goedkomen. Momenteel is Snelwegkaart versie 1.2 te koop en werk ik - wanneer ik niet aan uitleganimaties sleutel - aan andere plattegronden. Waaronder een unieke, donkere kaart van Nederland, eigenwijze stadsplat tegronden en -natuurlijk- Snelwegkaart versie 2. Maar die laat nog zeker een jaartje op zich wachten. Referenties De Snelwegkaart is te koop op studiolegenda.nl, het portfolio van Sebas van den Brink is te vinden op www.sebasvandenbrink.nl Cameron Booth: www.cambooth.net/ Sebas van den Brink is uitleg specialist. Sebas is bereikbaar via info@sebasvandenbrink, Twitter: @sebvandenbrink Het Fries Museum staat midden in Friesland, maar wat voor land is dit eigenlijk? Ontdek het aan de hand van een unieke animatiefilm in de ten toonstelling 'Fries Land'. Geografische en histori sche kaarten reikend van 10.000 jaar voor Christus tot vandaag de dag nemen je mee op reis door de tijd. De veranderingen in het Friese landschap worden zichtbaar. De film is een introductie op de tentoonstellingen 'De Elf Steden, Ferhaal fan Frys- lan, De Terp, De Dijk en Hindeloopen'. Wat maakt Friesland? Het met grenzen geka derde land? De taal? Of de geologische ontwik keling van het huidige stukje land? Een anima tiefilm toont hoe het landschap in de loop der eeuwen geologisch en geografisch veranderde. De veranderende grenzen tussen het water en het land worden zichtbaar gemaakt door de eeu wen heen. Daarnaast worden ook landkaarten gepresenteerd die minder feitelijk van aard zijn. Deze kaarten tonen eigentijdse interpretaties van het Friese land aan de hand van de taal of van de Friezen die er wonen. En zo kan Friesland ineens van Zeeland tot aan Denemarken reiken. www.friesmuseum.nl, sinds 26-1-2018 'Pauwenkaart', uitgegeven door Abraham Ortelius in 1579.

Geo-Info | 2018 | | pagina 49