Autokeuze verraadt politieke voorkeur in VS Met de inzet van beeldherkenning op basis van kunstmatige intelligentie analyseerden Amerikaanse wetenschappers 50 miljoen Street View-beelden en trekken verrassende conclusies. 48 Geo-Info 2018-2 Uit gegevens van Street View is met grote nauwkeurigheid het stemgedrag, inkomen en opleidingsniveau in een buurtgemeenschap te bepalen. Bron Automatiseringsgids, 3januari 2018 Bron: Google Street View car CC By 2.0 - Flickr, César Google Street View car. Het doel van het onderzoek was om te zien of er makkelijkere manieren te bedenken zijn om aan demografische gegevens te komen. Nu gaan voor dat doel mensen langs in buurten met het verzoek aan bewoners om lange vragenlijsten in te vullen. Dergelijke enquêtes kosten de Amerikaanse gemeenschap jaarlijks 250 miljoen dollar. Boven dien kunnen door de hoge kosten niet alle gebieden in kaart worden gebracht. Gemeen schappen met minder dan 65.000 mensen worden heel vaak niet in het onderzoek meegenomen. De onderzoekers van Stanford University gebruikten voor hun experiment beelden van Google Street View en analyseerden die. Daarbij werden onder meer automerken en -types gedetecteerd. In totaal werden 22 miljoen auto's (8 procent van het totaal aantal auto's in de Verenigde Staten) gekoppeld aan 3.000 postcodes en 39.000 kiesdistricten. Die gegevens werden gekruist met informatie uit andere bronnen, zoals het bevolkingsregis ter en de uitslag van de presidentsverkiezingen. Uiteindelijk bleek dat de onderzoekers nauwkeurige voorspellingen konden doen over het inkomen in de buurt, over nationaliteit, opleidingsniveau en stemvoorkeuren. Zo blijkt dat, wanneer het aantal sedans in een stad groter is dan het aantal pick-up trucks, de kans 88 procent is dat de stad bij de volgende verkie zing aan de Democraten toevalt. Wanneer de verhouding andersom ligt, is de kans 82 procent dat de stad stemt voor de Republikeinen. Enorme tijdswinst Voor de training van het algoritme hebben eerst enkele honderden mensen auto's in plaatjes geïdentificeerd. De software was vervolgens in staat 50 miljoen plaatjes in twee weken te analyseren. Volgens de New York Times had dat mensen minimaal 15 jaar gekost. De onderzoekers hebben hun resultaten gepubliceerd in het vooraanstaande tijdschrift 'Proceedings of the National Academy of Scien ces'. Zij verwachten dat de gebruikte technieken de komende jaren nog verder kunnen worden verfijnd. Het zou dan zelfs mogelijk zijn de statis tieken real time aan te passen. De onderzoekers waarschuwen de beleidsmakers overigens wel om de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. De data mogen alleen op het niveau van gemeenschappen worden verzameld om er voor te zorgen dat de privacy van individuen wordt gegarandeerd. Geen beeldherkenning voor CBS Het Nederlandse CBS ziet weinig in de voorgestelde methode: "Het is geen CBS-taak te voorspellen waar op welke politieke partij zal worden gestemd in Nederland. Dat is overi gens veel moeilijker dan in de VS, waar maar twee belangrijke partijen zijn en sprake is van een districtenstelsel", antwoordt Ferry Lapré, woordvoerder van het CBS. "Dergelijke politieke voorspellingen (met vaak grote marges) laat het CBS over aan onderzoeksbureaus, zoals dat van Maurice de Hond. De kwaliteit van politieke voorspellingen op basis van een combinatie van gegevens van Street View met demografische gegevens op buurtniveau lijkt me twijfelachtig. Goede voorspellingen uit het verleden zullen hier geen garanties voor de toekomst kunnen bieden!" Het CBS heeft wel kiezersonderzoeken, maar dat betreft altijd wat gedetailleerdere studies achteraf. "We doen als CBS in de praktijk van het maken van de officiële statistiek niet aan beeldherkenning."

Geo-Info | 2018 | | pagina 50