Meervoudig onderhandse 'vrijheid blijheid' of niet? Natuurlijk bent u het fenomeen wel eens tegengekomen als aanbestedende dienst of als ondernemer: de 'meervoudig onderhandse aanbesteding'. Maar wat mag er nu wel of niet in een dergelijke aanbesteding? Is het 'Vrijheid blijheid' of zijn de regels strikter dan u dacht? Onderstaand artikel geeft u een inkijkje en tien aandachtspunten voor aanbestedende diensten en ondernemers aan de hand van ervaringen uit de wereld van geo- informatie en Geo-ICT. 4 Geo-Info 2018-2 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Wanneer meervoudig onderhands? Een meervoudig onderhandse aanbesteding (verder ook 'mvo') vindt in het algemeen plaats als de waarde van de opdracht (excl. BTW) die wordt aanbesteed beneden de zogenaamde EU-drempelwaarden blijft. Die drempelwaarde is voor leveringen en diensten voor de meeste aanbestedende diensten €221.000, maar voor de Rijksoverheid 144.000. Voor werken is de EU-drempel- waarde voor alle aanbestedende diensten 5.548.000. In de praktijk worden er voor werken echter lagere drempels voor mvo gehanteerd, en wordt meervoudig onder hands aanbesteden voor opdrachten met een waarde boven de 1.500.000 niet proportio neel geacht (Gids Proportionaliteit par. 3.4.2). Tussen de 1.500.00 en de EU-drempelwaarde is de Nationale[1] openbare of niet-openbare procedure aangewezen. Daarnaast zijn voor speciale sector bedrijven de drempelwaar den 418.000 (leveringen en diensten) en 5.548.000 (werken) als het een opdracht is die te maken heeft met hun kernactiviteit (bijvoorbeeld vervoer, transport van energie). Daarnaast vinden mvo's plaats als binnen een raamovereenkomst of een erkenningsregeling nadere opdrachten worden uitgezet bij twee of meer ondernemers. Tip 1 Aanbestedende dienst: zorg er voor dat, als er in het inkoopbeleid is aangegeven wanneer er meervoudig onderhands aanbesteed moet worden, dat ook gebeurt. Anders handelen kan, maar dan moet er wel een afwijkingsbe- sluit van de directie zijn. Is dat er niet dan kan de inkoop door de controlerend accountant als onrechtmatig worden aangemerkt. Ondernemer: als er een vermoeden bestaat dat er eigenlijk had moeten worden aanbe steed, vraag dan de aanbestedende dienst waarom dat niet gebeurt. Vaak heeft de aanbestedende dienst een goede reden die u dan maar moet respecteren, maar niet altijd! Is het antwoord onbevredigend, vraag dan door en overweeg of de opdracht belangrijk genoeg is om een klacht in te dienen bij de Commissie van Aanbestedingsexperts[2] of een kort geding te starten. Hoeveel ondernemers uitnodigen? In de Gids Proportionaliteit[3] wordt voorge schreven dat er minimaal drie en ten hoogste vijf ondernemers worden uitgenodigd. Afwijkingen hiervan moeten worden gemo tiveerd als een ondernemer daarom vraagt. Drie wordt meestal voorgeschreven in het inkoopbeleid, maar meer dan drie kan handig zijn bij opdrachten waar veel aanbieders met verschillende kwaliteiten bestaan. Tip 2 Aanbestedende dienst: weeg het aantal ondernemers dat wordt uitgenodigd zorgvul dig af tegen de inspanning en de kosten van het schrijven van een offerte door onderne mers. Betrek ook het karakter van de opdracht in verhouding tot de markt in deze keuze. Ondernemers: in het grootste deel van alle aanbestedingen worden drie ondernemers uitgenodigd, maar even navragen hoeveel ondernemers er zijn uitgenodigd mag altijd! Welke ondernemers uitnodigen? Natuurlijk willen de aanbestedende diensten zelf bepalen wie ze uitnodigen om een offerte uit te brengen. Toch is de vrijheid hier niet zo groot als deze lijkt, omdat de aanbestedende

Geo-Info | 2018 | | pagina 6