/y/' fl 4 I 6 Geo-Info I 2018-2 transparant handelen: ze moet doen wat ze in de aanbestedingsstukken opschrijft. Tip 7 Aanbestedende Dienst: zorg er, ook als alle inschrijvers bekend zijn, voor dat het duidelijk is wat er van inschrijvers wordt verwacht. Geef bijvoorbeeld bij eisen en/of bepalingen waar een sanctie op staat helder aan wan neer de sanctie wordt opgelegd en wat deze precies inhoudt. Nog belangrijker is het dat bij de beoordeling wordt aangegeven wat er beoordeeld wordt, hoe er beoordeeld wordt en welke scores er kunnen worden behaald. Omdat een zekere mate van subjectiviteit niet te vermijden is, heeft de aanbestedende dienst altijd een zekere ruimte voor eigen oordeel om zo het verschil tussen inschrijvers te kunnen maken. Ondernemers: lees de aanbestedingsstukken heel zorgvuldig door en stel vragen zodra iets niet duidelijk is. Misschien overbodig, maar lees de bepalingen over het stellen van vragen goed door en stel vragen! Is het antwoord onbevre digend, vraag dan door en overweeg of de opdracht belangrijk genoeg is om een klacht in te dienen bij de Commissie van Aanbestedings experts of een kort geding te starten. Gelijke behandeling van inschrijvers Bij mvo's moet de Aanbestedende dienst inschrijvers op gelijke wijze behandelen, dat schrijft artikel 1.15 van de Aanbestedingswet 2012 voor. Geeft een aanbestedende dienst één partij extra tijd om de inschrijving in te dienen, dan moeten de anderen die ook krijgen! Tip 8 Aanbestedende dienst: behandel inschrijvers gewoon gelijk, dat scheelt een hoop ellende. En bij twijfel: liever gelijk dan achteraf gez.... Ondernemers: als u er op een of andere wijze lucht van krijgt dat u niet gelijk bent behandeld, maak dat dan zo snel mogelijk kenbaar bij de aanbestedende dienst! Is het antwoord onbe vredigend, vraag dan door en overweeg of de opdracht belangrijk genoeg is om een klacht in te dienen bij de Commissie van Aanbestedings experts of een kort geding te starten. Gunningsbeslissing Ook bij mvo's moet de aanbestedende dienst een gunningsbeslissing sturen naar alle inschrijvers. In die gunningsbeslissing moeten alle relevante redenen voor de gunningsbe slissing staan, want na het verzenden van de gunningsbeslissing mogen er geen nieuwe redenen voor afwijzing worden aangedragen. De reden hiervoor is dat een afgewezen inschrijver op basis van de genoemde redenen moet kunnen bepalen of het zinvol is bezwaar te maken. Tip 9 Aanbestedende dienst: zorg ervoor dat alle rele vante redenen in de gunningsbeslissing staan. Ondernemer: als de gunningsbeslissing niet duidelijk is, stel dan direct een vraag! Is het antwoord niet bevredigend, bedenk dan of de opdracht belangrijk genoeg is om een klacht in te dienen bij de Commissie van Aanbeste dingsexperts of een kort geding te starten. Opschortende termijn In de Aanbestedingswet 2012 is niets opgeno men over een opschortende termijn bij een mvo. Toch is er voor aanbestedende diensten op grond van vaste jurisprudentie de ver plichting om bij een mvo een opschortende termijn in acht te nemen. Gebeurt dat niet, dan is de kans groot dat afgewezen inschrij vers niets meer tegen de gunning kunnen doen, wat volgens de rechter in strijd is met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Tip 10 Aanbestedende dienst: neem een opschor tende termijn van tenminste 5 werkdagen maar liever 7 kalenderdagen in acht. Ondernemers: bent u van mening dat u onterecht bent afgewezen en wordt er in de gunningsbeslissing geen opschortende ter mijn genoemd? Reageer dan direct met een bezwaar en verzoek om een opschortende termijn! Is het antwoord niet bevredigend, bedenk dan of de opdracht belangrijk genoeg is om een klacht in te dienen bij de Commissie van Aanbestedingsexperts of een kort geding te starten. Referenties [1] Bij de Nationale procedure wordt de opdracht alleen in Nederland gepubliceerd. [2] Zie www.commissievanaanbestedingsexperts.nl [3] De Gids Proportionaliteit geeft op basis van 'Comply or explain' een nadere uitwerking van het begrip 'Proportiona liteit' uit de Aanbestedingswet. De voorschriften in de Gids Proportionaliteit moeten worden nageleefd, maar indien deugdelijk gemotiveerd kan er worden afgeweken. mr. ir. Jos C. Anneveld is DGA van Cernan BV en als onaf hankelijk adviseur verbonden aan AeroVision BV. De heer Anneveld is te bereiken via jos. anneveld@aerovision.nl. Ronald Vroom is als senior pro curement specialist verbonden aan Procure-IT, onderdeel van Emeritor. Hij is gespecialiseerd in IT-sourcing en aanbeste- dingsrecht. Hij is te bereiken via r.vroom@procure-it.com.

Geo-Info | 2018 | | pagina 8