Wordt geo-informatie nu echt het centrale middel om processen te optimaliseren? Henk Ensink Van de bestuurstafel 2018-2 I Geo-Info 7 De hoofdredacteur van Geo-info vroeg vorige maand na de bestuursvergadering of één van de bestuursleden een stukje wilde schrijven. Ik moest even nadenken en gaf toen aan dat ik dat wel wilde doen. Sinds 2015 ben ik penningmeester van onze vereniging en draag deze een warm hart toe. De ontwikkelingen in ons vak gaan de laatste tijd zo snel, dat het belangrijk is om elkaar te kennen en kennis en ervaringen uit te wisselen. Als voorbeeld kan ik de bijeenkomsten noemen in onze regio's, waar we elkaar kunnen en móeten opzoeken. De vorige bijeenkomst van GIN-Oost was bij de Grolsch brouwerij in Enschede met twee indruk makende sprekers. Leo Essink, eigenaar en oprichter van Topicus, vertelde hoe snel software zich ontwikkelt en wordt afgeschreven. Hij stelde dat de innovaties op ICT-gebied komen uit de defensiemarkt en het sociale netwerk (wereldwijd), daarna geïmplemen teerd worden in de auto-industrie, vervol gens op de retail- en financiële markten via het onderwijs en de zorg, en tenslotte binnen de overheid. Hij gaf aan dat de tijd tussen het bereiken van de verschil lende markten drie jaar bedraagt en dat dit precies de afschrijvingsperiode is van software. Tevens gaf Leo aan dat ICT-bedrij- ven nieuwe auto's ontwikkelen met de vereiste sensoren en software. De tweede spreker was Wessel Verheij, student HAN en werkzaam als stagiair bij Nieuwland Geo uit Wageningen. Wessel maakte de brug naar geo door enkele vraagstukken uit de zorg op kaart te zetten. De rondleiding in de brouwerij van Grolsch was speciaal voor ons toegespitst op het logistieke verhaal: hoe komen al die biertjes op tijd in de winkel en het café? Daar was nog geen handige GIS toepassing voor bedacht volgens de begeleider van Grolsch. Dus werk aan de winkel. Tijdens het proeven van een aantal opvallende biertjes werd de nodige kennis en kunde uitge wisseld om uiteindelijk met een voldaan gevoel huiswaarts te keren. Het hebben van de juiste informatie op het juiste moment is een uitdaging in ons vak. Wij hebben mensen, systemen en data nodig om dat te bewerkstelligen. Het is daarom belangrijk om mensen en vak disciplines met elkaar te verbinden. Als je alleen al kijkt naar de Omgevingswet die eraan komt, waarbij wij allerlei data moeten koppelen en ontsluiten een uitdaging! De Topografie (BGT) moet op orde, de Kadastrale Kaart moet bij zijn, naast de Adressen en Gebouwen, het beheer van de openbare ruimte, et cetera. Hoe gaan we dat doen? Want de vergrijzing slaat toe en de instroom blijft achter. Ik wil me de komende periode actief inzetten voor de vereniging, naast mijn werk. Op 1 januari 2018 ben ik gestart met Bee4GIS en werk daarin samen met een GIS-data-productiebedrijf. Wij helpen klanten bij het beheren en onderhouden van hun GIS-data. Via het relatie-netwerk binnen GIN ga ik ervan uit dat ik hiermee de kost kan verdienen en een bijdrage kan leveren op het op orde brengen van onze informatievoorzieningen en daar heb ik jullie bij nodig. En ja, geo-informatie is het middel om processen te verbeteren en te optimaliseren, want een kaart zegt meer dan 1.000 woorden! Henk Ensink penningmeester GIN h.ensink@geo-info.nl bestuur@geo-info.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 9