Alcarta Wereldatlas Boek 8 I Alcarta Wereldatlas, uitgeverij Thie- meMeulenhoff, Amersfoort 2018. Formaat 33,5 x 24,5 cm, 261 pagina's kaarten en 32 pagina's registers (met ruim 16.000 plaatsnamen), prijs 49,95. Geo-Info I 2018-3 Deze op initiatief van Maarten Boddaert tot stand gekomen atlas is geproduceerd bij de Duitse schoolboekenuitgeverij Westermann in Braunschweig en wordt gedistribueerd door ThiemeMeulenhoff, die ook de digitale versie van de atlas realiseerde (scans van de kaarten zijn vrij te raadplegen). Structuur Alcarta werd bij zijn presentatie als concurrent voor de Grote Bosatlas geponeerd en qua structuur en soms ook qua voorbeelden volgt hij de Bosatlas (zoals bij de indeling in drieën van de provinciekaarten, bij Bos 1:460 000, bij Alcarta 1:500 000). Dat is deels een gevolg van het feit dat ook deze atlas moest beantwoorden aan de eisenlijst voor atlassen die bij het centraal examen toegelaten zijn, en die eisenlijst is mede op basis van de bestaande Grote Bos opgesteld. De atlas begint met 60 aan Nederland gewijde kaartpagina's. De volgorde van de kaarten (Nederland, Europa, België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, Alpenlanden, Scandinavië, Centraal- en Oost-Europa, Zuidoost-Europa en Turkije, werelddelen, wereld) is logisch. Er is sprake van een goed uitgebalanceerd schalen systeem: de werelddelen 136M, alle delen ervan zijn afgebeeld op de schaal 1:16M, het Middel landse Zeegebied mM, Zuid-Europa, Centraal en Oost-Europa en Scandinavië op 1:6M, Italië, Spanje, Frankrijk en de Britse eilanden 1:4M; de Bondsrepubliek en de Alpen 1:2 250K en België 1:800K. Suriname staat afgebeeld op de schaal 1:3M. Stedelijke gebieden zijn in kaart gebracht op kaarten op schalen 1:1M, 1500K, 250K en 50K. Rusland, Canada en Zuid-Amerika zijn in de Alcarta-atlas op een grotere schaal dan in de Bos atlas gekarteerd: 1:16M in plaats van 120M respec tievelijk 1:25M. Wat de overige gebieden betreft, zijn de schalen meestal kleiner. Met betrekking tot de thematische kaarten is er relatief minder ruimte voor Zuidoost-Azië en Afrika. In de marge van de kaarten is een kleurcodering aangebracht die moet helpen bij het vinden van de gewenste kaarten, en die ook terug te vinden is in de bladwijzers op het schutblad. Topografie De atlas begint bij de overgang van luchtfoto naar kaart, en wel bij het centrum van karto- grafisch Nederland; het Geofort in Herwijnen, waar zoveel scholieren hun eerste kennismaking met de geo-informatie opdoen, nadat ze op de lagere school aan de hand van basisatlassen hun eerste kennismaking met geografische begrip pen en concepten hebben opgedaan. Bij het atlasdeel betreffende Nederland is sprake van een nogal globale weergave van de agglomeraties (zodat het moeilijker te zien is of de agglomeratiegrenzen up-to-date zijn). Waar iedere atlasredacteur van voor de Neder landse markt bestemde atlassen tegenaan loopt, is de weergave van de kanalen. Er is ook aan onze rivieren zo veel gesleuteld in de loop van de tijd, dat het onderscheid tussen rivieren en kanalen vaak wat subjectief is. Rivieren en kanalen die de functie van hoofdvaarweg hebben, zijn hier met een dubbele lijn aangegeven. Of die functie gebaseerd is op de capaciteit of op het vervoerde tonnage is niet duidelijk. Bij rivieren is de overgang tussen de enkele en de dubbele lijn- signatuur soms verwarrend, zoals bij de Podelta of bij de Maas in Limburg. Ook wegen zijn (op schalen groter dan 1:6M) met een dubbele (sepia) lijnsignatuur aangegeven; alle grondgebruiks eenheden hebben eenzelfde contour. De keuze van de kanalen komt soms wat onevenwichtig over: niet het Winschoterdiep is benoemd, noch het Meppelerdiep of de Noord-Willemsvaart, maar wèl het Oranjekanaal. De weergave van de kanaalverbindingen bij Groningen, Coevorden en Maastricht behoeft verbetering. Bij Duitse schoolatlassen gaat men met betrekking tot de inwonertallen van steden uit van de gemeentelijke bevolkingscijfers, in Nederland gaan we uit van de feitelijke inwo nertallen van de plaatsen. Daardoor ontstaat bijvoorbeeld de discrepantie tussen de kaart Noord-Nederland en die van Duitsland in de Alcarta-atlas: volgens de eerste heeft Emmen tussen de 20.000 en 50.000 inwoners, volgens de laatste kaart meer dan 100.000 inwoners. De overzichts- of chorografische kaarten zijn vrij sterk gegeneraliseerd. Op schalen kleiner dan 1:6 miljoen zijn de wegen en kanalen niet meer met dubbele maar met enkele lijnsignaturen aangegeven. Reliëf en beschrifting Op de overzichtskaarten wordt het reliëf weer gegeven door een fraaie, goed gegeneraliseerde schaduwering, die ook is toegepast in een aantal thematische kaarten waar dat relevant is; de schaduwering blijft daar goed overeind en stoort toch de thematische informatie niet. Wanneer we de Alcarta-kaarten vergelijken met Westermann-producten voor de Duitse markt is het duidelijk te zien dat de auteur zijn best heeft gedaan het aantal namen op de kaarten (zoals bijvoorbeeld op die van de werelddelen) terug te brengen. De beschrifting van de hydrografie (namen van zeeën en rivieren) is in het blauw uitgevoerd. De namen zijn vrij vet gesteld en zijn goed leesbaar, maar in dichtbevolkte gebieden, zoals China en India, komt er daardoor een beetje een zwartsluier over de kaarten. Wel vor men de namen de enige in zwart gedrukte informatie, wat de leesbaarheid verder verbetert; spoorwegen zijn sepia en grenzen paars; de blauwe hydroniemen zijn in de ondergrond vrijgezet, zodat ook die goed te lezen zijn. Door het kleinere formaat van de atlas en het bij elke kaart opnemen van legenda's is het totale kaartoppervlak kleiner en is er minder ruimte voor

Geo-Info | 2018 | | pagina 10