Gijs Boekelo erelid GeoBusiness Gijs Boekelo is tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst en Algemene Ledenvergadering op i8januari 2018 benoemd tot erelid van GeoBusiness Nederland. Voorzitter Ed Nijpels bedankte Gijs namens alle leden voor zijn inzet bij de totstandkoming van GeoBusiness Nederland en zijn daaropvolgende jarenlange tomeloze inzet en bijdrage aan deze vereniging. 2018-3 I Geo-Info 9 plaatsnamen. De Bosatlas heeft bijvoorbeeld circa 300 namen voor de provincie Fryslan, daarvan staan er circa 100 ook in de Alcarta-atlas. Dat is ook een keuze: men kan gaan voor een inclusieve benadering, waarbij alle leerlingen hun woon plaatsen op de kaart kunnen vinden, of voor weergave van alleen de belangrijkere oorden. De geografische namen Het is jammer dat niemand de Duitse kartogra- fen een seintje gegeven heeft, dat de lange ij bij ons aaneengeschreven wordt, en dus ook bij spatiëring van de letters in een naam als één letter wordt beschouwd. Bij Alcarta komen de exoniemen eerst, endoniemen worden er dan tussen haken aan toegevoegd. Een aantal educatieve omschrijvingen, zoals het Bosnisch Ertsgebergte, de Toscaanse Apenijnen, de Cana dese Archipel en de Australische Laagvlakte zijn bij ons onbekend. Het aangeven van generieke naambestanddelen is in het Nederlands bij de namen van eilanden (of rivieren) minder gebruikelijk: we hebben het wel over het eiland Wight, maar we gaan naar Terschelling en niet naar het eiland Terschel ling. In andere talen is het meer gebruikelijk die generieke aanduidingen als deel van de naam op te vatten en op de kaart aan te geven. De Alcarta-atlas heeft zich bij de riviernamen meestal keurig aan die Nederlandse gewoonte gehouden (in Indonesië mag 'sungai' nog weg), maar bij de eilanden had het zich ook wat meer in kunnen houden, bijvoorbeeld in Canada boven de poolcirkel, waar het woord 'eiland' zo'n 20 keer voorkomt. Het is niet logisch om naast Indonesische plaatsnamen als Surakarta, Bandung en de Semeru de -oe-klank op zijn Nederlands weer te geven in namen als Soerabaja en de Grote/ Kleine Soenda-eilanden. Het verweer van de auteur ("Wij volgen de door het CvTE vereiste schrijfwijze van plaatsnamen opgesteld door de Taalunie", NRC 10-3-2018) berust op een verkeerde interpretatie van de Taalunie-lijst: in de toelichting ervan staat, dat wanneer men Nederlandse exoniemen wil gebruiken, men de door de Taalunie gestandaardiseerde spelling van die exoniemen moet volgen. Het is zeker geen voorschrift om de namen uit die lijst altijd te gebruiken en al helemaal niet wanneer dat tot discrepanties als hierboven aangegeven leidt. Stadsplattegronden en thematische kaarten De functionele stadsplattegronden zijn bij Westermann-atlassen altijd een lust voor het oog, en dat geldt ook hier. Voor Europa is hier alleen Londen uitgekozen, maar daarbuiten Bangalore, Mumbai, Shanghai, Lagos, en een aantal Amerikaanse steden. Onder de thematische kaarten zijn ware kunst stukjes: de kaart van de platentektoniek, natuur geweld, zeespiegelstijging, de neerslagkaart van Lima, De Golf van Napels in de Oudheid of het verdwijnen van het Aralmeer zijn bijzonder goed gelukt en zullen de leerlingen alleen daarom al langer bijblijven. Op de thematische kaarten, zowel van Nederland als van andere gebieden, worden (wat meer) geografische namen toe gevoegd, hetgeen helpt bij de oriëntatie. Voor een aantal thema's, zoals klimaat en bevolkings dichtheid, kiest men in de Alcarta-atlas niet voor eilandkartografie maar voor integrale kartering van het thema binnen het kaartkader. Aanpassing aan Nederlandse markt Het moet geweldig zijn om, met de backing van een grote buitenlandse schoolboekenuitgever als Westermann, naast de Bosatlas een nieuwe atlas op de Nederlandse markt te brengen. Het resultaat is een, vooral door de goede reliëfweergave, fraai ogend product dat met betrekking tot een aantal aspecten nog meer kan worden aangepast aan wat we in Nederland gewend zijn (zoals de letter ij of de weergave van de Surinaamse grenzen). Ferjan Ormeling Yvette Pluijmers, algemeen manager in de beginja ren van de vereniging, nam de aanwezigen in een levendige speech mee naar de roerige beginjaren van GeoBusiness Nederland, toen nog BGI (Bedrij- venplatform Geo Informatie), en de rol van Gijs daarin. "In de beginjaren moesten we vechten voor onze positie. Gijs heeft daarin een belangrijke rol gespeeld. Het was het begin van een grote 'markt tenzij'-lobby vanuit het verzamelde bedrijfsleven. Dit lobbyen gaf het BGI body en gewicht." Vechthouding "De vechthouding die in het begin nodig was om de aandacht van de minister te krijgen, aan tafel te komen en doorbraken te forceren heeft inmiddels plaatsgemaakt voor meer samenwerking tussen markt en overheid in de geo-sector, 'Geo Samen'. Gijs brengt zaken onder de aandacht, stelt zaken voor en bereidt zaken voor, zodat ze goed landen. Zaken die hebben geleid tot grote veranderingen bin nen GeoBusiness Nederland." Onafhankelijk en betrouwbaar "Gijs is een netwerker pur-sang", zei Yvette. "Hij kent iedereen en iedereen kent hem. Door zich onafhankelijk en betrouwbaar op te stellen, krijgt hij achter de schermen ontzet tend veel voor elkaar. Hij brengt op het juiste moment de juiste mensen bij elkaar, houdt de zaken draaiend en is dus eigenlijk jarenlang het oliekannetje van GeoBusiness geweest. Niet alleen achter de schermen maar ook zichtbaar heeft Gijs zich ingezet voor de vereniging. De afgelopen 10 jaar heeft hij de vereniging in diverse gremia extern vertegenwoordigd, onder meer bij het NCG. (Nederlands Centrum voor Geodesie en Geo-informatica)." In de manier waarop Gijs werkte heeft GeoBusi ness Nederland een belangrijke aanjager gehad.

Geo-Info | 2018 | | pagina 11