CLGE bijeenkomsten in Potsdam en Prishtina Verslag Begin oktober 2017 en in april 2018 vonden twee bijeenkomsten van de CLGE plaats in respectievelijk Potsdam en Prishtina (Kosovo). Het CLGE (Comité de Liaison des Géomètres Européens) is de Europese vereniging van beroepsverenigingen van met name landmeters. Namens Nederland zijn Roelof Keppel (GIN) en Eric Hagemans (Kadaster) lid. Belangrijke reden van bestaan is het opkomen voor de belangen van het beroep van landmeter dat in het overgrote deel van de Europese landen (Nederland is een uitzondering) als een vrij beroep gedefinieerd is (zoals notaris, advocaat en medisch specialist). Een dergelijke landmeter heeft ook kadastrale bevoegdheden die we in Nederland uitsluitend aan landmeters die bij het Kadaster in dienst zijn toekennen. Geo-Info I 2018-3 Dat weerhoudt de CLGE er niet van om de landmeetkunde toch in de volle breedte te beschouwen en zich ook met topografische en constructieve thema's bezig te houden. Een goed gebruik is het rouleren langs de aangesloten landen, wat ons regelmatig naar minder voor de hand liggende locaties brengt, zoals deze keer naar Kosovo. Het organiserende land krijgt dan ook wat speciale aandacht, want bij de start van elke meeting is er een seminar waar lokale landmeters en studenten aansluiten. Er wordt ook gewerkt aan langlopende ontwik kelingen zoals het onderwijs in het vakgebied en bijbehorende certificering, de perspectieven op lange termijn en het in beeld brengen van de overeenkomsten en verschillen tussen de verschillende landen. De onderlinge contacten zijn waardevol en leveren soms veel inzichten op. Langzaam maar zeker dringt zich een vermoeden op dat de problematische situatie van het onder wijs in specifiek de landmeetkunde (niet zozeer de hele geo-info) wel eens te maken kan hebben met het feit dat landmeetkunde in Nederland volledig is teruggebracht tot de kernactiviteit zelf en er niet, zoals in het buitenland, een volledige vastgoed praktijk aan vasthangt. Je proeft dat landmeters in het buitenland zo'n positie hebben, dat de land meter altijd betrokken is bij grondtransacties, dus als het ware als een halve notaris fungeert. Andere metingen zijn dan vaak iets wat men 'erbij' doet. Potsdam, oktober 2017 Intergeo Berlijn Potsdam is een middelgrote stad ten zuidwesten van Berlijn waar vroeger ook vorsten zaten. Eén van die vorsten was fan van Nederland en heeft daarom in Potsdam een 'Hollandisches viertel' uit de grond laten stampen. We kunnen met enige fantasie daar inderdaad Hollandse accenten in ontdekken. Noemenswaardig was verder het bezoek aan het Deutsches GeoFor- schungsZentrum - Helmholtz-Zentrum Potsdam, waar ooit ook Einstein aan verbonden is geweest. Hier worden nog steeds diverse satelliet geo detische metingen uitgevoerd, zoals het MTLRS laserafstandmeting naar vliegende reflectorbal), waar ook de TU Delft in Kootwijk ooit aan mee deed en waar diverse ruimtetelescopen zichtbaar zijn (afbeelding 1). Eén van die torens is naar Einstein genoemd, hij wilde door astronomische metingen zijn relativiteitstheorie aantonen. De meeting was zo gepland dat we het seminar op de Intergeo in Berlijn hebben gehouden, waar we wederom zijn bijgepraat over de ontwik kelingen met het Europese Galileo GNSS-systeem Afbeelding 1 - Ruimtetelescoop Deutsches GeoForschungsZentrum.

Geo-Info | 2018 | | pagina 12