Verslag Upgrade vitrine in Maproom, Faculty of Architecture TU Delft 12 Geo-Info I 2018-3 Ook in Kosovo begon de sessie met een semi nar, waarbij ook veel Kosovaarse landmeters en studenten aanschoven. Het lokale hoofd van de associatie van Kosovaarse landmeters, Murat Hoxha geheten, was onze gastheer en presenteerde de organisatie en de werkwijze in Kosovo. De directeur van het Kosovaarse Kadaster, Murat Meha, presenteerde vervol gens de situatie van het kadaster in Kosovo. Een karakteristieke complicatie voor hun werk is het feit dat veel originele kadastrale archiefstuk ken niet in Prishtina maar in Belgrado (Servië) liggen, om logische, maar tegelijkertijd pijnlijke redenen. Het kadaster moet deels echt nog opgebouwd worden, getuige hun programma 'Building Cadastre'. De bijbehorende kaart is als afbeelding bijgevoegd (afbeelding 2). Het thema van het seminar was verder met name gericht op het registreren van gebou wen, met als meest prominente spreker Chrissy Potsiou (voorzitter FIG), die een verhaal hield over het formaliseren van informeel vastgoed, het feit dat er veel informeel (door bureaucra ten illegaal genoemd) vastgoed bestaat, en dat het formaliseren van die situatie veel voordelen en bescherming kan opleveren. Zij was ook aanwezig om wat officiële handelingen te verrichten. Het programma werd afgesloten met een excursie naar een archeologische locatie waar voormalige steden zijn opgegraven. Het gebied is al duizenden jaren een belang rijke kruispunt in allerlei handelsroutes tussen oost en west geweest. Voorafgaand daaraan gaf Murat Hoxha, op de afsluitende verga dering, het stokje door aan de delegatie van Barcelona, waar komend najaar onze volgende meeting zal plaatsvinden (afbeelding 5). Eric Hagemans Afbeelding 5 - Murat Hoxha sluit af. In ons hotel hield de Engelse ambassade een feestje ter ere van de Queen, die haar zoveelste verjaardag vierde. Dat betekende een parade van allerlei dure, maar tegelijkertijd ook goedkope types die in foute auto's werden afgezet en bewakers met zware geweren. Het feestje op zichzelf was erg leuk, wij zijn later ook naar binnen gegaan en hebben ons uitgebreid laten fêteren. Het is wonderlijk dat er in zo'n jong land, met een bijzondere status, een grote hoeveel heid diplomaten rondloopt die er, 'nu ze er toch zijn', het beste van maken. In Geo-Info 2010-5 stond met een foto mijn bijdrage 'Kaartenkamer TU Delft ver rijkt met instrumenten'. Nu is in samenwerking met Melle de Win ter, van wat nu de Maproom heet, de inhoud uitgebreid met foto's en tekst. De spotjes in de vitrine waren stuk en zijn vervangen, dus het staat er weer allemaal netjes bij! Joop Gravesteijn (Foto's: TU Delft) Caminada-instrument van de Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing in de vitrine. Weer verlichte vitrine in wat nu 'Maproom TU Delft heet.

Geo-Info | 2018 | | pagina 14