Datagedreven Kempengemeenten hoe werkt dat nu? ai CD uo Column 2018-3 I Geo-Info 13 Hoewel het geen echt 'heet-van-de-naald-nieuws' meer is, laat ik u met enige trots graag weten, dat de vijf Kempenge meenten Bergeijk, Bladel, Eersel, Oirschot en Reusel-De Mierden, het 'Rural Data Center de Kempen' hebben geopend. Samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De feestelijke start was op 12 december 2017 in het gemeente huis van Reusel-De Mierden. Urban Data Centers waren er al. Deze in de Kempen is de eerste voor plattelandsgemeenten. Belangrijk, want de voornaamste kwesties op het platteland, zoals rondom de agrarische sector en de inrichting van het openbaar vervoer, verschillen echt van stedelijke kwesties. De vijf Kempengemeenten werken al samen in een gemeenschappelijk regeling op het gebied van bedrijfsvoering, intergemeentelijke sociale dienst, jeugdhulp, vergunningverle ning en toezicht en handhaving. Samen hebben we ontzet tend veel data in huis en die nemen nog steeds toe. Alle reden om 'datagedreven' te gaan werken. Alleen data toevoegen en netjes bijhouden is hartstikke zonde. Dat staat buiten kijf. Maar: hoe ontsluiten en koppelen we die gegevens, hoe gaat dat datagedreven werken écht werken? Feitelijk geformuleerd is datagedreven werken: het kunnen sturen op basis van onbewerkte feiten en ruwe data. Doel is om op basis van deze data beslissingen te nemen en niet (alleen) meer op basis van een vermoeden, een mening of intuïtie of het zogenaamde onderbuikgevoel. Dit geldt voor de gehele organisatie. Begin 2017 startte het experimenteren met het efficiënter en effectiever inzetten van data bij verschillende beleidsvraag stukken. Om daarmee meer maatwerk in beleid mogelijk te maken, onze dienstverlening te verbeteren en onze inwoners beter te informeren over gemaakte gemeentelijke keuzes. Kortom: beter begrip, betere beslissingen en efficiënter gebruik van belastinggeld. Als Kempengemeenten, onderdeel van één van de slimste regio's van de wereld: Brainport, zijn we het bijna aan onze stand verplicht om optimaal gebruik te maken van data. Binnen Brainport noemen we onszelf innova tief en voortvarend. Toch kwamen we er al doende achter, dat we, om onze data werkelijk goed te kunenn gebruiken, nou net niet alle kennis in huis hadden om dat op eigen houtje waar te maken Het was voor ons goed nieuws dat we bij het CBS positief werden ontvangen met ons verzoek tot samenwerking. Daarbij werkte in ons voordeel dat we als Kempen de eerste plattelandsgemeenten waren die daarvoor het CBS benader den. De kennis, menskracht en grote schat aan gegevens die het CBS heeft, kunnen we nu samen gebruiken in het 'Rural Data Center de Kempen. Het CBS is voor ons de partner bij uit stek. Betrouwbaar en met veel expertise. Intussen moeten we binnen onze eigen organisatie blijven werken aan specifieke kennis en het actueel houden van onze data, zoals de BGT. Een persoonlijke noot: ik ben al ongeveer 10 jaar bestuur lijk betrokken bij zowel GBKN als het invoeren van de BGT. Daarbij zei ik soms, als het naar mijn idee wat moeizaam ging tussen BGT en gemeenten: "dit is ook geen sexy onderwerp". Sexy zal het ook niet worden, hoeft ook niet. Als we de basis registraties maar naar waarde schatten en op orde hebben en houden. Na veel inspanningen van alle bronhouders is het gelukt om de unieke en veelzijdig te gebruiken BGT voor het hele land beschikbaar te hebben. Nu komt het aan op goed onderhoud en kwaliteitszorg! Terug naar het 'Rural Data Center. Met al die mooie data, waarmee we zoveel vraagstukken onder de loep kunnen nemen, lopen we het risico dat we 'de hele olifant in één keer willen opeten. Dat gaat niet lukken, het gaat hapje voor hapje. Vraagstuk voor vraagstuk. Met een dynamische lijst, die pas wordt aangevuld als er een vraagstuk is afgerond. Er zijn nu twee succesvolle pilots uitgevoerd. Eén over zorgwoningen, één over jeugdcriminaliteit. Intussen waren en zijn we bezig met: groen loont: de relatie tussen de ophoping van water en openbaar groen strooiroutebeleid: alle indicatoren bij samenstelling van de route(s) op één kaart in beeld samenstellen van een monitor sociale dienst: beter afstem men dienstverlening van de Intergemeentelijke Sociale Dienst woonvisies: alle beschikbare gegevens samen op één kaart uitwerking 'herstel landschap': automatisch overzicht door koppeling van data uit bestemmingsplannen, basisregistra ties, luchtfoto's en vergunningen. Mogelijke nieuwe onderwerpen zijn: bodemkwaliteit, energie, zorgvoorzieningen en veiligheid. Wij zien het zitten. We laten onze data niet stoffig worden zoals, vroeger, een stapel oude kaarten. We willen er steeds meer en dankbaar gebruik van maken ten dienste van onze inwoners en bedrijven. Volgens mij gaan steeds meer gemeenten dat zo doen, of doen dat al volop. Aanrader, het werkt! Jetty Eugster wnd. burgemeester Reusel-De Mierden j.eugster@reuseldemierden.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 15