3D-gebouwenmodel word Rotterdam heeft het gedaa Ga zelf aan de slag en laat je helpen! Een impressie op basis van drie interviews met Timo Erinkveld, Jelle De Zwaef en Rick Klooster Op 30 april bracht onze redacteur een inspirerend bezoek aan de gemeente Rotterdam en interviewde Timo Erinkveld over de visie van de gemeente op het thema 3D. Ook met twee externe partners die bij het project betrokken zijn geweest, is telefonisch gesproken en de boodschap is duidelijk: met wat hulp van buitenaf kan iedere overheidsorganisatie "3D realiseren" en daarmee de dienstverlening naar de burger effectiever maken. Een goede visie is daarbij van belang: redeneer vanuit 3D en werk alleen terug naar 2D indien nodig. Geo-Info I 2018-3 Door Eric Hagemans Wat precies verstaan wordt onder 3D-model- len, wordt in de loop van het verhaal duidelijk. De resultaten uit de interviews zijn hier vrij door elkaar gebruikt om de goede samen werking, die bij alle drie de gesprekspartners nadrukkelijk naar voren kwam, te illustreren en de thema's te groeperen. Gemeente Rotterdam, Timo Erinkveld Timo Erinkveld is teamleider basisinformatie en in die rol onder andere verantwoordelijk voor de 3D ontwikkeling binnen de gemeente Rotterdam. Eerder werkte Timo als adviseur bij de gemeenten Dordrecht en Den Haag en richtte zich daar met name op de BAG- coördinatie. Wat is een sü-modei nu precies en wat kun je ermee? Het 3D-model is een informatiebron waarin verschillende thema's kunnen voorkomen, zoals verlichting, bomen, gebouwen en kabels en leidingen (=basis). Dat model gaat de gemeente beheren in 3D en daarnaast zorgt men voor een GIS-viewer op de 3D-data uit het model. In het geval van de gemeente Rot terdam is de inspanning de laatste jaren gaan zitten in de opbouw en het bijhouden van een gebouwenmodel van hogere kwaliteit, waaraan ook toonaangevende bruggen en bijzondere objecten, zoals bijvoorbeeld de Euromast, zijn toegevoegd. Het niveau van het nieuwste en zojuist gereed gekomen gebou wenmodel is LOD2 Level Of Detail). Visie van Rotterdam op 3D De gemeente wil de stap maken van 2D-registraties naar 3Dregistraties en daarmee ook geen 2D-situaties meer beheren, maar deze afleiden uit de 3D-registratie. Het motto wordt daarmee: 3D tenzij.... Als men kijkt naar het geo-info vakgebied, de komst van de omgevingswet met bijbehorend digitaal stel- sel, geluidsanalyses enzovoort, ziet men veel in het werken in 3D. De behoefte hieraan is in beeld gebracht. De samenhang tussen basisregistraties kan volgens de gemeente Rotterdam het beste uitsluitend via 3D gerealiseerd worden. Een voorbeeld daarvan is de afstemming tussen Lagvnda J-rrt*jm|T -i il ÏUMfi Verschil 2D-3D in beeid.

Geo-Info | 2018 | | pagina 18