t volwassen, n! 2018-3 I Geo-Info ook aan de slag te gaan met 3D en niet te lang af te wachten. Met hulp van anderen is het technisch goed te realiseren, Rotterdam heeft een factsheet beschikbaar met de specificaties voor een 3D-model. De gemeente Rotterdam is begeleid door het bedrijf Future Insight bij het opzetten van het ontwerp en het realiseren van de technische organisatie om te komen tot een model. Hieronder is een link opgenomen waarmee je gebouwen kan bekijken. Vanuit deze viewer kan je een selectie maken en dan een export opvragen in een gewenst formaat, en op die manier kun je daar makkelijk mee aan de slag. maps.dpt-dashboard.com/rotterdam/#/ Overheden: ga zelf aan de slag en laatje helpen! De grootschalige inwinning wordt steeds bereikbaarder door actueel beeldmateriaal en automatische hoogte inwinning, dus kunnen overheden nu gemakkelijker de stap maken Toepassingen van 3Ü-lnformatle. Thema's binnen het3Ü-model. BGT en BAG: het betreft hier immers hetzelfde 3D-pand. Ook WOZ en 3D-kadaster kunnen daarop aansluiten. Het geo-infovakgebied is daar erg mee bezig. Als je dat voor elkaar hebt, kun je meer toepassingen realiseren en krijg je een meer effectieve werkwijze. Rotterdam pleit daarom voor een cultuuromslag in de geo-opleidingen naar het werken in 3D. Door dat er nog geen duidelijke nationale standaard is, is er veel afgestemd met Geonovum en het ministerie van I&M om zoveel mogelijk aan te sluiten bij de contouren van de toekomstige landelijke standaard. Rotterdam wilde daar niet op wachten, maar ook voorkomen dat men in de toekomst geïsoleerd komt te staan met een te eigenzinnige oplossing. Er wordt immers al heel lang over 3D gesproken. Nut en noodzaak staan de gemeente zo helder voor ogen, dat ze maar gewoon zijn begonnen en niet hebben afgewacht tot landelijke afspra ken gemaakt zijn. naar eenvoudige 3D-modellen dan in het verleden, toen het meer handwerk vereiste. Rotterdam roept andere overheden op om Het proces om te komen tot de huidige situatie In 2010 was de nationale 3D-pilot. Rotterdam startte een onderzoek, stapte in de pilot en liet in dat kader tussen 2010 en 2014 een eerste 3D-gebouwenmodel maken (LOD1). Daar werd met redelijk enthousiasme gebruik Analysis City marketl. Events Public space Simulations Serious gsmmg Enviromenlal law Assetmanagemerfl Subsurface Monitoring me d<y BiM Design Jf Communication

Geo-Info | 2018 | | pagina 19