Waar bleven de RWS-instrumenten? Bijhoudingsfrequentie achteraf aangepast? 2018-3 I Geo-Info Afsluitdijk Wadden Center www.afsluitdijkwaddencenter.nl 19 is, waaruit bleek dat het oude model (uitslui tend gebouwen) was verouderd en er behoefte was aan een uitbreiding met zaken als bomen en lantaarnpalen. Future Insight begeleidde Rotterdam ook bij het aanbestedingsproces, dat uiteindelijke leidde tot de keuze voor Avineon. Daarnaast heeft ze de begeleiding gedaan, de controle geregeld en richt ze zich nu vooral op het opleiden van de medewerkers en het inrichten van het applicatielandschap rondom het 3D-model. Validatie van de resultaten Deze is gedaan door het Duitse bedrijf Virtual- City systems, door Future Insight aangedragen en al ruim 10 jaar actief in de CityGML- business. Daarbij is gebruik gemaakt van een open source tool van de TU Delft, Val3Dity genaamd, omdat er nog geen gecertificeerde validatie tool bestaat. Na enkele aanpassingen (sommige checks even uitgeschakeld) bleek dit goed te functioneren (99 procent werd geaccepteerd). Validatie van het geleverde is vaak een hot item, er zijn in het verleden grote projecten in de geo-info geweest, waarbij de kosten van de controle en validatie hoger bleken dan het vervaardigen van de data zelf. Er zijn grofweg twee soorten controles: het grondvlak van een gebouw moet matchen met BGT, en het grondvlak sluit goed aan bij terrein. Er zijn specifieke CityGML eisen, zoals dat het waterdicht moet zijn en vlakken de goede kant op wijzen. Met andere voorlopers op dit gebied, zoals Helsinki en Singapore, is overleg geweest over de manier van contro leren. Soms leveren de controles bijzondere conclusies op: sommige eisen zijn strijdig met elkaar, zoals gedoe over grondvlakken versus BGT. Dat levert dan een nieuwe beslisregel op. Bijzonder in de controle was, dat aan de eis dat niet alleen de omtrek, maar ook onderdoor gangen in beeld gebracht moesten worden, glansrijk voldaan is. In Geo-Info 2018-1 stond op pagina 39 de bijdrage over het veilen van oude RWS-instrumenten door Mieke van Zelst op www.catawiki.nl, RWS-instrumenten afkom stig van haar ouders. Dat de instrumenten in de databank van de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) nog steeds op naam van RWS/MD/AGI/DID stonden, werd ook vermeld (en is nog zo). Intussen is bekend dat minstens twee DHC- donateurs instrumenten uit het aanbod koch ten. In DHC 2017-4 werd al vermeld dat verza melaar Nicolas de Hilster uit Castricum genoeg bood voor de Nivellier III van Zeiss. In DHC 2018-1 meldde Theo van de Broek uit Didam vervolgens: "De Carl Zeiss Jena level II met reversieniveau en nummer 22598 bevindt zich nu in mijn collectie en is in oktober via Catawiki aangeschaft (verkoper M. van Zelst). Het instru ment staat hier bovenop mijn Carl Zeissvitrine." De andere instrumenten zijn ook in Nederland verkocht. Deels ook aan GIN-leden? Adri den Boer, redactie DHC 'Hoe het Groene Hart en de Randstad zich feitelijk hebben ontwikkeld is prachtig van jaar tot jaar en van plaats tot plaats te volgen op www.topotijdreis.nl van het Kadaster.' Bron: Ben de Pater, Holland 1968-2018, in: Historisch Tijdschrift Holland, 2018-1, p. 22 Afsluitende conclusie De eensluidende conclusie van de drie geïnterviewden luidt, dat het voor iedere lokale overheid mogelijk is om 3D-modellen te realiseren. Het is aan te bevelen je daarbij te laten helpen, omdat de benodigde expertise vaak niet aanwezig is in de organisatie zelf. Iedereen roept wel CityGML, maar het is nogal complex om hiermee te werken. De gemeente Rotterdam heeft laten zien dat praten op een gegeven moment klaar is en je gewoon aan de slag moet gaan. Het voor de hand lig gende Rotterdamse cliché zullen we de lezer besparen, inspirerend is het resultaat zeker te noemen. A Eric Hagemans is adviseur proces- produc t- innovatie/geodetisch expert bij het Kadaster. Hij is bereikbaar via d eric.hagerrians@kadaster.nl. Achter een bureau verschijnt een virtuele Lely op een gazen scherm en daarachter staat ook - en slecht te zien - een driepoot met een waterpasinstrument. In het dit voorjaar geopende Afsluitdijk Wadden Center bevindt zich een interac tieve beleefexpositie. Hoofdthema is het (over-)leven van de Nederlanders in de Delta, door de eeuwen heen en met het oog op de toekomst van kli maatverandering en zeespiegelstijging. Rijks waterstaat is één van de partners erin. Adri den Boer

Geo-Info | 2018 | | pagina 21