Enkhuizen op de kaart Verslag Op 12 april 2018 vond de voorjaarsbijeenkomst van de GIN-werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie plaats in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. De bijeenkomst werd geopend door de directeur van dit museum, Kees Hendriks, en werkgroep voorzitter Marc Hameleers. Hij kondigde meteen al aan dat de bijeenkomst opgedragen zou worden aan Erik Walsmit, die deze dag afscheid nam van zijn werkkring bij het Zuiderzeemuseum. Geo-Info I 2018-3 Erik Walsmit neemt een deelnamebewijs aan het in 2019 in Amsterdam te houden ICHC-congres in ontvangst van Marleen Smit namens Explokart (foto Fam. Walsmit). Lezing Bram Vannieuwenhuyze. Voordeze uitgave was een legenda van de kaarten opgesteld, een tentatieve chrono logie van de opname van de betreffende 226 steden opgesteld en was de productie zo goed mogelijk gereconstrueerd. Daarbij werd, bijvoorbeeld, het feit dat de plattegronden van Poperinge en leper onafgemaakt waren, verbonden aan de daar toen hevig woedende beeldenstorm. Het laatste deel van het werk (het begin bevat een biografie van Van Deventer, daarna volgen alle plattegronden) bevat een analyse van het materiaal, onder andere met een typologie van de steden in de lage landen. Na de pauze gaf verzamelaar Piet J. de Vries (auteur van 'De plattegronden van Enkhuizen') een lezing over zijn collectie. Vervolgens namen Marc Hameleers en Kees Hendriks het over om Erik Walsmit in het zonnetje te zetten. Na een opleiding in Boskoop werd Erik in 1982 aange steld bij het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, waar hij aanvankelijk vooral bemoeienis had met het buitenmuseum, maar allengs meer Maar eerst werd het reguliere werkgroep programma afgewerkt. Daarbij deed Marleen Smit, namens de Bijzondere Collecties van de UvA (binnenkort hernoemd in Allard Pierson), de plannen voor het in 2019 in Amsterdam te houden 28e congres van de ICHC (Internatio nal Conference on the History of Cartography) uit de doeken. Het programma daarvan begint op 12 juli op de UB in Utrecht, verhuist de volgende dag naar de UB Leiden, om in alle hevigheid los te barsten op 14 juli in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Na de sluiting op 19 juli volgen er nog excursies. Het thema is 'Old maps, new perspectives' en de call for papers komt in mei 2018. Na Marleen kwam prof. Bram Vannieuwen huyze aan het woord, die aan de hand van de recente publicatie 'De stedenatlas van Jacob van Deventer' (van hemzelf en Reinout Rutte) de opzet van dit standaardwerk toelichtte met behulp van voorbeelden van Enkhuizen. belangstelling kreeg voor documentatie-aspec- ten en de historische kartografie. Vanaf1991 kreeg hij ook het beheer over topografische en kartografische objecten en in 2009 werd hij conservator flora, fauna en kartografie. Hij heeft in die hoedanigheid veel tentoonstellingen mede vormgegeven, en werd in 2006 ook lid van de werkgroep Geschiedenis van de Kartografie. Vanaf 1993 werkte hij in zijn vrije tijd als vrijwilliger mee in het Explokart project, waar hij bijdroeg aan de totstandkoming van de monografie over Giucciardini's 'Neder landen' en vooral aan het standaardwerk de 'Spiegel van de Zuiderzee'. Gelukkig betekent zijn pensionering niet dat Erik stopt met het eindredacteurschap van Caert Thresoor en zijn deelname aan de werkgroep. Tijdens de borrel na afloop was er uitgebreid gelegenheid de sprekers te complimenteren en Erik Walsmit een werkzaam en gezond pensioen toe te wensen. Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2018 | | pagina 22