toekomst geodetisch erfgoed 'Junior zou zich hebben laten afbeelden met zijn mooie Hollandse cirkel.' 2018-3 I Geo-Info II In 'Geo-Info', 2011-7/8 stond een bijdrage 'Museum Boerhaave verwerft 'landmeet kundig portret'' zonder maar een sug gestie van wie dat was. In het volledige museale persbericht, afgedrukt in 'De Hol landse Cirkel 2011-3, stond nog niet meer dan dat het portret wees in de richting van de familie Van Schooten". De website www.fransvanschooten.nl (Henk Hietbrink) zegt intussen: "Mijn ver moeden is dat Frans van Schooten senior (1581-1645) afgebeeld is en niet Frans van Schooten junior (1615-1660). Eerste argument is de kaart die de man in zijn hand houdt. De kaart toont de vesting van Grol en senior heeft daar een kaart van getekend. Senior stond dichter bij het landmetersbedrijf en was betrokken bij de belegering van Grol in 1627. Als de man junior zou zijn, dan is het vreemd dat hij zich laat portretteren met een tekening uit zijn kindertijd. Tweede argument zijn de overige attributen. Het zijn landmetersinstrumenten: schiet lood, gradenboog en kompas. Junior zou zich hebben laten afbeelden met zijn mooie Hollandse cirkel. Bovendien zou junior zijn tekeninstrumenten gepakt hebben: de ellip- sograaf, parabolograaf en hyperbolograaf. Derde argument is het boek. Dat boek lijkt op de aantekenboeken die aan Frans van Schooten senior worden toegewe zen. Junior zou eerder zijn eigen boeken op tafel gelegd hebben, bijvoorbeeld 'De organica conicarum' uit 1646, de 'Viète Opera mathematica 'uit 1646 of de 'Geometria, a Renato Des Cartes uit 1649." Interactief gebruik van de replica van de Hollandse cii Foppes (Leeuwarden 1651). Naast kaarten en een pantograaf ligt er zo voor een breed publiek ook het boek 'Practijck des Lant- metens' van Sems en Dou. Tegen de muur prijkt een splinternieuw interactief object 'Meten als een landmeter' met een replica van een Hollandse cirkel (zonder kompas). 'Je wilt de afstand tot de kerk weten, maar hebt geen zin in natte voeten. Tegenwoordig doen landmeters dit met één druk op de knop, maar vroeger moesten ze zelf meten. Zegebruikten hiervoor een meetinstrument, de Hollandse cirkel, en een wiskundige methode, driehoeksmeting', aldus de introductietekst. Ook twee kleinzoons van mij volgden de opdracht: 'Ga als een landmeter aan de slag en bereken de afstand tot de kerk'. Het lukte ze om op een toren aan de mini-horizon te richten, hoeken te meten en een afstand te berekenen. Het leek zelfs dui delijker dan het iets verderop telefoneren met een draaischijf! De jongste van zes jaar las snel in die waterhoek ook het oude gezegde "God schiep de aarde, behalve Nederland, want dat deden de Nederlanders zelf" en vond die grote wandtekst 'echt heel gek'! Slot In 'Geo-Info', 2007-11 versloeg ik een Dona teursdag van de stichting De Hollandse Cirkel in rijksmuseum Boerhaave. Dat beeld was anders dan nu! Gebleven is (in ook het publieke deel de aandacht voor niet alleen ziekte en gezondheid, maar ook voor geodesie! Sneewins Hollandse cirkelen en de Machine van Foppes zijn inmiddels geadop teerd door op de Rijkswebsite genoemde particulieren Link rijksmuseumboerhaave.nl/ Adri den Boer (ook foto's) is redac teur van Geo-Info en hoofdredac teur van De Hollandse Cirkel. Hij is te bereiken via adri.den.boer@geo-info.nl.

Geo-Info | 2018 | | pagina 25