Verdeelmachines van De Koningh nu in Kadastermuseum Verslag Op 23 mei 2018 werden in het Kadastermuseum in Arnhem-zuid twee gerestaureerde verdeelmachines van de voormalige firma De Koningh uit Arnhem-centrum onthuld. Het herstel en de overdracht waren via de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) georganiseerd. De instrumentmaker gebruikte de machines om maatverdelingen op hoek- en lengtemeetinstrumenten aan te brengen. De Koningh van 1902-1967 fabrikant van landmeetkundige instrumenten 24 I Geo-Info I 2018-3 Directeur Zacharias Klaasse van het Kadaster museum heette bestuursvoorzitter Dorine Burmanje van het Kadaster speciaal welkom, maar ook de broers Peter en Maarten de Koningh, kleinzoons van instrumentmaker Gerrit de Koningh. Klaasse bekende de enkele tientallen aanwezigen van Kadaster, DHC en de familie De Koningh een tijd geleden al met zijn vrijwilligers te hebben afgesproken: "Het is hier vol, we nemen niks meer in!" Naast de vijfde ook de vierde verdieping van het Kadastergebouw ontruimen voor uitbreiding van het museum leek te ver te gaan. ('Niet het vele is goed, maar het goede is veel.') Toen vanuit DHC een foto van de ongerestaureerde, deels verroeste machines werd getoond zei Klaasse: "Nee", Gerrit de Koningh werd in 1875 te Amers foort geboren. Zijn vader JJ. de Koningh was de ingenieur-verificateur bij het Kadas ter, die in 1884 hoorde bij de oprichters van de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde. Na ervaring te hebben opgedaan bij binnen- en buitenlandse firma's vestigde hij zich in 1902 in Arnhem als smid. De eerste catalogus van instrumenten verscheen ook in 1902. Instrumenten waren geheel of in onderdelen geïmporteerd. Later kwam de eigen productie op gang. Tijdens de oorlogsjaren werd de fabriek zwaar beschadigd. Gerrit de Koningh overleed in 1947, waarna zijn zoon Johan Jacob hem als directeur opvolgde. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw zijn waterpasinstru menten, mijntheodolieten en sextanten vervaardigd. Het laatste waterpasinstru ment verliet de fabriek in maart 1967. Die bleef voor ander werk wel bestaan. Bron: P. de Koningh, De Koningh, een identiteit in de geschiedenis van de Neder landse geodesie, in: 'De Hollandse Cirkel, maart 2002, p. 5-9. Als eerste werd de herboren cirkelverdeelmachine... ...onthuld door nazaat Peter de Koningh.

Geo-Info | 2018 | | pagina 26