Verslag Welke verdeelmachine had de HEMA? Geo-Info I 2018-3 Eindexamenkandidaten opgelet: HEMA slaat alarm over geodriehoeken die door het hele land te koop waren. Op de meetinstrumenten staan te veel streepjes, waardoor berekeningen die gemaakt worden niet kloppen. Het College voor Toetsen en Examens (CvTE) en het ministerie van Onderwijs waarschuwen voor de 'ongeschikte' en 'foute' exemplaren. HEMA blokkeerde per direct de voor raad. "Het is een landelijk probleem" vertelt een woordvoerster van de Nederlandse winkelketen. "We zijn erop geattendeerd door een oplettende examenkandidaat die zat te oefenen, en zijn vervolgens gelijk tot actie overge gaan. Op het moment hebben wij een kassablokkade en de geodriehoeken zijn uit de winkels gehaald." Iedereen die onlangs een geodriehoek heeft gekocht, kan deze kosteloos in de winkel omruilen voor een correct exemplaar. Het bedrijf biedt zijn excuses aan voor de fout. Het is voornamelijk voor eindexamenstudenten belangrijk om te controleren of hun geo- driehoek klopt. Het probleem bevindt zich in de streepjes aan de buitenkant van de driehoek, tussen de getallen 50 en 60. Hier staan normaal gesproken 9 streepjes, maar op de geodriehoeken van HEMA staan er 11. Het aflezen van de geodriehoek gaat daardoor verkeerd. (Bron: Algemeen Dagblad, 11 mei 2018) hem). Dank was er dus vooral voor Ekkelenkamp en Van Leijsen. De laatste werd door de voorzit ter zelfs de 'enige verdeelmachinedeskundige in Nederland' genoemd. Peter de Koningh sprak met verve over zijn grootvader, en dat klopte met wat hij over hem in 2002 in het DHC-tijd sc h rift schreef. Uit het brievenkopieboek op vloeiblaadjes van 1902/1903 citeerde hij ook weer: "Als eerste schreef opa met succes aan professor Heuve- link van de TH over een prima waterpasinstru ment. Voor theodolieten had opa vóór 1911 nog geen verdeelmachine en daarom liet hij dat werk maar in Duitsland doen." Gememoreerd werden ook vermeldingen van De Koningh en zijn machines in het 'Tijdschrift voor Kadaster Landmeetkunde' en in Arnhemse lokale media. Van 1913 dateert een verslag van Van Riessen Opvolgend gebeuren bij de lineaire verdeelmachine uit 1925. Geodeet-restaurator Pieter van Leijsen moest ook afscheid nemen van de essentiële graveernaalden. over een verenigingsexcursie aan de fabriek 'Physica' van De Koningh. Daarin staat dat de (cirkel)verdeelmachine door de eigenaar zelf was gemaakt. In 1915/1916 bleek uit bijdragen van T. Polée dat de cirkelverdeelmachine met centesimaal verdeelde rand tijdelijk aangepast voor méér dan voor eigen productie werd benut; het was zelfs een onderzoeksinstru ment voor sextanten! Onthulling Vervolgens werden in een museale ruimte de afgedekte nauwkeurige cirkel- en lineaire verdeelmachines onthuld door een geluk kige Peter de Koningh. Pieter van Leijsen informeerde de aanwezigen daarna over de werking: graveerunits met stiften zijn gemonteerd op ijzeren bruggen, waaronder de rand kan worden verdraaid of verscho ven. Bij de cirkelverdeelmachine worden streepjes in de cirkelrand gegraveerd met een nauwkeurigheid van 0,05 graad. Voor een hele (sexagesimale) cirkel werd deze handeling 720 maal handmatig uitgevoerd! Bij de lineaire verdeelmachine werd met een volledige draai van een handwiel het plateau met het te graveren object 1 mm verschoven. (De bijbehorende cijfers werden vervolgens met een andere machine gegraveerd.) Van Leijsen lichtte ook de restauratie toe: "De machines zijn uit elkaar geweest tot het klein ste schroef|e." Tal van foto's werden daarbij gemaakt om de latere montage mogelijk te maken. De lineaire verdeelmachine werd trouwens in 1925 door opa De Koningh gekocht bij de firma G. Kesel in Kempten (D). Tot slot werd de verdere historische collectie (weer) bekeken en werd er nagepraat met een hapje en een drankje. Adri den Boer (ook foto's)

Geo-Info | 2018 | | pagina 28