Peter Hoogwerf 2018-3 I Geo-Info 29 en nog later als voorzitter Raad van Toezicht na een fusie van een paar bejaardenflats. Je kwam in een nieuwe wereld, uitdagend, raakte enorm betrokken bij ouderen en hun leefomgeving en probeerde daar wat aan het doen, te verbeteren. En je leerde de kneepjes van het bestuursvak. Je werd gepiepeld door de overheid met al z'n regels en soms arrogante ambtenaren, je nam met elkaar beslissingen (soms zelfs de juiste) en kwam steviger als persoon in de wereld te staan. En je droeg je steentje bij aan de maatschappij. Al die ervaringen leverde meerwaarde op, meerwaarde voor de rest van je leven. Ik denk dat jongeren vandaag de dag dezelfde drive hebben en wellicht nog breder maatschappelijk (de wereld is groter en kleiner tegelijkertijd) betrokken zijn. En het moet een beetje passen natuurlijk in de hectiek van vandaag, zoveel contacten, zoveel dingen te ervaren, zoveel dingen te ontdekken. Verbinding Dus je langdurig verbinden aan een community/ vereniging of aan specifieke (bestuurs)taken past vaak niet. En wij maar vacatures stellen voor minimaal vier jaar met de mogelijkheid tot verlenging van nog eens zo'n periode! Kortstondige projectmatige taken en klussen, waar tijdens de studie al profijt van kan worden getrokken, spreken meer aan (zeker als de onderwijswereld dit meeneemt in de waardering binnen een studiepakket); ervaring opdoen en tegelijkertijd concrete zaken oppakken, dat kan, dat gebeurt nu al. Ook nu nemen studenten en/of jonge starters deel aan communities, en niet enkel via de netwerken op internet. Fysieke contacten door elkaar te ontmoeten tellen nog steeds zwaar. Recentelijk sprak ik jongeren die het FIG congres in Istanbul bezochten. Tientallen zochten elkaar fysiek op. Allemaal enthousiast en bereid om met elkaar zaken op te pakken. Maar wel op hun manier; veel interactie in groepen, natuurlijk veel informeler, maar wel met een duidelijke aanpak en resultaatverplichting. En ook altijd met een bestuur. En dat bestuur moet ook zaken regelen. Geen verschil te zien. Maar wel op hun eigen wijze. Met Nederlandse jongeren die vaak het voortouw nemen, die ook GIN een warm hart toedragen, die bereid zijn om ook de GIN com munity te steunen. Besturen door en met jongeren ('Young Surveyors' of 'Young GIN-ners') vinden door de huidige generatie met veel betrokkenheid plaats. Het kan echt en het gebeurt echt. En waarom werkt het? Nog steeds omdat het forse meerwaarde oplevert, tijdens je studie, tijdens je werk, voor je toekomst en voor de maatschappij/ wereld. Alleen niet in die klassieke bestuurdersomge ving, maar zoals dat vandaag de dag past; geen strak gedoe, wel afspraken maken en dingen met elkaar doen. Met directe contacten, grensoverschrijdend en inspirerend, met de ervaring van mensen die langer in het vak zitten (ik bedoel ouderen) en met steun van de werkgever! Die combi is essentieel voor nu en straks en ook dat is niet nieuw. Toch nog even terugkijkend naar die oude bestuurs tafel, waar veel jongeren (en ouderen trouwens ook) een saai grijs oord in zien, waar het moeilijk ademen is. Dat klassieke vergaderen bestaat binnen GIN steeds minder. Kost ook teveel tijd; we zijn vrijwil ligers die ook nog een baan hebben. Dus ook wij maken gebruik van moderne communicatiemidde len en de mogelijkheden van deze tijd. En als we dan toch een keer bij elkaar komen, dan komt het zelfs bij GIN voor dat peuters over de vergadervloer kruipen. Specifieke interesse gebieden zijn binnen GIN geclusterd. Specialisten vinden elkaar daar en pakken met elkaar zaken op. Dat doen ze op hun manier. Op hun eigen wijze. Dat kan natuurlijk nog veel beter worden gefaciliteerd en opgepakt. Daar ligt een uitdaging voor jong en oud! Investeren! Ook nu ligt er een uitdaging voor werkgevers, of dat nu overheid, wetenschap of bedrijfsleven is. Juist in deze snelle wereld is bijblijven op ons vakgebied van groot belang, nog meer dan 'toen'. En veel werk gevers pakken die rol ook nu op. Wil je een rol van betekenis (blijven) spelen als organisatie, dan moet je investeren in mens en techniek, investeren in vak gebieden en in communities, en in fysieke contacten die daarin meerwaarde bieden. Een community als GIN is daarin cruciaal, niet alleen nationaal maar ook internationaal. Kennisgroepen bij elkaar brengen via moderne media, maar vooral ook door mensen bij elkaar te brengen; samenwerken met overheid, wetenschap/onderwijs en bedrijfsleven, internatio naal belangen behartigen voor de 'gouden driehoek' als lid van grote internationale verenigingen als FIG, ISPRS, CLGE en ICA. Veel werkgevers ondersteunen daarbij door tijd en geld ter beschikking te stellen. Prachtig! Dat moet echter nog beter. Bredere steun is onontbeerlijk voor onze vereniging om meerwaarde te kunnen blijven bieden. De huidige moderne werkgever hoeft geen vereniging meer op te richten, maar heeft de kans om GIN met een collectief lidmaatschap voor zijn werkgevers te ondersteunen. Heeft de kans om internationaal op vakgebied niet alleen bij te blijven en mee te praten, maar vooral ook een stem te hebben in ontwikkelingen en innovaties. Conclusie Ik denk dat we teveel stilstaan bij verschillen die er niet zijn, een worsteling die er niet is. Je kan wel blijven worstelen maar uiteindelijk lig je toch een keer op je rug. Zonde van de inspanningen. En ik vind dat er te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijk heden van GIN. GIN biedt kansen voor individuen en organisaties. Zoals gezegd verandert Geo-Informatie in een enorm tempo. Organisatievormen zoals verenigingen of communities zullen altijd nodig zijn. Vandaag de dag willen we nog steeds dingen met elkaar doen, modern gefaciliteerd en passend binnen de wensen van nu. Ookvandaag staan we voor grote uitdagingen, uitdagingen die wereldpro- blematieken, zoals duurzaamheid, raken. Wereldwijde ontwikkeldoelen, waar landen zich aan conformeren. Geo-informatie is daarin een cruciaal vakgebied. En ook binnen ons eigen land geldt nog steeds dat als je samen dingen belangrijk vindt, je met elkaar dingen moet oppakken en regelen. Je zult afspraken moeten maken en voor financiering moeten zorgen. Ook vandaag de dag. Dat moet je dan met elkaar regelen. Ofje dat nu een vereniging, een com munity, een netwerk of wat dan ook noemt, maakt mij niet uit. Werkgevers, bedrijfsleven, overheid en wetenschap doen, zoals gezegd, al veel samen en gezamenlijke steun voor een vakvereniging als GIN biedt veel kansen. Waar GIN de komende jaren voor staat, is die samen werking verder tot stand te brengen. We hebben inzet en steun nodig voor grote opgaven waar we als GIN voor staan, zoals het GIN GALA en internationaal de organisatie van de FIG Working Week 2020 in Amsterdam, een week waarin vakge noten van de hele wereld in grote aantallen ons land zullen bezoeken. GIN organiseert de Working Week samen met onze partners ITC Twente en Kadaster, en zal bedrijfsleven, overheid en de onderwijswereld hierbij hard nodig hebben. U zult daar de komende tijd meer over kunnen lezen. Al met al een wereld, een vakgebied en vooral mensen die er toe deden en toe doen! Young profes sionals en studenten zijn bij deze uitgenodigd om de GIN community verder te brengen! Organisaties om GIN verder te steunen. De deur (of poort) staat wijd open. Peter Hoogwerf Bestuursvoorzitter GIN pe ter. hoogwerf@kadaster.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 31