onale Politie -J 2018-3 I Geo-Info 33 Geo-informatie bij de politie. snelle manier informatie op de kaart toevoegen en eenvoudig een eigen overzicht creëren. Belang van de kwaliteit van data Om een zo compleet mogelijk beeld te hebben van de landelijke infrastructuur, maakt de politie gebruik van diverse bronleveranciers en bronhouders, zoals van de basisregistraties BAG, BGT, BRT, het Handelsregister en zo voort. Daarnaast ontvangt ze informatie van ProRail, Rijkswaterstaat en een aantal andere dataleve ranciers, maar gebruikt ze ook datasets die de politie zelf genereert. Quita: "We combineren die informatie, want hoewel de basisregistraties goed zijn opgezet, geven niet alle gemeente lijke basisregistraties meteen antwoord op een vraag. Soms komt een straat waar we naar op zoek zijn niet voor in de set van Rijkswaterstraat, bijvoorbeeld, maar wel in een andere basisre gistratie. Of wordt een straatnaam in de ene dataset anders gespeld dan in de andere." Dit wordt veroorzaakt doordat gemeenten zelf een basisregistratie bijhouden en de kaders daarvoor per gemeente verschillend worden geïnterpreteerd. De politie ontdubbelt de informatie en vult deze waar nodig aan. Ze werkt nauw samen met de bronleveranciers en bronhouders om ervoor te zorgen dat zij hun informatievoorziening verbeteren. "We zetten ons hier zo nadrukkelijk voor in", zegt Quita, "omdat het heel belangrijk is, om zoveel mogelijk informatie te hebben als je reageert op een incident of melding. We geven niet alleen standaard informatie, zoals straatnaam, huisnummer, postcode en functie van een pand (woonhuis, bedrijf) of locatie, maar vullen dat aan met dingen, zoals de plek van de ingang van een pand. Alles om ervoor te zorgen dat medewerkers zo goed mogelijk voorbereid zijn bij aankomst." De politie beschikt graag over zo actueel en compleet mogelijke geo-informatie. Die actu aliteit is echter afhankelijk van de frequentie waarmee de bronhouders en de bronleveran ciers hun processen updaten. En dat verschilt muni «--wt*11 wtfd Ob* nr ilipt li "iêfiIT Afbeelding 4 - Luchtfoto in de Politie Atlas. per partij: de één doet het maandelijks, de ander dagelijks of soms alleen per kwartaal. "We maken wel afspraken met onze bronle veranciers en bronhouders over de actualiteit en compleetheid van de geleverde informatie. Zien we bijvoorbeeld een fout in een basisre gistratie, dan geldt een terugmeldplicht naar de bronleveranciers en bronhouders en hebben zij de verplichting een en ander zo snel mogelijk te updaten en opnieuw aan te leveren", aldus Quita. Samenwerking De politie is natuurlijk niet de enige overheids dienst die behoefte heeft aan goede geogra fische informatie. Ze werkt veel samen met de Veiligheidsregio's en het Instituut Fysieke Veilig heid (IFV), en bijvoorbeeld Defensie. "Iedere par tij maakt gebruik van zijn eigen datasets", geeft Quita aan, "Indien nodig kunnen we daar zo bij aansluiten om ons materiaal aan te vullen en te onderhouden. Vanuit de politie zijn wij ook deelnemer aan het gezamenlijk inwinnen (aan kopen) van luchtfoto's, misschien beter bekend als Beeldmateriaal Nederland." De deelnemende overheden bestaan uit verschillende afdelingen binnen de Rijksoverheid, de provincies en de waterschappen. Deze partijen brengen tezamen de financiële middelen voor het initiatief bij elkaar. Doel hiervan is het eenmalig inwinnen en gezamenlijk gebruiken van luchtfoto's voor een overheidsbrede basisvoorziening. Een mooi voorbeeld van samenwerking is bijvoorbeeld het feit dat het PDOK (Publieke Dienstverlening Op de Kaart) gebruik maakt van de eerder genoemde locatieserver die de politie zelf ontwikkelde. Met hen is zelfs een convenant gesloten om samen door te ontwikkelen. Met Defensie wordt bijvoorbeeld samenge werkt als het gaat om internationaal kaart- en beeldmateriaal, in aanvulling op de landelijke basisregistraties. Politiewerk houdt tenslotte niet op bij de Nederlandse grens, bijvoorbeeld als het gaat om vreemdelingen en mensen smokkel. Op dat gebied bestaat al veel langer internationale samenwerking tussen politie- en justitieorganisaties. Er zijn gesprekken met België en Duitsland over het over-en-weer verkrijgen van gedetailleerder kaartmateriaal, zeker omdat we ook vanuit de eenheden die grenzen overgaan in het kader van bijvoor beeld een achtervolging. maar dat is lastig. Duitsland, bijvoorbeeld, bestaat uit meerdere autonome deelstaten en die bepalen zelf of ze dat materiaal aan de politie verstrekken of niet.

Geo-Info | 2018 | | pagina 35