Westfalen (D) aan de weg ïnteressengemeinschaft Geometerpfad e.V. Geometer frühere Bezerchmmg für Landvermesser heute Geodat, Vermessungsingenieur-ZTechmker Geometerpfad Geodasielehrpfad (Vermessungsiehrpfad) (Geometerpfad neues Wort im deutschen Sprochgebrotich} Mercator-Haus 2018-3 I Geo-Info 37 Ftu rb e re i nigu ngs- und La ndvermessungs museum Rhedebrügge/Kromrrrert) 'Geometerpfad'. sengemeinschaft Geometerpfad' bezig met de realisatie van zestien geo-informatietafels langs een fietspad: twee zijn er al. Ook een museumruimte en een 'Vermessungsturm' staan op het verlanglijstje. Zie voor meer informatie de website www.geometerpfad.de. Een citaat: Eine Gruppe von Bürgern aus Borken und Rhede mit unterschiedlichen Berufen wie - Landwirt, Versicherungskauf- mann, Bauunternehmer, Arzt, Studiendirektor, Krankenpflegerin, Vermessungsingenieur/- Techniker - hat sich zusammengefunden mit dem Ziel, ein besonderes Museum mit dem Titel ,Flurbereinigungs- und Landver- messungsmuseum Rhedebrügge/Krommert' zu gründen." Vermessungstechnisches Museum Dortmund Op de ledenvergadering van de Förderkreis van het al bestaande Vermessungstechni sches museum in Dortmund, half februari, sprak de verhuurder, de directeur van het stedelijk museum daar, Dr. Jens Canes. Hij wees erop dat het museum moet wor den gesloten voor een verbouwing van paar jaar vanaf 2020. Wat hij noemt "de tentoon stellingscollectie van de landmeters" wordt daar ook mee geconfronteerd. De enorme museale conversie, met name voor gehandicapten en kinderen, en ook voor gebruik van digitale media, geeft een meer contextuele presentatie in plaats van die van nu, gericht op onderwerpen. Dr. Canes drong er bij de geodeten op aan om aan de grote inspanning bij de herinrichting deel te nemen. Wie dit museum - vlakbij het station - nog niet bezocht, moet dat dus kaarten en atlassen. Tegen deze achtergrond is besloten om het historische Mercatorhuis op de oude fundamenten te herbouwen. Haalbaar heidsstudies werden opgesteld, gebruikscon- cepten geschreven, investeerders en projectont wikkelaars gezocht én gevonden. De Universiteit van Duisburg-Essen, onder andere met de Mercator-leerstoel, wordt huurder voor een 1400 m2 ensemble van vier bouwdelen. Een bedrijf uit de culturele sector heeft toegezegd Museumzaal Dortmund. voor 2020 doen (en vijf jaar later weer bij leven en welzijn)! Mercator-Haus Duisburg Bij sloopwerkzaamheden en archeologische opgravingen in de zomer van 2012 vond men in Duisburg de bijna volledig bewaard geble ven kelder van een gebouw uit de i4e eeuw, bewoond door Gerhard Mercator en zijn familie. Het huis diende ook als een fabriek voor globes, Alle Geodaten und Kartografen sind aufgerufen, mögliche Exponate, die in einem ganz speziellen Raum-Ensemble „Mercators Werkstatt" (Arbeitstitel) aus- gestellt werden könnten, zu benennen oder darauf aufmerksam zu machen, zur Verfügung zu stellen oder zu spenden. Ansprechpartner ist dabei die Geschaftsstelle unseres Förderkreises. (Förderkreis Vermessungstechnisches Museum e.V. c/o Museum für Kunst und Kulturgeschichte, HansastraRe 3 D-44137 DORTMUND Tel. +49 (o) 231 50 2 82 08). Mercator-Haus. een oppervlakte van ongeveer i00ir|2 te huren. In september 2018 geven de Duisburger Philhar- moniker een benefietconcert. De Stichting NRW ondersteunt het project - zoals ook in 2012 de speciale tentoonstelling voor de 500ste verjaardag van Mercator. Ook de Mercatorstichting draagt een deel van de kosten. Het woningbouwbedrijf GEBAG uit Duisburg neemt de ontwikkeling van het project over. Nu de belangrijkste drempels voor het project zijn genomen, is er nog veel werk te doen voordat de bouwvergunning komt aan het eind van 2018 en de start kan plaats vinden in het begin van 2019. Als einddatum is de lente 2021 gepland en de opening uiterlijk november 2021. Geodeten en cartografen worden opgeroe pen om de tentoon te stellen voorwerpen te benoemen of ter beschikking te stellen voor in een heel speciaal kamerensemble 'Mercators atelier' (werktitel). Bronnen www.geometerpfad.de/ www.vermessungsgeschichte.de, verslagen 640 en 647, 09.01.2018 Adri den Boer is redacteur van Geo-lnfo en hoofdredacteur van De Hollandse Cirkel. Hij is te bereiken via adri.den.boer@geo-info.nl.

Geo-Info | 2018 | | pagina 39