atie geodetische dienstverlening Mobiel laserscannen is het pad van de 100 valkuilen Tenminste één keer in de maand een project buiten je comfortzone 2018-3 I Geo-Info 43 bijvoorbeeld enorm veel valkuilen. De omge ving waarin de inwinning plaatsvindt, kan de kwaliteit van de positiebepaling verstoren, net als snelheidsveranderingen tijdens de opname. Maar ook het meten van referen tiedata voor de kwaliteitsverbetering en het modelleren zijn lastig. De projecten verschillen ook nog eens van elkaar, dus ieder project kent zijn eigen valkuilen. Een simpel vinkje in de software aan of uit zet ten, kan al voor verrassende resultaten zorgen. Het gehele proces moet zodanig ingericht worden dat de valkuilen ontdekt en opgelost worden. Om te zorgen dat de kwaliteit geborgd is, organiseert het bureau tweemaal per week een zogenoemde Scrum-sessie waar alle projecten besproken worden. Collega's worden niet afgerekend op fouten, integendeel: het benoemen ervan is een pre. Alleen op die manier kan de discussie worden aangegaan om ervoor te zorgen dat ze niet meer gemaakt worden of dat het proces dusdanig wordt aangepast dat ze niet meer kunnen voorko men. Door consequent kwaliteitsverbetering toe te passen is GeoNext in staat geweest om de techniek van het mobiel laserscannen snel onder controle te krijgen, en toch blijft ze steeds weer geducht voor de volgende valkuil. Innovatie Om de concurrentie het hoofd te bieden en voor de markt een interessante partij te zijn, moet en blijft het ingenieursbureau innoveren. Die innovatie vindt (bijna) altijd op projecten plaats. Deze leveren een concrete aanleiding voor innovatie, en het resultaat (zowel in kwaliteit als efficiëntie) is goed te toetsen. Vaak begint het bureau met het handmatig modelleren van het gewenste product. Stapsgewijs probeert ze de stappen die veel tijd kosten te automatiseren. Mooi voorbeeld is het modelleren van spoorassen. Handmatig haalde men 4km per dag. Nu voert het bedrijf 16km in enkele minuten geautomatiseerd uit. In plaats van commerciële software te kopen, ontwikkelt GeoNext haar eigen software. Deze is makkelijk uit te breiden voor andere toepas singen. Het modelleren van geleiderail langs de autoweg gebruikt bijvoorbeeld dezelfde functionaliteit als het modelleren van een perronrand. Door steeds meer functionaliteit beschikbaar te hebben, wordt het steeds makkelijker nieuwe mogelijkheden en toepas singen toe te voegen. Op deze wijze ontstaat een soort 'innovatieve kettingreactie' in het ontwikkelen van tools. Weesp. Het is niet alleen de software die de innovatie bepaalt. Elke medewerker van het bedrijf innoveert op zijn of haar eigen manier. Eén van de landmeters maakt aanpassingen in bijvoorbeeld prismastokken, opzetstukken voor statieven, speciale bouten etcetera, om het werk efficiënter te laten verlopen. Andere maken speciale Excel-werkbladen waarin alle controles inzichtelijk en aantoonbaar worden gemaakt. Mocht een collega een nuttig idee hebben, dan krijgt hij of zij ook de ruimte om dit idee te onderzoeken en uit te werken. GeoNext neemt ook projecten aan van een soort die ze nog niet eerder gedaan heeft, om ervaring op te doen. Een voorbeeld is een 3D-model conform de BIM-specificaties in Revit te bouwen. De eerste keer kostte dat veel tijd, het tweede project verliep al sneller, en inmiddels kan het model zeer efficiënt opgebouwd worden. Curriculum Vitae Hieronder volgen enkele voorbeelden van projecten vanGeoNext, waarbij veel innovatie is toegepast. pD-Video OosterdokeilandAmsterdam Dit project is uitgevoerd in 2015. Een spooraan- nemer kreeg de opdracht om op zeven stalen bruggen de sporen vernieuwen. Om dit te doen moesten zogenaamde oplegplaatjes gemeten worden. Dit zijn plaatjes tussen de spoorstaaf en dwarsligger voor het uitlijnen van het spoor in hoogte. De plaatjes hebben hiervoor allemaal verschillende diktes. Traditioneel werd dit met een waterpas toestel gemeten. Per oplegging moesten tenminste zes metingen opgenomen worden. Deze metingen moeten in de nacht plaats vinden, met een totale doorlooptijd van enkele weken en een grote foutgevoeligheid

Geo-Info | 2018 | | pagina 45