Verslag NAVIGATION ON WOOD 48 I Kadastergebouw wordt woongebouw 'De Landmeter' Geo-Info I 2018-3 Als de primaire rol van boeken van toen over maritieme navigatie zag hij ook al de kennisver spreiding. Ook pareerde DeHilster goed vragen van prof. Dijksterhuis over de omgang met de diversiteit van bronnen in zijn onderzoek. Vragen over details op bepaalde pagina's van het proefschrift kon de zaal uiteraard minder bevatten, maar duidelijk was dat ook genoemd werd de meetfoto met replica's uit 2014 op Zr.Ms. 'Snellius' (al afgebeeld voorop De Hollandse Cirkel 2015-4 en in Geo-Info 2018-2). Bij de buluitreiking memoreerde promotor Davids in 2011 door De Hilster bescheiden te zijn benaderd met zijn idee 'iets met zijn onderzoek N. de Hilster, 'Navigation on Wood, Wooden Navigational Instruments 1590-1731: An ana lysis of early modern western instruments for celestial navigation, their origins, mathema tical concepts and accuracies', (PhD thesis, Vrije Universiteit, Amsterdam, May 2018): "In my thesis I explore the relationship between the instruments, their common ancestors, their construction, and performance of instruments in the period from 1590 to 1731. It was in 1590 when the Englishman Thomas Hood created his cross-staff, the first staff type navigational instrument that used the shadow of an attached vane to cast a shadow on one of its scales. His method of shadow casting Uniek, tafel met zelfgemaakte replica-instrumenten naast de VU-katheder: van voor naar achter zee mansastrolabium, graadstok, daviskwadrant en hoekboog. te doen'. Hij roemde nu trots de vernieuwende aanpak en ervoer de 'drang naar precisie en volledigheid' die De Hilster eigen is. (Bij de 815 pagina's van het proefschrift had hij wel de tip: 'Je volgende boek mag best wat dunner.') De promotie vond de professor niet alleen een bijdrage voor de instrumentele, maar ook voor de maritieme wetenschapsgeschiedenis. giften van vier fondsen (J.E. Jurriaanse Stichting, Samenwerkende Maritieme Fondsen, Stichting dr. Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds en de Thijssen-Schoute Stichting). Samen financierden de fondsen ongeveer de helft van de drukkosten, waardoor het proefschrift nu beschikbaar is voor slechts e 25,- (plus e 7,- verzendkosten binnen Nederland). Zie de website www.dehilster.info. was soon improved by countryman Thomas Harriot. Although Harriot's way of shadow casting resulted in a great improvement in the quality of the observations, by almost an order of magnitude, both methods of shadow casting remained into use well into the nineteenth century. Examples of instruments using Hood's shadow casting method were the Davis quadrant and the cross-bow quadrant, while examples using Harriot's method were the hoekboog and demi-cross. www.dehilster.info Proefschrift Het proefschrift verscheen in een oplage van 300 exemplaren ('published by Nicolas de Hilster along the water at the sundials'). Het boek heeft (dus) 815 pagina's met 324 cijfers, 47 tabellen, acht bijlagen (met extra afbeeldingen en tabellen) en vier indexen. Het eerste jaar na de promotie is de dissertatie alleen in gedrukte vorm verkrijgbaar, na dat jaar ook als download via de VU-website. De druk is mogelijk gemaakt dankzij de gulle Slot Voor in de trein nam ik het VU-magazine Ad Valvas van ook net 9 mei 2018 mee. De coverstory was 'Rekenvaardigheid scholieren sluit niet meer aan op universiteit'. Een veronderstelling was dat dit het gevolg was van jarenlange verhaaltjessommen in het onderwijs, het 'realistisch rekenen' sinds 2010. Wat een wereld van verschil! Adri den Boer (ook foto's) De Segesta Groep is gestart met de transfor matie van het voormalige Kadastergebouw tot een nieuw woongebouw met 88 appartemen ten. Inmiddels is een groot deel van de gevel gestript en zijn de verbouwingswerkzaamhe den in volle gang. Naast de verbouw is er op het gebouw nog een extra bouwlaag ontworpen. Het nieuwe woongebouw heet vanaf nu 'De Landmeter'. Het gebouw is gelegen aan de Rogier van der Weydenstraat te Alkmaar op een kleinschalig kantorenterrein. Het gebouw krijgt door de extra verdieping en een wezenlijke verandering aan de gevels een compleet nieuwe uitstraling. Door de grondige verbouwing wordt Adri den Boer het bestaande kantoorgebouw getransformeerd tot een nieuw woongebouw [1]. De woningen in 'De Landmeter' zijn in het najaar klaar. De verhuur ervan begint binnenkort. De appartemen ten, de meeste met een balkon, worden gestoffeerd (gordijnen, vloerbedekking, keuken en inbouwap- paratuur) opgeleverd. Huurders hoeven alleen "hun meubels naar binnen te sjouwen", legt Huges uit [2]. Referenties [1] www.mp.nl [2] Noordhollands Dagblad, 6 april 2018 VVsxJc-i S:Ji nL'.!lr.-#ul liumwienbi a 9^-1.731 I H «lil I |l| |l iMUJh

Geo-Info | 2018 | | pagina 50